Döviz Albayrak haberine üzülmedi

0

TSİ 07:30’de dolar/TL sığ Asya piyasalarında hızla değer kazanıyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifa haberi resmen doğrulanmadı, ama gidişinin piyasalarda üzüntü yarattığını söyleyemeyiz. Bu haberde dış basında Albayrak’ın istifası ile ilgili yorumlara yer veriyoruz:

BloombergHT’ye göre, hafta sonu gerçekleşen yoğun haber akışının sonrasında Dolar/TL Asya piyasalarındaki sığ işlemlerde 8,3790 seviyesinden işlem görmeye başladı. Kur daha sonra 8,35 seviyesinin altına kadar geriledi. Dolar/TL kuru geçen haftayı 8,5153 seviyesinden kapatmıştı. ABD seçimlerinin küresel olarak varlık sınıflarında yarattığı dalgalanma Türk Lirası’nı da etkilemiş, dolar/TL kuru 6 Kasım günü 8,5793 ile tüm zamanların en yüksek seviyesini görmüştü.

Reuters’e göre, istifa haberinin sonrasında Goldman Sachs ve Totonto Dominion Securities uzman kişilerı en az 600 baz puan faiz artırımı beklediklerini ifade ettiler.

SEB AB’nin (Stockholm) işinde uzman Gelişmekte Olan Piyasalar ve Türkiye uzmanı Per Hammarlund  Bloomberg’e “TCMB Başkanı’nın çok acil nakit politikasını sıkılaştırması ve TL’nin değer kaybını önleyici önlemleri hayata geçirmesini bekliyoruz” ifadesini kullandı. Hammerlund’a göre, TCMB bundan sonra dövize gereksiz müdahalalerle yitirdiği FX rezervlerini yükseltmek için çaba gösterecek.

Anılan Bloomberg haberinde Albayrak’ın Naci Ağbal’ın TCMB başkanlığına atanmasına tepki olarak istifa ettiği iddiası da yer aldı.

SÖZCÜ Avrupa basınında yer alan görüşleri paylşatı:

Die Welt gazetesi, istifayı son dakika olarak duyururken, istifanın gerekçelerine ve sağlık sorunlarına değinildi.

Albayrak’ın instagram hesabından istifayı bildirdiğunu söyleyen gazete, “Türk Lirası, geçtiğimiz aylarda dramatik biçimde değer kaybetti. Cuma akşamı, dolar karşısında 8.52’ye geriledi. Yılbaşından bu yana kayıp yüzde 30’u buldu. Kriz sebebiyle Merkez Bankası başkanı görevinden alındı. Piyasalar, yüksek enflasyon ve döviz rezervlerindeki keskin düşüşten korkuyor. Türkiye ekonomik krizin eşiğinde” sözlerini kullandı.

Stuttgarter Zeitung da benzer başlıkla haberi verdi ve Bakan Albayrak’ın açıkladığı gerekçeleri yayınladı. Aynı biçimde Avusturya medyası, İsviçre ve diğer Avrupa ülkeleri medyası da habere geniş yer ayırdı.

BBC Türkçe’de ise şu görüşlere yer verildi:

Dubai merkezli gelişmekte olan piyasalar araştırma firması Tellimer’den şef varlık stratejisti olan Hasnain Malik, Bloomberg’e yaptığı açıklamada, “Lira büyük ihtimalle düşmeye devam edecektir. Politika güvenilirliğinin en düşük seviyesinde olması değer kaybının devam edeceğini gösteriyor; yatırımcıları rahatlatabilecek tek şey ise gevşek para politikasının sonuna gelmemiz olabilir” yorumunda bulundu.

Goldman Sachs ekonomistleri Murat Unur ve Clemens Grafe ise yayımladıkları piyasa notunda para politikalarında ciddi bir değişiklik olmaması takdirinde kur, enflasyon ve rezerv trendinde bir değişiklik olmayacağını aktardı.

Berat Albayrak istifa etti-herhalde

Atilla Yeşilada: “Naci Ağbal Piyasalardan Taktir Toplayan Biri Ama!” | EkonomiTubeTV

Atilla Yeşilada: Biden sonrası TCMB’den faiz artırımı bekliyorum

Joe Biden ve Gelişmekte Olan Piyasalar

Leave A Reply

Your email address will not be published.