Otomobil

Erdoğan, AK Parti TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu: (2)

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Suriye’de de Karabağ‘dakine benzer bir barış ve huzur döneminin en kısa zamanda başlamasını canıgönülden arzu ediyoruz. Bunun için evvellikle Suriye topraklarını kana bulayan rejimin ve terör örgütlerinin devre dışı bırakılması gerekiyor.” dedi.

Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Suriye’de de Karabağ’dakine benzer bir barış ve huzur döneminin en kısa zamanda başlamasını canıgönülden arzu ettiklerini sözlerine ekledi

Bunun için evvellikle Suriye topraklarını kana bulayan rejimin ve terör örgütlerinin devre dışı bırakılması gerektiğine dikkati çeken Erdoğan, “Doğrudan ülke halkının iradesiyle biçimlenecek yeni bir Suriye’nin inşası için, Rusya başta olmak üzere, bölgede etkisini gösteren güçlerle daha yakın çalışmaya hazırız. Bu hususta Rusya Federasyonu ile olan ilişkilerimiz, irtibatımız gerek başta Sayın Putin, bunun yanı sıra ilgili bakanlar, bizimle gerek kişiyim, gerek ilgili bakan dostlarım, gerek İstihbarat Başkanı’mız sürekli irtibat halinde olup, Suriye’deki bu süreci de süratle, suhuletle bunu halletmenin gayreti içindeyiz. Karabağ’da nasıl kısa zamanda adil bir barış tesis edildiyse, samimi bir ortaklığıyle, Suriye’de de benzer bir adımın atılabileceğine inanıyoruz.” diye konuştu.

Libya’da süren siyasi görüşmelerin de tüm kesimler için kabul edilebilir, makul ve sürdürülebilir bir anlaşmayla sonuçlanmasını temenni eden Erdoğan, “Burada da yine ilgili tüm birimlerle görüşmelerimizi yapıyoruz. Farklı zamanlarda dostlarımızı Libya’ya gönderiyoruz. Farklı zamanlarda onları buraya davet ediyoruz. Çalışmalarımızı böylece sürdürüyoruz. Doğu Akdeniz’de Yunan ve Rum tarafının şımartılmasından vazgeçilmesi halinde kısa zamanda hakkaniyete dayalı bir anlaşmanın mümkün olduğunu düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Üzerimize düşen her şeyi yapmaya hazırız”

“Türkiye olarak, bölgemizde barışın, huzurun, güvenin, refahın kök salması için üzerimize düşen her şeyi yapmaya hazırız.” diyen Erdoğan, bölge ülkeleri olarak, salgınla beraber daha da hızlanan yeni küresel siyasi ve ekonomik düzende hak edilen yeri alabilmelerinin, anlaşmazlıkları süratle çözüme bağlayarak, hep birlikte hareket etmekle mümkün olduğunu sözlerine ekledi

Avrupa Birliğinin içinde yer aldığı ve artık gizlenemez, saklanamaz bir hale gelen krizden kurtuluş yolunun da buradan geçtiğinin altını çizen Erdoğan, şöyle devam etti:

“Amerika’daki seçimlerin sonrasında bölgemizde yaşanan belirsizliği ortadan kaldırmak için diplomasi ve uzlaşma kanallarının sonuna kadar açılması şarttır. Bu anlayışla hem sahadaki varlığımızı güçlendirmeye, hem diplomasi kanallarını etkin biçimde işletmeye devam edeceğiz. Halklarını kardeş, kendilerini dost olarak gördüğümüz tüm bölge devletleriyle, yeni zamanda beraber hareket etmek istiyoruz. Kimseye karşı gizli yahut açık ön yargımız, düşmanlıkimiz, karanlık hesabımız yoktur. Tüm samimiyetimizle ve muhabbetimizle herkesi, huzurlu, güvenli, adil, sevgi ve saygı çerçevesinde yeni bir dönemi beraber inşa etmeye çağırıyoruz. Bugün Türkiye, her alanda güvenle ve kararlılıkla sahada ve masada gücünü sergileyebiliyor, sözünü dinletebiliyorsa, bunu son 18 yılda gerçekleştirdiğimiz büyük dönüşüme borçluyuz. Bu dönüşümü, demokrasi ve kalkınma ekseninde hayata geçirdik.”

-“Hedeflerimizden kopmamayı başardık”

Milletin hasretle beklediği temel hizmet alanlarında, eğitimden sağlığa, güvenlikten adalete, ulaşımdan enerjiye, sanayiden sosyal desteklere tüm başlıklarda eşi benzeri görülmemiş yatırımlar gerçekleştirdiklerini anlatan Erdoğan, “Hamdolsun bugün Türkiye, temel hizmet alanları ve altyapı hakkında gelişmiş ülkelerin gerisinde değildir, tam tersine pek çok konuda ilerisine geçmiştir.” dedi.

Erdoğan, bu çerçevede ekonominin, evvelliklerinin daima en başında yer aldığına işaret ederek, şunları kaydetti:

“Büyümeden enflasyon ve faizlere kadar her alanda tarihimizin en kaliteli makroekonomik göstergelerine bizim dönemimizde ulaşıldı. IMF’ye olan borcu tamamen kapatmak ve ülkemizi bu boyunduruktan kurtarmak da bize nasip oldu. Hatırlayın göreve sıra geldiğinde 23,5 milyar dolar IMF’ye borcumuz vardı. Mayıs 2013, sıfırladık ve artık bizim IMF’ye bir kuruş borcumuz yok. Nereden nereye geldik? Ortalama 10 yıl evvel milletimizle yayınladığımız 2023 hedeflerimiz, orta vadede yakalamayı planladığımız seviyenin ifadesiydi. Bu hedefler doğrultusunda hızla ilerlerken, bir anda kendimizi ülkede siyasi ve sosyal kaos çıkarmaya yönelik karanlık senaryoların içinde bulduk. Ülkemizin terörden darbeye kadar pek çok yol kullanılarak maruz kaldığı saldırıların en mühim hedeflerinden biri de ekonomimiz olmuştur. Aldığımız önlemler ve geliştirdiğimiz mücadele metodlarıyle ekonomimizi ayakta tutmayı, hedeflerimizden kopmamayı başardık. Bunda Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin getirdiği süratli karar alma ve etkin uygulama olanaklarının çok büyük katkısı vardır. Her ne kadar eski Türkiye özlemiyle yanıp tutuşanlar kabul etmek istemese de ülkemiz bu sistem aracılığıyla koalisyonlu senelerin kaotik ortamına geri dönmekten kurtulmuştur. Sistemin en büyük yararlarını, mart ayından bu yana yaşadığımız salgın sürecinde gördük.”

(Sürecek)

Kaynak: Anadolu Ajansı / Aynur Ekiz

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu