Döviz kuru ve gram altındaki düşüş hızlandı

0

Investing.com –  TL varlıklardaki yükseliş bugün de devam etmekte. Hafta sonu TCMB Başkanlığına Naci Ağbal’ın gelmesi ve istifa eden Hazine Maliye Bakanı Albayrak’ın yerine de Lütfi Elvan’ın atanmasının sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugünkü açıklamalarıyla TL, döviz karşısında 22 Ekim PPK toplantısı sonrası kayıplarını sildi.

Erdoğan, bugün TCMB politikalarının destekleneceğini, TL’nin cazibesini kazanması için acı da olsa gereken reçetelerin uygulanacağını ve enflasyonu düşürmekte kararlı adımlar atılacağını sözlerine ekledi Erdoğan’ın açıklamaları gelecek hafta yapılacak PPK toplantısında faiz artışı beklentilerini kuvvetlendirdi. Yalnızca faiz artışı değil, doğrudan yatırımların destekleneceği ve sıkı maliye politikasına gidileceği beklentileriyle risk primi düşerken borsa ise rekor tazeledi.

Son fiyatlama şöyle;

Cuma günü 8,54’ü aşarak rekor kıran USD/TRY kuru 7,82’ye, 10,18 ile rekor kıran EUR/TRY 9,19’a gerilerken geçen hafta 550 bp seviyesine yaklaşan Türkiye CDS 5 Yıllık USD ise 408 bp seviyesine geriledi.

BİST 100 bugün 1.284 puan ile rekor kırdı, BİST Bankalar ise günlük %9 primle 1.422 puana çıktı. Borsada işlem hacmi 46 milyonu aştı. Gram altın %5 kayıpla 468 TL’ye gerileyerek 1 ekim sonrası en düşük seviyeyi gördü. TL, bu hafta hem haftalık hem de günlük bazda en çok yükseliş yaşayan gelişen ülke parası olarak kendi grubundan pozitif ayrışıyor.

Yazar: Necdet Erginsoy

Leave A Reply

Your email address will not be published.