Eğitim Kredisi Veren Bankalar

12

Bu yazımızda hangi bankalardan eğitim kredisi alınabilir konusuna değineceğiz. Ayrıca eğitim kredisinin özellikleri, şartları ve eğitim kredisi veren bankalar konusunda da bilgiler vereceğiz.

Eğitim Kredisi Nedir?

Eğitim kredisi denince ilk olarak akla devlet tarafından verilen öğrenci ihtiyaç kredisi gelse de aslından günümüzde birçok banka müşterilerinin eğitim ihtiyaçlarına özel koşullarda eğitim kredileri vermektedir.

Eğitim Kredisi Alma Şartları

Öncelikle belirtmek isteriz ki eğitim kredileri devletin öğrenci kredisiimkanında olduğu gibi maalesef öğrencilere verilmez. Eğitim kredileri daha çok bir ihtiyaç kredisi gibi çocuğunun okul masraflarını finanse etmek isteyen bireylere verilir. Eğitim kredilerinin uygulamada en çok görülen kullanım şekli bilhassa özel okul ve üniversite ücretlerinin tek seferde ödenip bu tutarın bankadan eğitim kredisi olarak kullanılması şeklindedir. Bu açıdan genellikle 12 aya vadeli kullanıldıkları görülür. Zaten genelde 36 aydan daha uzun vadelerle kullandırılmazlar. Diğer yandan eğitim kredilerinin genellikle üst limiti 50.000 TL olarak sınırlandırılmıştır.

Bankaların Verdiği Eğitim Kredileri

Hemen hemen tüm bankalar ihtiyaç kredisi olarak eğitim kredisi vermekte ancak aşağıdaki gibi bazı bankalar özel hazırladıkları eğitim kredisi paketleri de mevcut.

İş Bankası

İş Bankası eğitim kredisi ihtiyaç kredisi kapsamında 30.000 TL ye kadar en fazla 36 ay vade ile kullanılabiliyor. İş Bankası kredisine işcep mobil bankacılık uygulaması veya telefon bankacılığı kanalı ile başvurmak mümkün.

Örnek vermek gerekirse iş bankasının kullanılacak 20.000 TK tutarındaki bir eğitim kredisi için aylık %2,60 faiz oranı ile 12 ayda aylık 2.024 TL ödemek gerekiyor.

Vakıfbank

Vakıfbank eğitim kredisi diğer bankalara kıyasla daha uzun ve esnek ödeme seçeneklerine sahip. Vakıfbank eğitim ihtiyaçları için 48 aya varan vadeler ile ve istenildiği taktirde 3 ayda bir yapılacak ödemeler ile eğitim kredisi veriyor.

Ziraat Bankası

Ziraat Bankası eğitim kredisi diğer tüm bankalar içinde öğrencilere verilebilen belki tek kredi. Ancak tabi ki bunun için kefil veya maddi bir teminat isteniyor. Ziraat Bankası uygun koşullarda 36 aya kadar vade ile eğitim kredisi veriyor.

12 Comments
 1. Cemre ATEŞ says

  Eğitim kredisini veren bankalar arasında Vakıfbank önde geliyor. Sebebi ise devletin bu tür kredilendirme ihtiyaçlarını bu banka üzerinden yürütmesidir. Bence devlet bankasının bu tür işlemleri yapması daha iyi olacaktır. Hem faizlerde daha aşağı olur. Çünkü bireysel değil devlet bankası dilediği faizi belirleyebilir. Öğrenciler için de ödeme koşulları daha iyi olur.

 2. Selim AKTEPE says

  Öğrenciyim kredi almak istiyorum. Ancak hiçbir banka bana sadece öğrenci olduğum için kredi vermiyor. Acil ödemelerim var nasıl alabilirim yardım edermisiniz?

 3. Vildan TEMİZ says

  Ben öğrenciyim bankalara gittim ancak eğitim kredisi kullanmak istediğimi söylediğimde Vakıfbank hariç diğer hepsi kegil istedi. Vakıfbank ta kendi dilediği kadar kredi veriyor. Belirli bir limit var.

 4. Ayten AKSEL says

  Öğrenciler için hazırlanan krediler çok düşük meblağ oluyor. Okul bitince değil, krediyi aldığın aydan sonra ödemeye başlıyorsunuz karıştırmayın sakın

 5. Serkan ÇETİN says

  Öğrencilere yapılan yardımların yanında birde geri ödemeli kredi seçenekleri var. Ancak devlet bankaları bu tür kredileri daha uygun bir şekilde veriyor

 6. Ayşe KEKLİK says

  Üniversite öğrencisiyim. Hiç aklımda eğitim kredisi yoktu. Yazınızı okuyunca müracat yapayım dedim ve işbankasının cep internetine girdim müracaat yaptım. Kabul edildi. yarın almaya gideceğim. Teşekkürler

 7. Emir ÇAYELİ says

  Öğrencilere verilen krediler ikiye ayrılıyor sanırım. Bir geri ödemesiz burs şeklinde yapılan kredi ödemeleri ki bunlar devlet veya özel burs olarak verilen krediler. İkincisi bankaların öğrenciler için yaptığı kampanya kredileri. İlk kredi her öğrencinin hayali. Geri ödemesiz kredi. Keşke hepsi bu şekilde olsa.

 8. Tuba ÇINAR says

  2019 yılında da Öğrenci Kredisi için çalışmalar bekliyoruz. Yeni kredi olanakları ve ödeme kolaylıkları sağlayın lütfen. Öğrenciler zor durumda.

 9. Kübra DERELİ says

  Eğitim kredisi almak istiyorum ancak bankalar kefil istiyor. Daha önce hiç bankalar ile işim olmadı. İlk defa hesap açtırdım. Kefilsiz kredi alma şansım yok mu?

 10. Asuman KARDELEN says

  Merhabalar ben özel okulda öğrenciyim. Acaba özel okulda okuyan yani paralı okulda okuyan öğrencilere de kredi veriliyor mu? Yaşımız tutuyor ama anne ve babamızın haberi olmadan kredi alabilme imkanımız var mı?

 11. Havva TEMİZ says

  Eğitim kredisi için başvuru yaptım. Vakıfbank bana krediyi aynı gün içinde verdi. Hiç bir zorlukta çekmedim. Kefilsiz olarak ödemelerim planlama ile birlikte hesabıma geçti.

 12. Özkan SARAR says

  Eğtim öğretim kredisi sadece Vakıfbank tarafından veriliyor diye biliyorum ben. Diğer bankalar bu tarz krediler vermiyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.