Ekonomik Takvim – Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme

0

Yazar: Noreen Burke

Investing.com – Piyasa koronavirüs zıtı başarılı bir aşı umudu ile ABD’deki vaka artışına dair korkular ve daha katı kontrol önlemleri beklentisi arasında ikiye ayrıldı. Yatırımcıların büyüme ve değer hisseleri arasında bir ileri bir geri gitmesiyle bu dinamik, piyasa hissiyatına hakim olmaya devam edebilir. Piyasa izleyicileri bunun yanısıra tatil dönemi yaklaştıkça bu hafta ABD perakende satış verilerinin yanında büyük perakende isimlerini yakın zamandan izleyecek. Bunun yanısıra Fed, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Bankası (BoE) yetkilileri konuşma yapacak.

İşte yeni haftaya girerken bilmeniz gerekenler:

1. Virüs artışı

Reuters’in ABD kamu sağlığı ajanslarından aldığı verilere göre ABD’deki yeni vaka artışları Cuma günü yine rekor kırarak günlük 177.000 üzerine çıktı ve art arda dördüncü gün de tüm zamanların en yüksek seviyesini görmüş oldu.

ABD’deki Covid-19 hasta sayısı Cuma günü 68.141 ile tüm zamanların yükseğine ulaştı.

California, Oregon ve Washington dahil birçok eyalet valisi, yaklaşan tatil seyahat döneminin zaten kaygı verici derecede artış yaşayan enfeksiyon oranı ve hastanede tedavileri daha da artıracağı kaygıleri sebebiyle vatandaşlarına eyalet dışı seyahat etmemelerini sözlerine ekledi

Reuters verilerine göre salgın patlak verdiğinden beri virüs ABD’de 10.690.665 kişiyi etkiledi, 243.580 kişinin ölümüne yol açtı.

2. Değer & büyüme

Pfizer (NYSE:PFE) aşısıyla ilgili hafta başında verilen olumlu haberlerin sonrasında yatırımcılar küresel ekonomik görüntüye dair aniden kalitelimser duruma geldi.

Aşıyla ilgili gelişmeler enerji şirketleri, bankalar, endüstriyeller ve diğer değer hisselerinde bir ralliyi ateşledi – değer hisseleri, genel olarak tahmin edilen gerçek değerlerine göre indirimli olarak işlem gören hisseler olarak tanımlanır. Aynı zamanda yatırımcılar, evde-kal koşullarından faydalanan teknoloji hisselerinden kâr etti.

Lakin özellikle Fed yetkililerinin, yükselen virüs vakalarının ekonomiye yönelik olası zararları ile ilgili uyarması ile – özellikle de yeni bir ekonomik teşvik paketinin yokluğunda – yatırımcı iyimserliği bitebilir.

Yatırımcılar, aşının yaygın bir biçimde dağıtımı için gereken süreyi ve yaşanan gelişmenin, mali teşvik sağlama hakkında milletvekillerinin şevkini azaltıp azaltmamasını ciddiye almayabilir.

3. ABD perakende satış sayıları

Ekim ayı ABD perakende satış sayıları Salı günü açıklanacak ve %1,9 ile evvelki ay beklenenden daha büyük bir artış gösterdikten sonra %0,5 yükselmiş olması bekleniyor. Bu, salgın büyümeye devam etmesine rağmen ABD’nin dördüncü çeyreğe güçlü bir tüketici harcaması ile girdiğine işaret edecektir.

Alıcıların rekor düşük düzeydeki kredi faizlerinden yararlanmasından dolayı Ekim ayı konut başlangıçlarının da yeni konut satışlarındaki bir artışı yansıtarak yükselmesi bekleniyor. ABD bunun yanısıra Ekim ayı var olan konut satışlarını raporlayacak.

Diğer yandan Perşembe günü haftalık ilk işsizlik başvuruları paylaşılacak ve işgücü piyasasındaki toparlanmanın gücüne dair yükselen kaygı ortamında yakın zamandan takip edilecek.

4. Perakende kârlar

Yatırımcılar, on yıllardır görülen en büyük kamu sağlığı krizinin ortasında tüketici talebinin durumunu ölçmek için kâr raporlarını ve ABD perakendecilerinden gelen tahminleri yakın zamandan izleyecek.

Salı günü Walmart (NYSE:WMT), Home Depot (NYSE:HD) ve Kohl’s (NYSE:KSS); Çarşamba günü açılışta Target (NYSE:TGT), Lowe’s (NYSE:LOW) ve TJX (NYSE:TJX) ve kapanışta NVIDIA (NASDAQ:NVDA); Perşembe günü Macy’s (NYSE:M) ve Cuma günü Foot Locker (NYSE:FL) rapor sunacak.

5. Merkez bankacıları

Bu hafta pek çok Fed yetkilisinin konuşması bekleniyor. Pazartesi günü Başkan Yardımcısı Richard Clarida, Salı günü New York Fed Başkanı John Williams ve Çarşamba günü Chicago Fed Başkanı Charles Evans var.

Bunun yanı sıra Avrupalı merkez bankacıları da kıtanın ikinci virüs dalgasına girmesinden dolayı kılavuz sunmak isteyecek.

ECB Başkanı Christine Lagarde bu hafta iki online etkinlikte görülecek. BoE Yöneticisi Andrew Bailey, Yönetici Yardımcısı David Ramsden ve Kıdemli Ekonomist Andy Haldane de Pazartesi ve Salı günü konuşma yapacak.

— Bu haberde Reuters’in katkısı bulunmaktadır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.