Otomobil

Erdoğan, AK Parti TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu: (3)

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bugünlerde bir kez daha tedavüle sokulan, kabine değişikliği yahut bakanlıkların yapısının tadil edileceği yönündeki spekülasyonlar, içi boş, tamamen masa başında uydurulan haberlerdir.” dedi.

Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısında yaptığı konuşmada, koronavirüs salgınının tüm dünyayı kasıp kavurduğu bu zamanda, hem sağlık başta olmak üzere hizmet altyapısının gücü hem ekonomiyi desteklemek için hayata geçirilen politikalar aracılığıyla, süreci en az hasarla yönettiklerini sözlerine ekledi

İki ayda biri eski Yeşilköy Havalimanı yanında bir başkası de Slakintepe’de 1006 odalı hastaneler inşa ettiklerini dile getiren Erdoğan, “Cumhuriyet tarihinde bunun örneği var mı? Yok böyle bir şey. Dünya çapında var mı? Yok böyle bir şey. Bunları söylerken yalnızca 1006’şar odalı değil, bir de bunların içinde 18’er ameliyathane ve tomografi, MR, ultrason vesaire bütün bu donanımlar da bu hastanelerimizde var. Böyle bir adım attık. Niçin buraları tercih ettik? Olur ya, yurt haricinden gelecek hastalar Yeşilköy Havalimanına insin, hemen oradan 3-5 dakikada hastaneye ulaşsın. Diyoruz ya sağlık turizminde de bir adım atacağız. İşte bunun adımlarını da böylece atmış olduk. Başta Sağlık Bakanı olmak üzere, yüklenici firmaları, tüm emeği geçenleri tebrik ediyorum, kutluyorum.” ifadesini kullandı.

Evvel Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, sonra Hazine ve Maliye Bakanı olarak ülkeye önemli hizmetler veren Berat Albayrak’a da kişiyi ve millet adına teşekkür eden Erdoğan, “Bu zaman içerisinde özelikle de iki sismik araştırma, üç tane de sondaj gemisini hakikaten dünya çapındaki ekonomik sıkıntıların yaşandıği zamanda bunu fırsata dönüştürmek suretiyle ülkemize kazandırması da finans yönetimi yönünden mühim bir başarıydı. Kendisi, sağlık sorunları nedeniyle görevsinden affını istedi, biz de bu talebi kabul ederek, Hazine ve Maliye Bakanı olarak yerine Lütfi Elvan dostumızı atamış olduk. Yeni Hazine ve Maliye Bakanı’mıza görevinde başarılar diliyorum. Rabb’im mahcup etmesin.” diye konuştu.

“Millet ne diyor ona bakarız”

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde değişiklik olacağı iddialarına ilişkin de şu izahta bulundu:

“Bugünlerde bir kez daha tedavüle sokulan, kabine değişikliği yahut bakanlıkların yapısının tadil edileceği yönündeki spekülasyonlar, içi boş, tamamen masa başında uydurulan haberler… Bizim medyanın böyle işi gücü yok. ‘Acaba ne yapalım da biz şu anda hükümeti rahatsız edelim’. ya da ‘ne yapalım da ülkenin kulağına kar suyu kaçıralım’. Tayyip Erdoğan masa başı kalemşörlerin yazdıklarıyla amel etmez. Bunu geçin. Yani siz yazacaksınız yahut televizyonlarda konuşacaksınız ben de onlarla muamele edeceğim… Siz şu 18 yıl içerisinde böyle bir şey gördünüz mü? Böyle bir adım attığımızı gördünüz mü? Atmayız, attıramazsınız bize. Biz buralara bu makalelerle gelmedik, bu kalemlerle gelmedik. Biz tam aksine, bu kalemşörlerle savaşa savaşa bu makama geldik. Çünkü biliyoruz ki sizler bu ülkede bu milletin menfaatine, hayırlı bir rüya görmezsiniz.

Yeni yönetim sistemimizde, değişim gerekiyorsa bunun yerini ve zamanını milletin yetki verdiği Cumhurbaşkanı belirler. Gerektiğinde bu değişimi anında hayata geçirecek olan da yine Cumhurbaşkanı’dır. Milletimizin bize verdiği yetki ve sorumluluğu, kendi planlarımız, programlarımız, değerlendirmelerimiz ışığında yapmak en başta gelen görevmizdir. Biz harekete geçmek için şuraya yahut buraya, şuna yahut buna değil, yalnızca millete bakarız. Millet ne diyor ona bakarız. Milletimizden işareti aldığımızda da hiç tereddüt etmeden gereğini yerine getiririz. Bunun haricindeki her türlü haber, dedikodu, dedikodu lafügüzaftan ibarettir ve bu millete de ihanettir.”

“Güvene ve istikrara dayalı bir iş ortamı tesis ediyoruz”

Salgının küresel etkilerinin, zaten başlamış olan değişim arayışlarını hızlandırdığını söyleyen Erdoğan, Türkiye’nin, bu fotoğraf içinde, geleceği en gözalıcı, yaşanan fırsatları değerlendirmeye en müsait ülke durumunda olduğunu vurguladı.

Erdoğan, dünyanın en güçlü ve zengin ülkelerinin dahi bir sonbahar yaprağı gibi savrulduğu böyle bir zamanda, Türkiye’nin maslahata uygun önlemlerle yoluna devam etmesinin oldukça tabii olduğunu vurgulayarak, “Bunun için, yaşadığımız kritik dönemin ruhuna uygun biçimde, gerekiyorsa devlet ve millet olarak fedakarlık yapmaktan, acı da olsa doğru reçeteleri uygulamaktan kaçınmayacağız.” dedi.

Amaçlarının, dünyanın siyasi ve ekonomik bakımdan tarihi bir değişim sürecinden geçtiği şu zamanda, Türkiye’yi hedefleri doğrultusunda büyütmek, geliştirmek, kalkındırmak olduğunun altını çizen Erdoğan, şöyle konuştu:

Ekonomi politikalarımızı fiyat istikrarı, finansal istikrar ve makroekonomik istikrar olmak üzere, üç sacayağı üstünde inşa ederek hedeflerimize ulaştıracağız. Bunun için, uzun vadeli tasarruflar ve yatırımlar yönünden uygun bir ortam hazırlıyoruz.

Böylece büyüme ve istihdamın, sıhhatli, sürdürülebilir ve güçlü bir biçimde sürmesini temin edeceğiz. Ekonomide, nitelikli istihdam oluşturan, enflasyona ve cari açığa yol açmayan, ağırlıklı olarak yurt içi tasarruflar ve doğrudan ülkeler arası yatırımlarla finanse edilen bir büyüme yapısı oluşturuyoruz. Bunun için makroekonomik temelleri ve kurumsal kaliteyi güçlendirerek, güvene ve istikrara dayalı bir iş ortamı tesis ediyoruz.

Ülkemizi yerli ve ülkeler arası yatırımcılar nezdinde riski az, güveni yüksek, kazancı tatminkar bir cazibe merkezi haline getirmekte kararlıyız. Ekonomi kontrolündeki koordinasyonu ve uyumu güçlendirerek, politikalarımızın planladığımız biçimde hayata geçmesini sağlayacağız. Etkin karar alma mekanizmaları aracılığıyla, para ve maliye politikaları ile finansal politikalar arasındaki uyumu artırarak, makroekonomik istikrarı tahkim edeceğiz. Buna ilave olarak, yatırım süreçlerinin iyileştirilmesi ve üretken yatırımların özendirilmesi yoluyla, iş ve yatırım ortamını daha da cazip hale getirmek istiyoruz.”

(Sürecek)

Kaynak: Anadolu Ajansı / Ali Kemal Akan

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu