Döviz 7.90’a hareketlendi, siyasi gelişmeler takip ediliyor

0

Piyasalarda TCMB’nin politika faizi artışı sonrasında ekonomi ve hukuk politikalarda reform süreci izleniyor. Koronavirüs hastalığında dünya çapında olduğu gibi Türkiye’de de yaşanan hızlanma sonrasında dün açıklanan yeni önlemlerin ekonomiye tesiri de takip ediliyor.  TL’de satışlar dün açıklanan sokağa çıkma yasakları kadar, global piyasalarda risk iştahının gerilemesine de bağlanabilir.    Kasım ISO PMI, SAMEKS ve BloombergHT tüketici güveni gerileme kaydetti.

Koronavirüs hastalığında vaka ve günlük ölüm rakamlarının Nisan ayındaki zirveyi aşarak rekor kırmasının sonrasında hafta içi de sokağa çıkma yasağı başlatıldı, hafta sonu yasağın kapsamı genişletildi. Dün açıklanan üçüncü çeyrek büyüme verileri piyasa beklentilerinin de üstünde %6.7 büyümeye işaret ederken 2020’nin tamamı için pozitif büyümeye ilişkin beklentiler de kuvvetlendi.. Siyasi gündemde ise AKP hariç artilerin TBMM grup toplantıları gerçekleşecek. kalanında ise Kasım ayı enflasyon ve öncü dış ticaret verileri izlenecek. Cuma günü kapanış sonrası ise Moody’s tarafından açıklanabilecek Türkiye not güncellemesi izlenecek.  AB zirvesinden yaptırım çıkması beklenmiyor. Reform adımları takip edilecek.

Küresel piyasalarda Şükran Günü sebebiyle geçen haftanın son iki işlem gününde birçok piyasanın tamamen ya da kısmen tatil olması sebebiyle hacimler düşük kaldı. Bankacılar yılın geri kalanında yabancıların hacimlerinin yavaş yavaş daha da azalacağı ve yeni pozisyon alma isteğinin 2021 yılına kalacağını belirtiyorlar.

YABANCILARIN TL’YE, LOKALLERİN DOLARA YÖNELİMİ SÜRÜYOR

Lokal yatırımcılar Albayrak’ın istifasının sonrasında döviz ve altın varlıklarını iki haftada 4 milyar dolar artırarak 228.2 milyar dolarla yeni tarihi zirveye çıkardılar. Yılbaşından beri artış 35 milyar dolara ulaştı. İlgili iki haftada döviz ve altın mevduatlarında yaşanan 4 milyar dolarlık artışın 2.1 milyar doları altın cinsi oldu.

Yabancılar ise aynı iki haftada 1.5 milyar doları portföy yatırımı olmak üzere bankacıların hesaplamalarına göre 6-6.5 milyar dolar civarında Türkiye varlıklarını artırdılar. Yabancı portföy işlemleri, son iki haftadaki girişlerle yılbaşından beri çıkış 13.5 milyar dolardan 12.2 milyar dolara geriledi.

Bankacılar bunun yanısıra 2014’ten beri döviz gereksinimlerini TCMB ve Hazineden sağlayan enerji ithalatçı kurumların döviz ihtiyaçları için piyasaya fiyat sormaya başladığını da belirttiler.

İç piyasada ABD ile seçim sonrası ilişkiler ve AB ile yükselen gerilimin nasıl biçimleneceği de takip ediliyor. Kısa zamanda Türkiye’ye yönelik bir yaptırım uygulanıp uygulanmayacağı piyasada izleniyor.

Kur saat 11:30’da 7.90 seviyesindeydi.

Dün Hazine’nin açıkladığı 3 aylık borçlanma programında da ortalama 2 yıldır yapılmadıktan sonra Kasım’da ilk kez yapılan 10 yıllık gösterge tahvil ihraçlarının önümüzdeki 3 ayda da devam edeceğini gösterdi. kısa süre evvel swap limitlerini gevşetse de hala sınırlamaların mühim bir bölümü sürüyor. Bu nedenle Londra swap piyasalarında TL faizi %10.8 civarında seyrediyor.

Piyasalarda bugün-QNB Finansbank

Küresel piyasalarda aşı çalışmalarındaki gelişmeler ve parasal genişleme beklentileri  risk iştahını güçlü tutmayı sürdürdü. S&P 500 endeksi son günlerdeki yükselişinin sonrasında dün %0.5 oranında sınırlı düşüş gösterdi. Oynaklık göstergesi VIX endeksi 20.8’e inerken, 10 yıllık ABD tahvil faizi yatay seyretti ve %0.84 seviyelerine geldi. Risk iştahında güçlü görünümle dün 1.20 seviyesine kadar yükselen EUR/USD bu sabah 1.1960 seviyelerinde başladı. Brent petrol fiyatı 48 dolar seviyesinin hemen altında seyretti. Bu sabah Çin’de 53.5’ten 54.9’a çıkan özel sektör PMI verisi son 10 yılın en yüksek değerine ulaştı. Verinin sonrasında Asya hisse senedi endeksleri yükseldi. Küresel dolar hareketine paralel hareket eden USD/TL dün 7.76’nın altına kadar geriledikten sonra, bu sabah 7.82 seviyelerinde güne başladı. 5 yıllık Türkiye CDS’i yatay seyrederek 386 baz puan olurken. 2 yıllık tahvil faizi ise 5 baz puan artarak %14.42 oldu.

#sabahbulteni / Virüs, Aşı, Altın, Petrol ve Küresel Piyasalar!

TL Nasıl Değer Kazanır?

ALTIN NİYE DÜŞÜYOR ? PETROL NEDEN ARTIYOR? ATİLLA YEŞİLADA CEVAPLIYOR

2021 yılı GOÜ’ler için ‘Tadından Yenmeyebilir’

Leave A Reply

Your email address will not be published.