En kapsamlı borç yapılandırma kanunu kabul edildi! Vergi ve SGK prim borçları 18 taksitle ödenebilecek

0

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu, şimdiye kadarki en kapsamlı borç yapılandırmalarından biri olarak kabul edilen yasayı kabul etti. Yasa ile ortalama 4 milyon kişinin 500 milyar liralık borcu yapılandırılacak. Pandemi sebebiyle ödeme zorluğu çeken esnaf, ufak işletmelerin ve vatandaşın nefes alması sağlayacak. Vergiden trafik cezalarına, öğrenim kredisine kadar devlete olan borçlar 18’e kadar varan taksitlerle ödenebilecek.

ŞİMDİYE KADARKİ EN KAPSAMLI DÜZENLEME

Vatandaşın ödemediği vergi borçları, emlak, motorlu taşıtlar vergileri, gençlerin öğrenim kredileri, trafik cezaları, seçim, nüfus, askerlik para cezaları, otoyol geçiş cezaları, Gümrük Bakanlığınca takip edilen gümrük vergileri ve para cezaları, Sosyal Güvenlik Kurumunca takip edilen sigorta primleri, değişik kanunlara dayalı uygulanan damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı ile bunlara bağlı gecikme zammı alacakları, il özel idarelerinin, asli ve fer’i amme alacakları, belediyelerin vergi, emlak vergisi ile çevre temizlik vergisi alacakları yeniden yapılandırma içerisinde olacak. TOBB, TESK, Türkiye Barolar Birliği, TÜRMOB, ihracatçı birliklerinin aidatları da yapılandırma içerisinde olacak.

PRİM DESTEĞİ SAĞLANACAK

1 Ocak 2021 tarihinde yürürlüğe girmesi öngörülen konaklama vergisinin yürürlük tarihi, 1 Ocak 2022 tarihine ertelenecek. Spor kulüplerinin vergi ve prim borçları 7 yıllık sürede 36 eşit taksitte ödenebilecek. BAĞ- KUR’lulardan 31 Ekim 2020 tarihi saygınlığıyla prim borcu yer alanlar, borçlarını iki ay içinde ödemezlerse yahut yapılandırmazlarsa prim borçları silinecek lakin sigortalılıkları da durdurulacak. Paket içerisinde bunun yanısıra bir evvelki yılın ortalama sigortalı sayısına ilave istihdam sağlayan özel sektör işverenlerine prim desteği devam edecek.

31 AĞUSTOS 2020’DEN EVVELKİ BORÇLARI KAPSAYACAK

Yapılandırma 31 Ağustos 2020 tarihinden evvelki borçları kapsayacak. Yararlanmak talep edenler başvurularını yıl sonuna kadar yapabilecek. Vergi borçları ile il özel idarelerine, belediyelere olan borçların ilk taksiti 2021’in Ocak ayında, SGK’ya olan borçların ilk taksiti de 2021 Şubat ayında ödenecek.

18 TAKSİTLE ÖDEME YAPILABİLECEK

Ödemeler ikişer aylık aralıklarla 18 taksitle yapılabilecek. Borçlarını ilk taksit zamanı içinde peşin ödeyenler, gecikme faizinden tümüyle kurtulacak. Borçlarını taksitle ödemek talep edenler 6, 9, 12 ya da 18 taksiti tercih edebilecek.

Leave A Reply

Your email address will not be published.