Dow 126 Puan Yükseldi; Pfizer’in Aşı Adayı %95 Etkinliğe Sahip

0

Yazar: Peter Nurse   

Investing.com – ABD borsaları Çarşamba günü bir nebze yüksek açılacak. Yatırımcılar, olası aşılarla ilgili pozitif haberlerle Covid-19 enfeksiyonlarındaki artışın yarışı arasında.

Dow 126 puan artarken S&P 500 10 ve Nasdaq 100 12 puan kazandı.

Majör hisse endeksleri Kasım ayında güçlü. ABD’deki iki ilaç üreticisinin aşılarıyla ilgili pozitif haberlerinin desteğini alıyor – Pfizer Çarşamba günü aşı etkinliğini %95 olarak güncelledi.

Bu ay şuana dek Dow Jones Industrial Average 12 puandan fazla kazanırken S&P 500 10 puan yüksek. Nasdaq Composite ise teknoloji hisselerinden döngüsellere dönüş sebebiyle düşük performans göstererek %9 yükseldi.

Bunun yanı sıra ABD’de Covid-19 enfeksiyon oranları artıyor, artık bir gün içinde 150.000’i geçti. Bu durum Chicago, Philadelphia ve New York gibi büyük şehirlerde yeni kısıtlamalar uygulanmasına yol açtı.

Fed Başkanı Jerome Powell Salı günü yaptığı açıklamada olası aşılarla ilgili son haberleri takdir etse de ABD ekonomisinin hala “gidecek çok yolu olduğunu” belirtti ve ekonomik toparlanmayı desteklemek için mali teşvik çağrısında bulundu.

Meclis Başkanı Nancy Pelosi Salı günü, gelecek hafta Meclis döndüğünde Cumhuriyetçilerle mali teşvik paketi üzerine yeni müzakereler başlatma çağrısı yaptı lakin siyasi iklimin hala ateşli olması ile ortak bir zemin bulma hakkında şüpheler var.

Perakende sektörü kâr raporu sunmaya devam etmekte. Walmart’ın (NYSE:WMT) çeyrek dönem için aynı mağaza satışlarında beklenenden daha büyük bir artış raporlamasının sonrasında Target (NYSE:TGT), Lowe’s (NYSE:LOW) ve TJX Companies (NYSE:TJX) bekleniyor.

Çarşamba günü ekonomi verisi cephesinde konut piyasası verileri var: Ekim ayı konut başlangıçları ve inşaat izinleri TSİ 15.30’da yayınlanacak.

ABD stoklarındaki artış, olası bir arz bolluğu kaygılerini artırsa da petrol fiyat aralıkları Çarşamba günü yükseldi. Yatırımcılar, üretici grubun gelecek yıl üretimi kontrol altına almasını bekliyor.

Endüstri grubu Amerikan Petrol Enstitüsü (API) Salı günü yaptığı açıklamada, ABD ham petrol stoklarında geçen hafta 4,2 milyon varil artış yaşandığinı belirtti – 1,7 milyon varil artış beklentilerinin epey üstünde. Resmi arz verileri, seansın ilerleyen saatlerinde paylaşılacak.

OPEC+’in şimdiki planı, Ocak ayında günlük 2 milyon varil üretim artışı yapmak. Lakin bu plandan vazgeçileceğine yönelik beklenti artıyor.

ABD ham petrol vadeli işlemleri, %1,8 artışla 42,38 dolar olurken Brent %1,8 yükselişle 44,56 dolardan işlem gördü.

Bunun yanı sıra altın vadeli işlemleri, %1,1 düşüşle 1.864,80 dolar olurken EUR/USD %0,1 artışla 1,1867’den alıcılandı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.