Dow 200 Puan Yükseldi; Aşı İyimserliği Devam Ediyor

0

Yazar: Peter Nurse   

Investing.com – Covid-19 virüsü için etkin bir aşı haberi üzerine tüm sektörlerde iyimserlik sürerken ABD borsaları Çarşamba günü yüksek açılacak.

Dow 200 puan artarken S&P 500 21 ve Nasdaq 100 106 puan yükseldi.

Demokrat Joe Biden’in başkanlık seçimi zaferi, hala onaylanmamış olsa da Pfizer’in (NYSE:PFE) Covid-19 aşısının etkin olduğu haberi ile birleşerek bu hafta Wall Street’te yeniden fiyatlanmaya yol açtı. Performans göstermek için ekonomiye ihtiyaç duyan döngüsel hisseler, daha evvel iyi iş çıkaran teknoloji hisselerine göre güçlü talep gördü.

Kasım ayında Dow Jones Industrial Average, yedi seansın altısında artış yaşayarak %11 yükseldi ve yeni bir rekor ile kapatırken Nasdaq Composite son iki gündür düşüş yaşıyor.

Bu sayede döngüsellere dönüş, iki günlük düşük performansın sonrasında Çarşamba günü güçlü artışlar paylaşan teknoloji hisseleri ile en azından kısa vadede sona ermiş görünüyor.

ING analisti Francesco Pesole bir araştırma yazısında, “piyasalar için arka plan, aşıyla ilgili umutlar ile hızla yükselen enfeksiyonlar arasındaki çatışma olurken yatırımcılar Seçilmiş Başkan Biden’den, virüse vereceği karşılık, mali teşvik ve dış politika planları ile ilgili ipuçları elde etmek için bekliyor” dedi.

ABD Salı günü art arda yedinci günde rekor sayıda yeni vaka raporlarken ölüm sayısı Ağustos ayından beri en yüksek günlük sayıya yükseldi ve hastaneye yatışlar tüm zamanların yükseğini gördü.

Çarşamba günü Gaziler Günü tatili sebebiyle ekonomi veri cephesi büyük oranda boş ve Hazine piyasası kapalı. Kâr takvimi de pek yoğun değil. Esas ilgi, Temmuz ayında halka açılan online konut sigortacısı Lemonade (NYSE:LMND) üstünde olacak.

Çarşamba günü petrol fiyat aralıkları, Pfizer’in aşı haberlerinin yarattığı pozitif tonu sürdürerek ve ABD ham petrol stoklarında beklenenden daha çok yaşanan düşüşün de yardımıyla yükseldi.

Amerikan Petrol Enstitüsü (API), 900.000 varil düşüş beklentisine karşın ham petrol stoklarında 5,147 milyon varil düşüş olduğunu gösterdi. Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) ham petrol arz verileri, günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak ve bu düşüşü doğrulayıp doğrulamadığı görülecek. Bunun yanısıra OPEC’in arz ve talep tahminlerinin güncellemesi olan aylık raporu yayınlanacak.

ABD ham petrol vadeli işlemleri, %2,6 artışla 42,42 dolar olurken Brent %2,4 artarak 44,67 dolardan işlem gördü.

Bunun yanı sıra altın vadeli işlemleri, %0,1 düşüşle 1.875,55 dolar olurken EUR/USD %0,4 azalarak 1,1766’dan alıcılandı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.