Dolar Virüs Endişeleri ile Siyasi Sorunlar Üzerine Zayıflıyor; Sterlin Ticari Görüşmeler Sayesinde Yükseldi

0

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – ABD’de Covid-19 vakalarındaki artış ek kısıtlamaları teşvik ettikçe ve başkanlığın devrinin sorunsuz geçmeyeceğiyle ilgili kaygıler artarken dolar Salı günü düşüş yaşadı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 düşüşle 92,532 oldu. EUR/USD %0,1 artışla 1,1854’e yükselirken USD/JPY %0,1’den az kayıpla 104,54 puana geriledi ve AUD/USD %0,1 azalarak 0,7313 oldu.

Bir hafta içinde bilgi veren ikinci şirket olarak Moderna’nın (NASDAQ:MRNA) Covid-19 aşı deneyleriyle ilgili pozitif sonuçlar, Pazartesi günü risk dövizlerine evvel destek verdi. Lakin bu durum, ABD’nin ikinci virüs dalgası ile boğuşması ve aşı dağıtımının yakın zamanda yapılmasının beklenmemesi ile pek uzun sürmedi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) aşının teslimi ve depolanması ile ilgili “pek çok problemin” devam ettiğini ve tatmin olmanın zamanı olmadığını sözlerine ekledi Lakin Moderna , kendi aşısının normal bir buzdolabı sıcaklıklarında 30 güne kadar dayanabileceğini belirtti ki bu da dağıtım sorunlarını azaltmaya yardım edebilir.

ABD geçen hafta 1 milyon yeni vaka kaydetti ve Michigan, North Dakota ve Washington gibi pek çok eyalette, kamusal toplantılara ve kapalı mekan restoranlara yeni kısıtlamalar getirerek virüsün dağılmasını önlemeye çalıştı.

Aynı zamanda Washington’da güç değişimine dair kaygıler de büyüyor. Seçilmiş Başkan Joe Biden Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Başkan Donald Trump engel olmaya devam ettikçe pandemiden dolayı “daha fazla insanın ölebileceğini” sözlerine ekledi

Trump, seçimin üstünden iki hafta geçmiş olmasına karşın sonucu hala kabullenmeyerek Biden’in ekibi ile işbirliği yapmıyor.

Bunun yanı sıra GBP/USD %0,1 artarak 1,3199 oldu. Bazı raporlara göre İngiltere ve AB, gelecek hafta başına kadar Brexit çıkış anlaşması yapabilir.

Sterlindeki son artışlar, döviz piyasalarında bir çeşit anlaşmanın büyük oranda fiyatlanmış olduğunu gösterme eğiliminde.

Bu sayede ING’den Francesco Pesole, “temel sorunlar hala çözülmüş değil” dedi ve ekledi; “anlaşma için süre azalıyor ve yetkililerin hala bir haftadan fazla bir zamana ihtiyaç duyabileceğini düşündüklerini göze çarpıyor. AB ve İngiltere’de onay için gereken teknik süre tehlikeli bir biçimde azalıyor.”

Bloomberg’in dokuz stratejistle yaptığı bir ankete göre İngiltere ve AB ticari bir anlaşmaya varamazsa sterlin %5 düşüş yaşayarak gelecek yılın ortalarında 1,25 dolara düşebilir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.