Dolar üç günde yüzde 10 düştü: Dolar 7.70, euro 9.10

0

Dolar/TL ‘de yeni ekonomi dönemi açıklamaları daha sonra görülen düşüş ivmesi devam etmekte.

Geçen haftayı 8.5153’ten kapatan kur bu hafta kademeli olarak geri çekilerek 8 seviyesinin altına indi. Bugün de kurda yüzde 1’e varan düşüş belirtildi. Böylece kurda Cuma günü görülen zirveye göre yüzde 10’luk düşüş belirtildi. 

Dolar/TL 7.70, euro/TL 9.10 seviyesinden el değiştiriyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) yabancı bankalarla yapılan swap işlemlerinde limitleri artırmasına ilişkin dünkü açıklaması ve daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti grup toplantısında ekonomiye dair verdiği iletilar Türk Lirası cinsi varlıkları destekledi.

BIST 100 Endeksi’nde, Erdoğan’ın normal hayata dönme iletilarından kaynaklı doping tesiriyle Çarşamba günü kapanış rekoru kırılırken, işlem hacminde de rekor belirtildi. Gösterge endeks güne yükselişle başlamasının sonrasında yüzde 1’in üstünde primli.

Türkiye’nin 5 yıllık CDS primi de bu hafta sert bir düşüşle 400 baz puana yaklaştı.

Bloomberg’in araştırmasına göre yılın üçüncü çeyreğinde dolar/TL’ye ilişkin en isabetli tahminleri yapan kurum olan Citi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomide yeni dönem açıklamaları daha sonra TL pozisyonunu pozitif yönde güncelledi.

Piyasaların ve dolar/TL’nin yönü yönünden takip edilecek önemli gelişmeler arasında Merkez Bankası’ndaki yönetim değişikliğinin sonrasında haftaya gerçekleştirilecek politika toplantısı var.

Geçen hafta Murat Uysal’ın görevden alınmasının sonrasında yeni başkan Naci Ağbal atanmıştı.

Dolar/TL kurunda yaşanan sert hareketler birlikteinde volatilitede artış getirdi.

Kurda 1 aylık zımni volalite günlük kapanış fiyat aralıklarına göre 11 Ağustos’tan bu yana en yüksek seviyeyi gördü.

Bunun yanısıra 3 aylık ima edilen volatilite yüzde 22.36’dan yüzde 21.59’a gerilerken, 3 yılık tarihi volatilite yüzde 12.81’den yüzde 14.16’ya yükseldi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.