Eğitim Kredisi Veren Bankalar 2021

0

Ülkemizde yaşanan ekonomik sorunlar nedeniyle pek çok kişi nakit sorunu yaşamaya başladı. Ancak bu durumdan etkilenen kişilerin başında öğrenciler yer alıyor. Okulların da açılması ile birlikte pek çok öğrenci masraflar yapmaya başladılar. Özellikle üniversite öğrencileri için nakit sorununun büyük olmasının nedenleri arasında farklı şehirlerde eğitim görmeleri ve giderlerinin de bir hayli fazla olması yer alıyor. Eğitim hayatı boyunca öğrencilerin rahat bir süreç geçirebilmesi için bankalar tarafından da krediler sağlanmaya devam ediliyor. Kreşten ilkokula, ilkokuldan doktora ve yüksek lisansına kadar eğitimin her alanında kullanma imkânınız olan eğitim kredisi sayesinde öğrenciler nakit sorunu yaşamadan eğitimlerine devam edebilecekler. Aynı zamanda yalnızca öğrenciler için değil 18 yaşını doldurmamış öğrencilerin velileri için de eğitim kredisinden yararlanma fırsatı sunuluyor. Bu sayede çocuğuna iyi bir eğitim vermek isteyen ailelerin de eğitim kredisinden yararlanarak daha kolay bir şekilde bu süreci atlatmaları sağlanıyor. Ancak bankalar tarafından belirlenen bazı koşullar ve belgeler tamamlanmalı ve başvuru yapılmalıdır. Her bankanın kredi esnasında talepleri farklı olabileceği için eğitim kredisi almak isteyen öğrencilerin mutlaka bankalar ile iletişime geçmeleri ve detaylı bilgi sahibi olmaları gerekir. Aynı zamanda son dönemlerde yaşanan korona virüs salgını sonrası eğitim kredisi almak isteyen kişilerin de sayısında ciddi artışlar meydana geldi. Bununla birlikte pek çok bankada öğrencilere destek olabilmek için kredi imkânı sunmaya başladılar. Eğitim kredisi fırsatı sunan bankaların başında ise şu bankalar yer aldı;

  • Akbank Direkt Kredi
  • Denizbank Eğitim Kredisi
  • İş Bankası Eğitim Kredisi
  • Yapı Kredi Bireysel İhtiyaç Kredisi
  • Ziraat Bankası Eğitim Kredisi

Eğitim Kredisi Nedir?

Eğitim kredisi; maddi anlamda yeterli imkâna sahip olmayan öğrencilerin kreşten doktora eğitimine kadar istenilen her eğitim alanında sahip olabileceği bir kredi çeşididir. Bankalar müşterilerine düşük faiz oranları ve vade imkânları ile eğitim hayatları boyunca gerekli olan masrafları sorunsuz bir şekilde karşılayabilmeleri için nakit desteği sunar. Bu desteğe ise eğitim kredisi veya öğrenci kredisi adı verilir. Yalnızca öğrencilerin kendileri ve eğitimleri için değil aynı zamanda çocuğu okumakta olan ancak yeterli maddi olanaklara sahip olmayan ailelerin de yararlanabileceği bir kredidir. Bu nedenle de ülkemizde en sık tercih edilen kredi türlerinden birisi haline gelmiştir. Kişinin gelirine ve maddi durumuna uygun olarak hazırlanan ödeme planları sayesinde en kolay şekilde bankalara borçlarınızı ödeyebilirsiniz. Ancak bunun için yapmanız gereken eğitim kredisi başvurusu için gerekli olan belgeleri hazırlamak ve kendi bütçenize ve şartlarınıza en uygun banka ile iletişime geçmektir. Bu sayede kolaylıkla başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Eğitim Kredisi Başvuru Koşulları Nelerdir?

Eğitim kredisi imkânından faydalanmak isteyen öğrencilerin merak ettiği konuların başında eğitim kredisi başvuru koşullarının neler olduğu yer alıyor. Eğitim kredisi; 18 yaşından büyük olan her öğrencinin kolaylıkla başvuru yapabileceği bir kredi çeşididir. Yurtdışı olanaklarından faydalanmak, üniversite eğitiminde kullanmak, şehir dışında okuyan öğrenciler için konaklama, ulaşım, yeme içme gibi ihtiyaçların giderilmesi için kullanılabilir. Ancak 18 yaşını doldurmayan yani reşit olmayan öğrenciler için de ailelerinin yardımıyla eğitim kredisi başvurusu yapılabiliyor. Öğrencinin krediden faydalanabilmesi için velileri tarafından yapılan başvuru onaylandığında öğrenci krediden kolaylıkla faydalanabilir. Ancak eğitim kredisinden faydalanmak isteyen kişilerin dikkat etmeleri gereken bazı başvuru koşulları bulunuyor. İlk olarak 18 yaşından büyük olan ve bireysel olarak başvuru yaparak eğitim kredisinden yararlanmak isteyen öğrencilerin mutlaka sigortalı olarak düzenli bir maaş ile bir yerde çalışıyor olmaları gerekir. Her ay düzenli bir geliri olan öğrenciler bankalar tarafından sağlanan krediden yararlanabilirler. Ancak çalışmayan veya sigortası bulunmayan öğrenciler ise yine aileleri tarafından çalışan ve düzenli bir geliri olan kişi ile başvurusunu gerçekleştirebilir. Her kredi çeşidinde olduğu gibi eğitim kredisinde de bankaların en çok dikkat ettiği konulardan bir tanesi de güvenilirliktir. Bu nedenle mutlaka öğrenci belgesi talep edilir ve aynı zamanda gelirlerinizin gösterildiği gelir belgesi istenir. Sizin adınıza ailenizden birisi başvuru yapıyor ise onunla ilgili detaylı belgeler talep edilir. Aynı zamanda yine güvenilirlikle ilgili olarak bankalardan kredi alımı yapabilmeniz için risksiz kısımda yer alıyor olmanız gerekir. Bunun için de ödemelerinizi her ay düzenli bir şekilde aksatmadan yapmalısınız. Her bankanın talep edeceği belgeler farklı olabileceği için mutlaka bankalar ile istenilen belgeler hakkında detaylı bir şekilde iletişime geçilmelidir.

Eğitim Kredisi Başvuru Nasıl Yapılır?

Eğitim kredisi başvuru yapmak isteyen kişiler için ilk olarak talep edilen şey; öğrenci belgesi ve gelir belgesidir. Sonrasında ise banka şubelerine bile gitmeye gerek kalmadan internet üzerinden başvurunuzu kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Belgelenen gelirinizin bulunuyor olması kredi alabilmeniz çok önemlidir. aynı zaman en az 3 ay boyunca düzenli olarak sigortalı bir şekilde çalışıyor ve gelir elde ediyor olduğunuzu kanıtlayan belgeler de bulunmalıdır. Başvuru esnasında alınan eğitim kredisi kişiye özel olarak taksitlendirilir. Kişiye özel yapılması nedeniyle öğrencilerin kredi öderken zorluk yaşamamaları da düşünülmüştür. Eğitim kredisi başvurusunda yanınızda olması gereken belgeler; TC kimlik belgesi, gelir belgesi, öğrenci belgesi ve tüm bunların dışında banka tarafından özel olarak talep edilen belgelerdir. Ancak 18 yaşını doldurmamış öğrencilerin ailelerinin başvuru yapması durumunda istenilen belgelerde bazı değişiklikler meydana gelebilir. Peki, hangi bankalar eğitim kredisi veriyor?

Akbank

Akbank; son dönemlerde yaşanan ekonomik sorunlar nedeniyle nakit problemi yaşayan öğrenciler için eğitim kredisi desteğinde bulunan bankalardan bir tanesidir. Akbank; herhangi bir gelir belgesi talep etmeden eğitim kredisi almak isteyen öğrencilere 40 bin TL’ye varan fırsatlarla eğitim kredisi veriyor.  Ancak bunun için Akbank müşterisi olmanız şartı konuluyor. Bu nedenle Akbank’tan eğitim kredisi almak isteyen kişilerin Akbank müşterisi olmaları gerekiyor. Sonrasında ise çok uygun faiz oranları ve vade imkânlar ile bu imkândan faydalanabilirsiniz. Son dönemlerde ülkemizde ve dünyada yaşanan korona virüs salgını nedeniyle pek çok başvuru ve işlemler online olarak internet ortamından yürütülüyor. Akbank da eğitim kredisinde online başvuru seçeneği sunuyor. İsteyen kişiler banka şubelerine giderek başvuru yapabilirler. Akbank başvuru için çeşitli yöntemler kullanarak her türlü imkânı müşterilerine sağlıyor. Banka şubeleri, internet bankacılığı, ATM, mobil uygulamalar ve müşteri hizmetlerini arayarak başvurunuzu kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat Bankası

Eğitim kredisi denildiğinde akla gelen bankalardan bir tanesi de ziraat bankası oluyor. Son dönemlerde öğrencilerin yaşadıkları nakit sorunları nedeniyle Ziraat Bankası da eğitim kredisi desteğinde bulunuyor. Ayrıca 60 aya varan vade imkânları ile müşterilerine büyük avantajlar da sağlıyor. Diğer bankalardan farklı olarak hayat sigortası da sunuyor. Ziraat bankasından eğitim kredisi almak için yapmanız gereken şeyler çok basittir. İlk olarak banka tarafından talep edilen belgeleri ve evrakları alarak banka şubesine gitmelisiniz. Ziraat bankası eğitim kredisi başvurularını şubeleri üzerinden yürüttüğü için mutlaka banka şubesinden başvurunuzu yapınız. 18 yaşını dolduran her öğrenciye çalışma koşulu ve belirli bir gelir koşulu ile kredi verirken aynı zamanda çocuğunun eğitim masraflarını karşılamak için kredi isteyen ailelere de eğitim kredisi sağlıyor. Bu özelliği sayesinde de pek çok öğrenci tarafından sıklıkla tercih edilen bankaların başında yer alıyor.

Türkiye İş Bankası

Türkiye İş Bankası müşterilerine her konuda ayrıcalık tanıdığı gibi eğitim kredisi alımlarında da ayrıcalık tanımaya devam ediyor. Kreşe giden öğrencinin eğitim masraflarından başlayarak yüksek lisans yapan kişilere kadar her türlü eğitim masrafında müşterilerine kredi vererek destek olmaya devam ediyor. Aynı zamanda 1.60 faiz oranı ile de pek çok bankanın sağladığı eğitim kredisi faizinden çok daha uygun fiyatlarla kredi imkânı sağlıyor. Türkiye İş Bankasının sağlamış olduğu eğitim kredisi fırsatından faydalanmak isteyen kişilerin yapmaları gereken şeyler banka tarafından belirlenen evrakları tamamlamak ve şubelere giderek başvurularını gerçekleştirmektir. Türkiye İş Bankası tarafından eğiti kredisi başvurusu sırasında talep edilen belgelerin başında ise; TC kimlik belgesi, gelir belgesi, öğrenci belgesidir. Ancak çalışmayan ve 18 yaşını doldurmamış olan kişilerin eğitim kredisi almak için başvuru yapması durumunda kefil olacak olan kişinin de belgelerinin bankaya iletilmesi gerekir.

Denizbank

Her insan zaman zaman nakit para desteğine ihtiyaç duyabilir. Böyle durumlarda bankalar müşterilerine kredi destekleri sunarlar. Denizbank da son zamanlarda okuyan ve nakit paraya sıkışan öğrenciler için eğitim kredisi vermeye devam ediyor. Denizbank’tan eğitim kredisi almak isteyen kişilerin başvurularını Denizbank şubelerine giderek tamamlamaları gerekir. Bu nedenle şubelere başvuru için gidilirken mutlaka yanınıza almanız gereken azı belgeler ve evraklar bulunuyor. Denizbank eğitim kredisi almak isteyen kişilerden öğrenci belgesi, TC kimlik belgesi, gelir belgesi, ikametgâh belgesi ve faturalar talep eder. Aynı zamanda kredi notu yüksek olan ve riskiz kısımda bulunan öğrencilere daha kolay bir şekilde kredi verilir. Kredi alan öğrencilerin ödeme süresi boyunca rahat edebilmeleri ve sorun yaşamamaları için de en uygun faiz oranları ve vade imkânları sağlanıyor. En az 12 ay en fazla ise 60 aya varan vade seçeneklerinden kendinize ve bütçenize en uygun olanı seçebilirsiniz. Denizbank tarafından verilen eğitim kredisinin faiz oranı ise 1.55 olarak belirlendi. Kişiye özel ve gelirlere bakılarak oluşturulan ödeme planları sayesinde ödeme süresi boyunca zorluk yaşamazsınız.

Garanti Bankası

Garanti Bankası müşterilerine her alanda destek sunmaya devam ediyor. Eğitim masraflarını karşılamak ve eğitim hayatını nakit sıkıntısı yaşamadan geçirmek isteyen kişiler için eğitim kredisi fırsatı veriyor. 15 bin TL den 100 bin TL’ye varan ihtiyaç kredileri sayesinde eğitim hayatınızı nakit sorunları ile geçirmenize gerek kalmayacak. Aynı zamanda çok uygun faiz oranlar ve vade imkânları sunarak da avantajlar sağlamaya devam ediyor. 36 aya varan vade imkânı sağlaması dışında 15 bin TL kredi almak isteyen müşteriler için uygulanacak ola faiz oranı da 1.84 olarak belirlendi. Ayrıca 25 bin TL krediler için 1.74, 50 bin TL krediler için de 1.64 faiz oranı uygulanacak. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ödenebilecek kadar kredinin alınmasıdır. Müşterinin gelir durumuna ve işine göre ödeme planları yapılarak en uygun şartlar sağlansa da mutlaka kendi bütçenize en uygun olan krediyi tercih etmeniz gerekir.

Yapı Kredi Bankası

Eğitim kredisi almak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği bankalardan bir tanesi de Yapı Kredi oluyor. Diğer bankalara oranla pek çok konuda farklı imkanlar tanıması ve avantajlarının fazla olması nedeniyle yapı kredi eğitim kredisi alımlarında da ön sıralara yükseldi. Çok yüksek miktarlarda krediler almak istemeyen ancak aylık olarak sıkışmış olan öğrencilerin de kolaylıkla yararlanabileceği bir eğitim kredisi sağlıyor. 1000 TL ve üstünde alınan kredilerde çok uygun faiz ve vade olanakları sağlıyor. 60 aya varan vade imkanları ile ödeme süreci boyunca yine öğrencilerin elinden tutmaya devam ediyor. Aynı zamanda ödemelerinizi yapamayacak olma durumlarınızda 3 aya kadar erteleme şansınız da bulunuyor. Pek çok bankadan ayıran erteleme özelliği sayesinde öğrenciler tarafından cazip olarak değerlendirilen bankalardan bir tanesi haline geliyor. Son zamanlarda yaşanan korona virüs salgını sonrasında toplu alanlarda bulunulmaması ve sağlık anlamında dikkat edilmesi nedeniyle yapı kredi de pek çok konuda işlemlerini ve başvurularını online olarak yürütmeye başladı. Yapı kredi tarafından sağlanan eğitim kredisinden faydalanmak isteyen kişilerin başvuru için de birçok farklı seçeneği bulunuyor. Bu sayede kendinize en uygun olan başvuru seçeneğini belirleyerek kolaylıkla başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Herhangi bir şubeye gitmeye ihtiyaç duymanıza gerek kalmayacak. SMS üzerinden, mobil şube uygulamaları sayesinde ve müşteri hizmetlerini arayarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca evinize en yakın olan Yapı kredi ATM sine giderek de eğitim kredisi başvurunuzu yapabilirsiniz.

Vakıfbank

Vakıfbank eğitim kredisi sağlayan bankalardan bir tanesi olarak öğrencilere eğitim hayatları boyunca destek olmaya devam ediyor. Ancak diğer bankalara göre farklı olarak uyguladıkları bazı şartları bulunuyor. İlk olarak yalnızca ilköğretim öğrencilerinden lise öğrencilerine kadar olan yaş grubuna eğitim kredisi desteğinde bulunuyor. Lise son sınıfa kadar bu imkandan faydalanmak isteyen öğrencilerin her türlü devlet okulu, özel okul, özel eğitim kursları, spor kursları, dershane, yaz okulu pek çok alandaki eğitimlere kredi desteğinde bulunuyor. Ancak bu yaş grubundaki öğrencilerin 18 yaşını doldurmamış reşit olmayan kişiler olması nedeniyle velileri tarafından başvuru yapılması çok önemlidir. 18 yaşını geçmiş olan kişilerin de okul tamamlama, lisans, yüksek lisans ve doktora gibi eğitimlerine katkıda bulunuluyor. 60 aya varan vade imkânları ile 40 bin TL ‘ye kadar eğitim kredisi alabilirsiniz. Vakıfbank tarafından sağlanan eğitim kredisinden yararlanmak isteyen kişilerin banka tarafından talep edilen belgeleri tamamlayarak başvuru yapmaları gerekir. Bu sayede gerekli koşulları ve şartları sağlayan öğrencilere eğitim kredisi desteğinde bulunulur. Her türlü şartlara bağlılığı ile bilinen Vakıfbank; ödemeler konusunda ve talep edilen belgelerin eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlanmış olması konusunda da oldukça dikkatlidir. Bu nedenle Vakıfbank’tan eğitim kredisi almayı düşünen kişilerin her türlü belgeyi doğru bir şekilde tamamlayarak banka ile görüşmeleri çok önemlidir. Belgelerin eksik ya da yanlış olması durumunda kredi alamayabilirsiniz.

Odeabank

Eğitim hayatı boyunca maddi zorluklar yaşayan öğrencilerin çareyi buldukları bankalardan bir tanesi de Odeabank oluyor. Odeabank; eğitim kredisi almak isteyen müşterileri için en uygun vade ve faiz oranları ile eğitim kredisi sağlamaya devam ediyor. Çok yüksek miktarda eğitim kredisi almak isteyen kişiler için çok uygun olmasa bile 20 bin TL’ye kadar olan kredi ihtiyaçları için oldukça avantajlı bir bankadır. Devlet okulları ve özel okullar fark etmeksizin her türlü eğitim için kredi desteğinde bulunuyor. Aynı zamanda 60 aya varan vade imkânları ile de ödeme kolaylığı sağlamaya devam ediyor. Her bankanın talep ettiği belgeler farklı olduğu için Odeabank tarafından talep edilen belgelerde de bazı farklılıklar olabiliyor. Eğitim masraflarının ne kadar olduğunu gösteren belgeler, öğrenci belgesi, okuldan alınan belgeler, okul banka bilgileri gibi tüm talep edilen evraklar tamamlandıktan sonra Odeabank tan kolaylıkla eğitim kredisi desteği alabilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.