Dolar Yükseldi; ECB’nin Ek Genişleme Sinyali Yüzünden Euro Geriledi

0

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Dolar Perşembe günü yükseldi. Yatırımcılar, olası Covid-19 aşısıyla ilgili beklentilerini yeniden değerlendirirken daha riskli dövizlerden uzaklaştı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 artışla 93,073 oldu. USD/JPY %0,1 düşüşle 105,28 olurken riske duyarlı AUD/USD %0,2 düşüşle 0,7262’ye geriledi.

Pfizer’in, BioNTech ile ortak geliştirdiği aşı adayına ilişkin olumlu yanıtlar olduğunu duyurması ile dolar 10 haftanın düşük seviyesine geriledi – Mart zirvesinden %10 düşük düzeyde. Lakin o zamandan beri bu coşku sönüyor ve yatırımcılar pozisyonlarını yeniden düzenlerken dolar ortalama %1 yükseldi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, Avrupa’nın hala hızla yükselen bir virüs yayılımı ve sıkılaşan kısıtlamalarla karşı karşıya olduğu uyarısını yaparak yakın gelecekte ek genişleme olabileceğini ima ettikten sonra Çarşamba günü %0,1 düşüş yaşayan EUR/USD ikilisi, düşüşünü sürdürerek 1,1770’e geriledi.

ECB Yöneticisi Lagarde, Çarşamba günü Frankfurt’ta gerçekleşen ECB Merkez Bankacılığı Forumu’nda, “tüm opsiyonlar önümüzde olsa da pandemi acil durum harcama programı ve hedefli uzun vadeli yeniden finansman operasyonları, etkinliğini kanıtladı” dedi. “Bu nedenle para politikamızı ayarlarken büyük bir olasılıkla ana araçlarımız bunlar olmaya devam edecek.”

Yaptığı açıklamalar, ECB’nin mevduat faizini daha fazla düşürmeyeceği olarak yorumlandı.

Öte yanda İngiltere’nin son büyüme verilerinin sonrasında GBP/USD %0,3 düşük işlem gördü. Bu verileri, son kısıtlamalar gelmeden evvel olsa bile İngiltere ekonomisinin Eylül ayında %1,1 ile beklenenden daha yavaş büyüdüğünü gösterdi.

Temmuz-Eylül döneminde GSYH, evvelki üç aya kıyasla %15,5 ile rekor büyüme gösterdi, bu güçlü bir toparlanma lakin yine de ülkenin ilk koronavirüs karantinasına girdiği ikinci çeyrekte yaşanan %19,8’lik felaketi telafi etmeye yetmiyor.

ING analistleri, “İngiltere’nin GSYH’sinde Kasım ayına doğru %6-7 düşüş bekliyoruz, bu da üçüncü çeyrekte gördüğümüz emsalsiz toparlanmayı ‘eski haber’ haline getiriyor” dedi.

Bunun yanı sıra USD/TRY %1,2 yükselişle 7,8923 oldu, böylece lira, Çarşamba günü dolar karşısında elde ettiği ortalama %5’lik artışın bir kısmını geri verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Çarşamba günü yaptığı açıklamada, enflasyonu kontrol altına alırken Türkiye’yi sürdürülebilir bir büyüme yoluna sokma sözü verdi. Son birkaç gün içinde merkez bankası başkanı ile ekonomi başkanı olan damadını görevden aldı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.