Ekonomistlerin ortak beklentisi 475 baz puanlık faiz artırımı

0

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun 19 Kasım Perşembe günü Naci Ağbal başkanlığında yapacağı ilk toplantı evvelsinde Anadolu Ajansı’nın anketine katılan 27 ekonomistin tamamı politika faizinin artıralacağı öngörüsünde bulundu.

Ekonomistlerin beklentileri 200 baz puan ila 550 baz puan arasında değişiyor. Ortalama beklenti, Merkez Bankası’nın 475 baz puanlık faiz artırımına gideceği yönünde.

Naci Ağbal’ın bir gece kararnamesi ile Bütçe Strateji Başkanlığından Merkez Bankası Başkanlığı’na atanması, Berat Albayrak’ın istifasının sonrasında da Lütfi Elvan’ın Hazine ve Maliye Bakanlığına getirilmesi sonrası dikkatler ekonomide atılacak yeni adımlarda.

Piyasalar ekonomi kontrolündeki değişime ilk aşamada TL’nin yüzde 10, Borsa İstanbul’un yüzde 8 değerlemesiyle tepki verdi.

“Tek seferlik olacak”

Bunun yanı sıra Ekim ayındaki Para Politikası Kurulu evvelsinde faiz artırımı yapılmayacağını söyleyerek dikkat çeken Rasim Ozan Kütahyalı, bu sefer artırım yapılacağını ama bunun tek seferlik olacağını savundu.

Berat Albayrak’ın ekonomi tezlerini savunan Kütahyalı sosyal paylaşım sitesi paylaşımında, “19 Kasım yüksek faiz artışı yalnızca bir kereye mahsus olacak. Rezervleri doldurmak için. Berat Albayrak da tek seferlik artıştan yanaydı. Değerli TL değersiz bir ekonomi üretir’ doktrininden asla vazgeçmiş değilim” dedi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.