Elvan’ın açıklamaları etkili oldu; Borsa İstanbul rekor tazeledi; 

0

Küresel piyasalardaki yükseliş hareketine eşlik eden Borsa İstanbul, sabahki rekorlu açılış daha sonra kazanımlarını artırmaya devam etmekte.

Güne yüzde 0.55 artışla 1.249,87 puan seviyesinden başlayan BİST 100 Endeksi, bir evvelki tarihi zirvesini 1.245.37 puanla 22 Ocak’ta görmüştü.

Rekor açılışının sonrasında bir süre yatay seyreden BİST 100, gün ortasında tarihi seviyelerini 1.250 puanın üzerine taşıdı. Teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.270 seviyeleri direnç, 1.190 puanın destek seviyeler olarak yorumlanıyor.

Dün, BIST 100 endeksi, bir evvelki kapanışa göre yüzde 0.93 artarak 1.243.00 puanla tüm zamanların en yüksek kapanışını gerçekleştirmişti.

Elvan’ın açıklamaları etkili

Analistler, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın dün yaptığı konuşmada, “Makroekonomik istikrarı güçlendirirken, mikro reformları içeren piyasa dostu bir dönüşüm programına odaklanacağız” ifadelerini kullanmasının sonrasında pay piyasalarında alımların güçlendiğini anımsatarak, özellikle banka ve ulaştırma hisselerinin uzun bir aradan sonra yeniden borsanın lokomotifi olduğunu ve böylece rekorların geldiğini sözlerine ekledi

Bugün açılış evvelsinde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun, yurt dışı yerleşiklerle vadede TL satım yönünde gerçekleştirilen para swapı, forward, opsiyon ve diğer türev işlemlere ilişkin limitleri artırdığını bildiren analistler, bu gelişmenin de bankacılık sektörünü destekleyeceğini ifade etti.

Leave A Reply

Your email address will not be published.