EFT’de yeni sistem, saat 17.00 sınırı kalkıyor, 7 gün 24 saat para gönderme

0

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yeni bir ödeme sistemini hizmete açmak üzere hazırlıklarını tamamladığını açıkladı.

TCMB’nin resmi internet sitesinden yapılan duyuruda, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) olarak isimlendirilen bu yeni sistemle vatandaşların, farklı bankalardaki hesapları arasındaki para transferlerini saniyeler içerisinde, 7 gün 24 saat gerçekleştirebileceği vurgulandı.

FAST Sistemi’nin, 18 Aralık’tan bu yana pilot uygulama olarak hizmete alınmasının ve kademeli bir biçimde vatandaşların kullanımına açılmasının planlandığı aktarılan açıklamada, “Sistemin kısa bir zaman içerisinde tüm finansal kuruluşları kapsayacak biçimde yaygınlaşması hedeflenmektedir” denildi.

Açıklamada, FAST Sistemi’yle beraber ödemelerin telefon numarası, kimlik numarası yahut e-posta adresi gibi bilgiler kullanılarak daha kolay bir biçimde başlatılmasını sağlayan Kolay Adresleme Sistemi’nin de vatandaşların kullanımına sunulacağı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Böylece, TCMB’nin ülkemiz perakende ödeme sistemleri altyapısını, yenilikçi finansal teknolojileri ve iş yapış metodlarıni destekleyecek biçimde daha da ilerletmeye yönelik çalışmalarında mühim bir adımı tamamlanmış olacaktır. Ödemeler bölgesindeki temel altyapıyı güçlendirecek bu gelişmelerin, yenilikçi finansal teknolojilerin hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelmesini sağlayarak, dijital ekonomi hedefi doğrultusunda çok önemli katkılarda yer alacağı değerlendirilmektedir.”

İBAN OLMADAN E-POSTA VE TELEFON NUMARASI İLE ÖDEME

FAST Sistemi ile beraber, İban numarası olmadan, telefon numarası, kimlik numarası yahut e-posta adresi gibi bilgiler kullanılarak 24 saat ödeme yapılabilecek. Söz konusu sistem yalnızca kişiden insana değil, ticari ödemelerde de kullanılacak. 

Leave A Reply

Your email address will not be published.