Dolar Yükselişte; Gaziler Günü Ticaret Hacmini Sınırlıyor

0

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Yatırımcılar Pfizer’in olası Covid-19 aşısına dair haberleri sindirmeye devam ederken dolar, Çarşamba günkü zayıf ticaret hacminde yükseldi.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, yalnızca %0,04 artarak 92,775 oldu.

EUR/USD %0,02 düşüşle 1,1812 olurken USD/JPY %0,1 artarak 105,39’a yükseldi ve riske duyarlı AUD/USD %0,2 yükselişle 0,7295’e ulaştı.

Bugün Gaziler Günü ve Hazine piyasası kapalı. Bu da döviz piyasalarındaki aktiviteyi büyük ölçüde sınırlıyor.

ING analistleri bir araştırma yazısında “ABD veri takvimi bugün zayıf ve döviz piyasaları büyük hareketlerin sonrasında (özellikle gelişmekte olan piyasalardaki hareketler) konsolide etmek ister gibi görünüyor lakin DXY (dolar endeksi) 92,00-92,15 aralığında işlem görecek gibi” dedi.

Pfizer (NYSE:PFE) ve ortağı BioNTech’in geliştirdiği aşının 3.aşama deneyleri, “Covid-19’u önleme hakkında %90 etkin olduğunu” gösterdi ve bu haber, Pazartesi günü daha riskli dövizlere yönlendirdi. Lakin aşı dağıtılmadan evvel netleştirilmesi gereken pek çok engel olduğundan bu ivme sönmeye başlıyor.

Çarşamba günü alakanın bir kısmı, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) yıllık iki günlük forumunda olabilir. Bu etkinlik daha evvel para politikasındaki değişimlerin sinyalini vermek için kullanıldı.

ECB Aralık ayı için yeni para politikası önlemlerine işaret ettiğinden bu yıl bu durumun gerçekleşmesi mümkün değil lakin yatırımcılar, Başkan Christine Lagarde’ın Avrupa ekonomik görünümü ve teşvik beklentileriyle ilgili görüşlerini dinleyecek.

ING, “bugün bunun yanısıra EUR/USD ikilisini 1,1920 alanına geri çekebilecek bir gelişme olarak Brüksel’de AB Toparlanma fonuyla ilgili bazı tatmin edici gelişmeler de yaşanabilir” diye ekledi.

Bunun yanı sıra GBP/USD, İngiltere ve AB’nin uzun zamandır beklenen ticaret anlaşmasını yapacağına dair yükselen kalitelimserlik sebebiyle 1,3274 dolarda iki ayın yükseğine yaklaştı.

Bu görüşe, Lortlar Kamarası’nın hükümetin çatışmalı İç Piyasalar Tasarısı’nı reddettiği haberi destek oldu. Bu tasarı, Brexit sonrası geçiş sürecini yöneten Çıkış Anlaşması’nın ihlali olacak ve geçiş daha sonra bir serbest ticaret anlaşmasının altını oyacaktı.

Bunun yanısıra yatırımcılar, merkez bankasının negatif faiz oranı için aksiyon alacağı iddialarını düşürürken NZD/USD %0,9 artışla bir yılın en yüksek seviyesine çıkarak 0,6887 oldu.

Yeni Zelanda merkez bankası bunun yerine Aralık ayında yeni bir Kredi Finansman Programı’na başlama kararı aldı. Bu program, borçlanma maliyetlerini daha da azaltmak için bankalara ucuz krediler sunacak ve koronavirüs hastalığından toparlandıkça ekonomiyi destekleyecek.

Merkez bankası, gerektiğinde negatif faiz oranları gibi ek araçları kullanmaya hazır olduğunu yinelese de ülkenin Covid-19 virüsünü başarılı bir biçimde kontrol altına alması, bu tedbire gerek olmayacağına dair güveni artırdı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.