Ekonomistler istifayı değerlendirdi

0

Ülkeler arası basın Bakan Albayrak’ın istifasının ardında yatan nedenin MB’nin döviz rezervleri olduğunu iddia etti. Gözler rezervlere çevrilirken, ekonomist Tim Ash Türkiye’nin net rezervlerinin ortalama eksi 50 milyar dolara düştüğünü ileri sürdü.

Hazine ve Maliye Bakani Berat Albayrak’ın istifasının sonrasında Türk Lirası, yüzde 6’ya yakın değer kazanırken, piyasa oyuncuları ve analistler, döviz rezervlerinin eksiye düşmesinin bundan sonraki zamanda evvellikle ele alınması gereken konular içinde olduğunu söylüyor.

Hafta sonunda yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ın yerine eski Maliye Bakanı Naci Ağbal atandı. Hazine ve Maliye Bakani Berat Albayrak’ın istifasının kabulü ile, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Hazine ve Maliye Bakanlığı’na da Lütfü Elvan getirildi.

BBC Türkçe’nin haberine göre, analistler ve stratejistler, ekonomi kontrolündeki değişikliklerin sonrasında yapısal reformların yeniden gündeme gelmesi ve rezervler hakkında politika değişikliğine gidilmesi gerektiğini belirtiyor.

Bloomberg haber ajansı, Albayrak’ın istifasının arkasında döviz rezervlerindeki düşüşün etkili olduğuna dair bazı iddialar dolaştığını açıkladı.

Financial Times gazetesi de, Albayrak yönetimi altında Türk Lirası’nın gördüğü sert değer kaybını engellemek için piyasaya yüklü miktarlarda dolar satışı yapıldığını ve bunun neticesinde da döviz rezervlerinde ciddi bir erime görüldüğünü sözlerine ekledi

Türkiye’nin sahip olduğu rezervlerin durumu bir süredir piyasalarda kaygı yaratan unsurlar arasında bulunuyordu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) son açıkladığı verilere göre, 30 Ekim’de sona eren hafta net ülkeler arası rezerv miktarı 18,93 milyar dolara geriledi.

Lakin ekonomistler ve piyasa uzman kişilerı, swap işlemleri çıkartıldığında net rezervlerin ekside olduğunu ifade ediyor.

DÖVİZ REZERVLERİNİN ÖNEMİ

Türkiye’de altın ve döviz rezervlerini saklamak ve yönetmekle yükümlü olan kurum Merkez Bankası.

TCMB’nin internet sitesinde döviz rezervlerinin seviyesi, özellikle de gelişmekte olan ülke ekonomilerinde “karşılaşılabilecek iç ve dış şokların yarattığı terslukların giderilmesi, dış borç servisinin düzenli olarak gerçekleştirilmesi ve ülkeler arası finans çevreleri ile piyasalarda, ülkeye duyulan güvenin artması” yönünden oldukça önem taşıdığı belirtiliyor.

Net rezerv ise kısaca Merkez Bankası’nın döviz yükümlülükleri ve kendisinde emaneten duran dövizler çıkartıldığında elinde kalan, kullanabileceği miktar anlamına geliyor.

“TÜRKİYE’NİN DÖVİZ REZERVİ EKSİDE”

Analistler, Türkiye’nin net döviz rezervinin eksiye düştüğünü hesaplıyor.

Ekonomist Mahfi Eğilmez, ekim sonunda kendi blogunda paylaştığı bir tabloda, swaplar hariç net döviz rezervinin eylül ayında 39,6 milyar dolar ekside olduğunu sözlerine ekledi

Eğilmez’in TCMB verilerine dayanarak hazırladığı tabloda, net rezervler Eylül 2019’da 20,6 milyar dolar artıda görünüyor.

Londra merkezli BlueBay varlık yönetimi firması gelişen piyasalar stratejisti Tim Ash ise net rezervleri tam anlamıyla hesaplamanın zor olduğunu lakin şu an saygınlığıyla Türkiye’nin net rezervlerinin ortalama 50 milyar dolar eksiye düşmüş olabileceğini sözlerine ekledi

“POLİTİKA FAİZİ YÜKSELTİLMELİ”

Ash, hiçbir merkez bankasının piyasa tarafından borç ödeyebilme gücünün ve kredi verilebilirliğinin sorgulanmasını istemeyeceğini, bunun da bir risk unsuru olarak o ülkenin para birimi ve varlıklarını ters etkileyebileceğini sözlerine ekledi

BBC Türkçe’ye konuşan Ash, “(Yeni yönetimin), elinde olmayan rezervleri kur seviyesini korumak için harcamayı bırakması ve yüksek enflasyon risklerinin karşısında elinde lira olanların kâr elde etmesini sağlamak için politika faizlerini artırması gerekiyor” dedi.

Kaynak: karar.com, BBC haberi

Leave A Reply

Your email address will not be published.