Dow 208 Puan Yükseldi; Aşıyla İlgili Olumlu Yeni Haberler Var

0

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – ABD hisse senedi piyasaları Pazartesi günü yüksek açılmaya hazırlanıyor. Covid-19 vaka rakamları arttıkça devletler yeni sosyal kısıtlamalar uygulasa da yatırımcılar, olası koronavirüs aşısıyla ilgili olumlu haberlere odaklandı.

Dow 208 puan artarken S&P 500 22 ve Nasdaq 100 48 puan yükseldi.

ABD hükümetinin Warp Speed (Son Hız) adı verilen aşı geliştirme girişiminin başkanı Moncef Slaoui, Pazar günü yaptığı açıklamada, Pfizer (NYSE:PFE) ve Alman ortağı BioNTech (F:22UAy) tarafından geliştirilen ilk Covid-19 aşı dozlarının 11 Aralık gibi erken bir tarihte mühim bireylere dağıtılabileceğini açıkladı.

Bunun yanısıra Pazartesi günü, AstraZeneca’nın (NASDAQ:AZN) Oxford Üniversitesi ile ortak geliştirdiği Covid-19 aşısının tek bir dozaj türünde Covid-19 virüsünü önlemede %90’a kadar etkin olduğu ve normal buzdolabı sıcaklıklarında kolayca taşınabileceği bildirildi.

ABD hafta sonu 12 milyonuncu vakasını kaydetti ve milyonlarca Amerikalı virüsü daha da yayacak bir biçimde Şükran Günü tatili için yolculuk yapıyor.

Pek çok eyalet vaka artışını durdurmak için sosyal buluşmalarla ilgili yeni kısıtlamalar benimsedi. California’da Los Angeles açık havada yemek yemeyi yasaklarken Nevada’da Las Vegas kumarhane, restoran ve barlardaki doluluk sınırlarını %50’den %25’e düşürdü.

Pazartesi günü ilgi odağında olabilecek hisseler arasında Regeneron (NASDAQ:REGN) var. Başkan Donald Trump’ın kullandığı Covid-19 ilacı acil durum ruhsatı aldı. Las Vegas haberleri üzerine kumarhane hisseleri de ilgi odağında.

Amerika halkına destek olmak için yeni teşvik paketiyle ilgili tartışma, Washington’daki siyasi elitler üstündeki baskıyı yükseltmek için 100’den çok ekonomistin imzası olan ve yeni bir teşvik turu çağrısında yer alan bir mektup ile devam etmekte.

Pazartesi günü ekonomi verilerinin merkezinde ABD’nin flaş PMI sayıları var. Yeniden uygulanan karantinaların, blokun hakim hizmet sektöründeki pek çok şirketin geçici olarak kepenk indirmesine yol açmasıyla Euro bölgesi iş aktivitesi Kasım ayında büyük ölçüde küçüldü.

Noel evvelsinde bir Covid-19 aşısının piyasaya çıkabileceğinin mümkün göründüğü haberleri üzerine Pazartesi günü petrol fiyat aralıkları yükseldi. Pozitif hissiyata destek olan diğer gelişme, gelecek hafta toplanacak OPEC+’nın, üretim kesintilerini uzatabileceğine dair umutlar oldu.

ABD ham petrol vadeli işlemleri, %1 yükselişle 42,86 dolar olurken Brent %1,1 artarak 45,57 dolardan işlem gördü. Her ikisi de geçen hafta %5 üstünde artış yaşayarak Eylül ayından beri gördükleri en yüksek seviyelere yaklaştı.

Bunun yanı sıra altın vadeli işlemleri, %0,4 düşüşle 1.865,75 dolar olurken EUR/USD %0,4 yükselerek 1,1902’den alıcılandı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.