Ekonomiye Güven Kasım’da geriledi…

0

TÜİK’in aylık olarak paylaştığı, mevsim etkilerinden arındırılmış Ekonomik Güven Endeksi (EGE), Kasım ayında bir evvelki aya göre %3,5 azalış, evvelki yılın aynı ayına göre %5,8 azalış göstererek 89,5 oldu.

Ekonomik güven endeksini perakende ticaret sektörü güven endeksi haricinde kalan endekslerdeki azalmalar aşağı çekmiştir. Covid-19 salgınının ekonomiye ilişkin belirsizlikleri arttırmasıyla alt endeksler arasında en düşük değeri Hizmet Sektörü Güven Endeksi aldı.

Virüsün etkileri Mart ve Nisan aylarında güven endekslerinde net bir biçimde hissedilmişti. Alt endeksler arasında Hizmet Sektörü Güven Endeksi, virüs sebebiyle durma noktasına gelen turizm ve ulaşım sektörleri sebebiyle sert düşüşler yaşayarak, nisan ayında tarihi dip seviyelere indi. Haziran ayının başından bu yana salgın önlemlerinin kademeli olarak gevşetilmesi akabinde ekonominin açılmasıyla güven endekslerinde yukarı yönlü hareket yaşandı. Lakin son zamanlardaki vaka rakamlarındaki ciddi artışlar sebebiyle ekonomik beklentilere dair kaygıler belirgin duruma geldi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.