Düşük Faizli Esnaf Kredisi

11

Esnaf Kredisi faizsiz ve düşük faizli hizmet seçenekleri ile birçok banka tarafından vatandaşlara sunulmaktadır. Türkiye’de hizmet veren birçok banka tarafından sunulan esnaf destek kredilerinin yanı sıra büyük ve orta boy işletmeler içinde sayısız kredi seçeneği mevcuttur. Bu krediler sayesinde birçok işletme piyasada hizmetlerini geliştirebilir ya da hizmet alanını büyük ölçüde genişletebilmektedir. Ülkemizde hemen hemen bankacılık sektöründe hizmet veren tüm bankalar esnaf kredisi hizmetini vermektedir. Esnaf kredisi 2018 itibariyle bankaların düşük faizlerle sunduğu krediler arasında yerini almıştır.

Esnaf Kredisi Veren Bankalar Ve Kredi Özellikleri

Esnaf ve işletmeler için birçok özel banka kredisi seçeneği olduğu gibi devlet destekli kredilerde mevcuttur. Bankaların 2018 yılında sunduğu bazı esnaf kredileri ve bu kredilerin özellikleri ise kısaca şu şekilde karşımıza çıkmaktadır;

 • Esnaf Kredisi Halkbank: %4’ten Başlayan Faiz Oranı – 60 aya kadar vade seçeneği ve 200 bin TL’ye kadar finansman desteği.
 • Türkiye İş Bankası Esnaf Kredisi: 36 ay vadeli – 250 Bin TL’lik – %2,65’ten başlayan faiz oranları ile esnafa destek kredisi sunulmaktadır.
 • Vakıf Bankası Esnaf Kredisi: 36 ay vadeli – 50 bin TL’ye kadar – %2,99 faiz oranları ile ‘’Esnafa Halden Anlayan Kredi Kampanyası’’ hizmeti sunulmaktadır.

En çok tercih edilen ve düşük faiz oranlarına sahip olan bazı bankaların esnaf kredileri ve kredi özellikleri kısaca bu şekilde karşımıza çıkmaktadır. Bu kredi türleri ve kredi özellikleri bankaların resmi internet adresleri üzerinden güncel olarak alınmıştır.

Esnaf Kredisi Başvurusu İçin Gerekenler Nelerdir?

Esnaf kredisi için gerekli evraklar ve sizden istenebilecek olası bilgileri kısaca aktaracak olursak. Bunlar;

 • İşletmenin Vergi Levhası (Gerçeği ve Fotokopisi)
 • Esnaf Sicil Belgesi
 • Varsa Ortaklık Belgesi
 • İkametgâh ve Oda Kayıt Bilgileri
 • Nüfus Cüzdanı
 • Gelir Belgesi

Bunlar ve banka tarafından istenen diğer belgeleri eksiksiz ve doğru bir şekilde bakaya teslim etmeniz ve gerekli esnaf kredisi başvuru belgesini doldurmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra size en uygun esnaf kredisini ve miktarını seçtikten sonra bazı bankalar sizden kefil bilgileri talebinde de bulunabilirler. Bu nedenle kredi başvurunuzu gerçekleştirmeden önce bankanın kredi koşullarını ve gerekli evrakların neler olduğunu detaylıca öğrenmeniz tavsiye edilmektedir.

11 Comments
 1. İhsan ÇELEBİ says

  Esnaf kredi alabilmek için bir fiil altı aylık bir zaman aşımı gerekiyor. Bankalardan faiz almak yerine esnafların kendi kooperatiflerini seçmeleri daha iyi olacaktır. Esnaf kefalet faizleri bankalardan daha uygun bir şekilde hizmet veriyor.

 2. Yusuf CENK says

  Esnaf olarak kredilerle boğulduk. Bize bir kolaylık çıksa da tüm kredileri tek çatı altında toplasak. Yeni kobilere sunulan imkanlardan istiyoruz biraz. Piyasada zor tutunuyoruz.

 3. Sezai İNCE says

  Esnaf kefalet ile alınan krediler çok uygun ama kimse kolay kolay alamıyor. Herkese esnaf kefalet al sana kredi diye ödeme yapmıyor. Bir sürü kriter var. Küçük yerlerde esnaflık yapanlar inanın daha rahat alıyorlar.

 4. Halit UÇAR says

  Düşük faizli Esnaf kredisi için gezmediğim banka kalmadı. Hepsinin de oranları neredeyse aynı. Ben internetten baktım ama şubede oranlar değişebiliyor. Aldanmayın yine de bir banka şubesinden tek tek sorun. En son Ziraat’den aldım.

 5. Furkan DİŞLİ says

  Esnaf kredisi çekerken sizi en çok zorlayacak konu. Ortaklık konusu olacaktır. Ortaklığınız var ise imza sirküleri ve belirli kriterler konusunda çok uzun uzadıya sorunlar çıkıyor.

 6. Mustafa ÇALTEPE says

  Düşük Faizli Esnaf Kredisi sadece bankalar da yok ki. Esnaf Kefalet hem bankalardan daha düşük hemde daha uzun taksitler ile veriyor paraları. İnsanların hepsi yeni işyeri açıp bu krediden almak için uğraşıyorlar

 7. Ayşe KÖKSAL says

  Esnaf kredisi diğer kredi seçeneklerinden çok düşük faizler veriliyor. Ancak özel bankalar bu tür kredileri verirken hem kefil arayışında oluyorlar. Hemde prosedürler çok ağır. Bir belge eksik olsa esnaf kredisini alamıyorsun.

 8. Hüsnü SERDAR says

  Esnaf kredisi için en iyi banka bence Finansbank. Hesaplamalarda size en uygun oranları çıkartıyorlar. Ayrıca yapılacak ödemeleri gününde takip edip firmaya gerek mesaj yolu ile gerekse arayarak bilgiler verip geçikmelerinizi önlüyorlar. Harika bir çalışmamız var Allah bozmasın.

 9. Birgül IŞIK says

  İyi günler. Biz kardeşimle ikimiz yufka üzerine bir işyeri açmayı planlıyoruz. Özellikle esnaf kredisi için bize önereceğiniz bir banka var mı? İlk defa böyle bir işe gireceğiz. Yardımcı olurmusunuz. Bilgilerinizden faydalanmak isteriz.

 10. Mahmut SÜRGÜN says

  Esnaf kredisi için yeni düzenlemeler geliyormuş. Önemli olan en az altı aylık esnaflık yapma koşulu olacak. 2019 yılında faizlerin daha da düşmesi kesinleşecek gibi geliyor. Haberler doğru ise biraz beklemek gerekir.

 11. İrem YENİKAPI says

  Düşük faizli esnaf kredisi diye bir olay var mı? Ben yeni duyuyorum. Bütün bankalardaki faizler hepsinin birbiri ile aynı. Biri ne veriyorsa öteki onu vermek zorunda. Anlaşıp veriyorlar öyle ayrı bir faiz yok benim bildiğim.

Leave A Reply

Your email address will not be published.