En Yüksek Faizi Veren Bankalar

0

En Yüksek Faizi Veren Bankalar

Yüksek faiz veren bankalar vatandaşlarımızın mevduat hesaplarından daha fazla faiz geliri elde etmelerine olanak tanımaktadır. Merkez Bankası’nın geçtiğimiz günlerde yükselen döviz kuruna müdahale amacıyla faizleri artırması mevduat hesaplarına olan talebi artırmış ve geçtiğimiz günlerde açıklanan verilere göre döviz ve TL cinsinden mevduat hesaplarında bulunan tasarruf miktarlarında yüksek artış gerçekleşti. Risksiz bir yatırım türü olan mevduat hesaplarında kazanacağınız miktarı belirleyen en önemli etkenler arasında bankanızın size sunacağı faiz oranları gelmekte olup bu yazımızda tasarruflarınızdan daha fazla pasif gelir elde etmek için bilmeniz gereken tüm noktaları öğrenebileceksiniz.

Mevduat Faizi Nedir?

Bankacılık sektöründe paranın bir maliyeti vardır ve bu maliyet faizle belirlenir. Bankalar müşterilerinden mevduat hesapları aracılığıyla aldıkları parayı kredi olarak ihtiyaç sahiplerine dağıtırlar. Kredi olarak verdikleri para karşılığında faiz aldıkları gibi kredi olarak kullandırdıkları arayı aldıkları mevduat sahibine de aldıkları borç karşılığında faiz verirler. Sistem basit olarak bu şekilde işlemekte olup mevduat sahipleri belirli süreler dahilinde yatırdıkları tasarruflardan faiz geliri elde ederken nakit ihtiyacı duyan vatandaşlarımız da ihtiyaç duydukları sermayeye bankalar aracılığıyla kolayca ulaşabilirler. Mevduatlar hesapları yıllık olarak açılabileceği gibi 32 günlük de açılabilmektedir.

Faiz Nasıl Hesaplanır?

Bankaların mevduat hesaplarınız karşılığı sizlere sundukları banka faiz oranları karşılaştırma işlemine geçmeden önce faiz oranlarının tasarruflarınıza ne derece etki edeceğini anlatmaya çalışacağız. Reklamlarda veya cep telefonlarınıza gelen kısa mesajlarda sık sık mevduat faiz oranları ile ilgili yüzdelik rakamlar görürsünüz. Size yüzde olarak sunulan faiz oranları yıllık faiz oranlarıdır. Paranızı 1 yıl süre ile mevduat hesabını tutmanız halinde belirtilen faiz tutarı kullanılarak yapılan hesaplama sonucu elde edeceğiniz faiz geliri bu oranlarla değişmektedir. Size vereceğimiz faiz hesaplama formülü sayesinde sahip olduğunuz birikimler ile elde edebileceğiniz faiz gelirlerini basitçe hesaplayarak oranların ne denli etki ettiğini görebileceksiniz.

 • Yıllık olarak faiz geliri hesaplaması yapılabilmesi için formül; (Ana Paranız * Banka Faiz Oranı) / 100,
 • Aylık olarak faiz geliri hesaplaması yapılabilmesi için formül; (Ana Paranız * Banka Faiz Oranı) / (100 * 12),
 • Günlük olarak faiz geliri hesaplaması yapılabilmesi için formül; (Ana Paranız * Banka Faiz Oranı) / (100 * 365)

Şeklinde hesaplanmaktadır. Verilen formüller 1 birim zaman için geçerlidir. Örnek vermek gerekirse 2 aylık faiz hesaplamak istediğinizde formül sonucunu 2 ile çarpmanız gerekmektedir. Hesaplamalar sonucu elde edeceğiniz faiz gelirleri brüt tutar olarak bu değerlere stopaj uygulanmaktadır. Stopaj miktarları;

 • 6 aya kadar yüzde 18,
 • 1 yıla kadar yüzde 15,
 • 1 yıldan fazla yüzde 13

Şeklinde uygulanmaktadır.

2018 Banka Faiz Oranları

Tasarruflarınızdan elde edeceğiniz faiz gelirlerini artırmak için sizlere sunduğumuz güncel en yüksek mevduat faiz oranları arasında seçim yapabilirsiniz. Verilen oranların yıllık olduğunu unutmayarak hesaplamalarını yapabilirsiniz.

 • com: Şubesiz bankacılık hizmeti sunan enpara.com, her yıl olduğu gibi en yüksek faiz veren banka 2018 listesinde yerini almaktadır. Enpara.com aracılığıyla yüzde 18,50’ye kadar tasarruflarınızı değerlendirebilirsiniz.
 • ING Bank: 1 yıl boyunca ING Bank’ta açacağınız Turuncu Hesap aracılığıyla yüzde 17 oranında faiz kazanabilirsiniz. Üstelik paranızdan kullandığınızda mevduatınız faiz kazanmaya devam eder. Turuncu Ekstra programına dahil olmanız halinde yüzde 2 daha fazla faiz kazanarak toplamda yüzde 19 oranında mevduat faizine hak kazanabilirsiniz.
 • Fibabanka: Kiraz Hesabı ile müşterilerine vadeli mevduat hesabı sunan bankanın yıllık faiz oranı yüzde 17,50 olarak belirlenmiştir.
 • Alternatifbank: Tanışma faizi olarak Alternatifbank mevduat hesabı sahiplerine yüzde 19 faiz fırsatı sunuyor. 90 gün faydalanabileceğiniz bu oranlarda günlük olarak faiz kazancınız hesaplanmaktadır.
 • Yapı ve Kredi Bankası: Yapı ve Kredi Bankası internet sitesi üzerinden e-mevduat hesabı açmanız halinde yüzde 16,65’e varan yıllık faiz oranları sizleri beklemektedir. Hesap açmak için alt sınır 1.000 TL olarak belirlenmiştir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.