Elinde dolar olanlar Perşembe’ye dikkat

0

Alman Deutsche Bank’tan doların TL karşısında Perşembe günü aşırı değer kaybedeceğini ve çakılacağı tahmini geldi. Bunun yanı sıra Ekonomist Mahfi Eğilmez de dolardaki dalgalanmanın altını çizerek Perşembe gününü işaret etti.

Merkez Bankası’nın Perşembe günü yapacağı toplantı evvelsi tahminler gelmeye başladı. Alman Deustsche Bank, dolar/TL’de yaşanan son gelişmelere dikkat çekilen raporda, 350 baz puan oranının altında gerçekleşecek faiz artırımlarının piyasaların beklentisini karşılamayacağının altı çizilirken, beklenen oranda bir faiz artırımı gelmesi halinde Türk Lirası’nın ralli yapabileceği bir alanın oluşacağı dolar kurunun daha da düşeceği vurgulandı.

19 Kasım perşembe günü saat 14.00’da açıklayacağı faiz kararı evvelsi ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs da doların düşeceği yönünde tahmin yayınladı.

MAHFİ EĞİLMEZ DE “19 KASIM” DEDİ

Bunun yanı sıra ekonomist Mahfi Eğilmez de Perşembe günü yapılacak toplantıyı işaret etti. Sosyal paylaşım sitesi Sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından paylaşımda yer alan Eğilmez, “19 Kasım enteresan bir gün olacak” dedi.

Kurdaki dalgalanmanın altını çizen Eğilmez, şu ifadeleri kullandı:

“Piyasa geçen haftaki açıklamaları 400 – 500 bp faiz artırımı yapılacak şeklinde algıladı ve USD/TL kuru 8,52’den 7,68’e düştü. Bu hafta başında “ya o kadar artırmazsa?” kaygısi başladığı için kur yine yükselişe geçti ve 7,70’in üzerine çıktı. 19 Kasım enteresan bir gün olacak.”

Leave A Reply

Your email address will not be published.