Dolar Zayıflıyor; Güçlü Veriler Risk Hissiyatını Destekledi

0

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Asya’dan gelen pozitif ekonomi verileri, hızla yükselen Covid-19 vakalarına rağmen küresel toparlanma iyimserliğini artırdığı için dolar Pazartesi günü zayıfladı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,2 düşüşle 92,597 oldu. EUR/USD %0,1 artışla 1,1848’e yükselirken USD/JPY %0,1 kayıpla 104,53 puana geriledi ve AUD/USD %0,3 yükselişle 0,7287 oldu.

Japonya’nın ekonomi verileri, ülkenin resesyondan çıktığını gösterdi. Ekonomi üçüncü çeyrekte yıllık %21,4 büyüyerek salgının yol açtığı zarardan kademeli bir çıkışa işaret etti.

Bunun yanısıra Çin’in endüstriyel üretimi Ekim ayında beklenenden daha süratli yükselirken perakende satışlar toparlanmaya devam etti.

USD/CNY ikilisi %0,4 düşüşle 6,5764 oldu.

Bunun yanı sıra Asya’da 15 ülke, Lokal Kapsamlı Ekonomik Ortaklık anlaşmasını imzalayarak ABD-Çin arasındaki gerilimler yüzünden zarar gören küresel ticarette gelişme umutları arasında risk iştahını artırdı.

Bu sayede bu iyimserlik, şuana dekki en süratli vaka artışının olduğu bir zamanda hakim. Johns Hopkins Üniversitesi verilerine göre yalnızca ABD’de 11 milyon üstünde vaka var ve 16 Kasım saygınlığıyla dünya çapındaki ölüm sayısı 1,3 milyonu aştı.

Nordea analistleri bir araştırma yazısında, “orta vadeli görünüm aşı haberleri ile açıkça toparlandı lakin önümüzdeki 6-8 hafta içinde vaka rakamlarındaki artış ve ABD’de ülke genelinde bir karantina ihtimali, iyi haberler olarak görülemez muhakkak” dedi.

“Merkez bankaları, virüsün ekonomiye verdiği zararı azaltmak için Aralık ayında tekrar genişleme politikası uygulamak zorunda kalacak.”

Bunun yanı sıra GBP/USD %0,2 artışla 1,3215 olurken EUR/GBP %0,1 düşüşle 0,8968’e geriledi. Yatırımcılar İngiltere ve AB arasında devam eden Brexit görüşmelerine odaklanmaya devam etmekte, özellikle de İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın danışmanı ve “katı” bir Brexit taraftarı olan Dominic Cummings’in istifasının sonrasında.

ING analistleri bir araştırma yazısında, “bu, olasılık sarkacını İngiltere-AB ticaret anlaşmasına doğru kaydırmalı ve EUR/GBP’nin tekrar 0,8900 seviyesine yaklaşmasına yahut altına düşmesine yardımcı olabilir” dedi.

Diğer yandan gelişmekte olan piyasalarda Türk lirası ve Rus rublesi dolar karşısında toparlanmaya devam etmekte. USD/TRY %0,2 düşüşle 7,6470 olurken USD/RUB %0,8 kayıpla 76,80’e geriledi. MUFG analistleri, rublenin kıymetinin hala az olduğunu söylüyor ve yakın vadede 74,20’ye yükselmesinin olası olduğunu düşünüyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.