Dolar, Tüketicilerin Güven Kaybetmesiyle Zayıflıyor; Sterlin, Anlaşma Olasılığı Üzerine Yükseldi

0

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Koronavirüs vakalarındaki artışın ABD tüketicilerine zarar verdiği işaretlerinin yanında ülkedeki politik ortamın ayırınmüş olmasının baskısıyla dolar Çarşamba günü düşük işlem gördü.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,2 düşüşle 92,245 oldu. EUR/USD %0,2 artışla 1,1883’e yükselirken USD/JPY %0,3 kayıpla 103,91 puana geriledi ve AUD/USD %0,1 artarak 0,7304 oldu.

ABD perakende satışlar Ekim ayında yalnızca %0,3 artarak altı ayın en yavaş temposunu sergilerken evvelki ayın sayıları %1,6 artış yönünde düşük revize edildi. Bu, ekonomik toparlanmayı sağlayan tüketicilerin, ülkede yükselen vaka rakamları karşısında daha temkinli olmaya başladığını gösteriyor.

Gaynı zamanda ABD’deki siyasi yandaşlıkta pek değişme işareti yok. Görevden ayrılacak olan Donald Trump, ABD Ulusal Güvenlik Bakanlığı Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı başkanı Chris Krebs’i, elinde kanıt olmadan ABD seçiminin güvenliğini onaylayan “oldukça yanlış” açıklaması ile suçlayarak kovdu.

Salı günü Meclis Başkanı Nancy Pelosi ve Senato Azınlık Lideri Chuck Schumer, Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell’dan ABD ekonomisini desteklemek için trilyon dolarlık teşvik paketi konuşmalarına devam etmeyi istediler. Lakin ABD siyasetinin ateşli doğası düşünüldüğünde ortak zemin bulunabileceği tartışmalı.

ING analistleri, “Avrupa’nın karşı karşıya olduğu zorluklar sebebiyle – ikinci bir karantinanın göbeğinde – EUR, USD karşısındaki rallinin öncüsü olamaz lakin dolardaki düşüşün, EUR/USD ikilisini 1,1920’ye sürüklemeye yeteceğini düşünüyoruz” dedi.

Bunun yanı sıra GBP/USD %0,3 artışla 1,3176 oldu. Sun gazetesi, AB ve İngiltere arasındaki bir ticaret anlaşmasının, “gelecek haftanın başında” gerçekleşebileceğini açıkladı.

ING ekledi, “GBP bu haberlerin dur-kalk doğasından biraz yorulmuş görünüyor lakin zayıf dolar hikayesinde dövizi destekleyeceğiz ve 1,3310 olan son yüksekliklere geri döneceği yönünde düşünüyoruz.”

Bloomberg’in analist anketine göre serbest bir ticaret anlaşması yapıldığı takdirde döviz, 2021 ortalarında 1,35 dolar ile Aralık 2019’dan beri görmediği seviyeye yükselebilir.

Çin’in sağlam bir ekonomik toparlanma yaşadığına işaret eden güçlü ekonomi verileri aracılığıyla 29 ayın yükseğine ulaşan yuan ile USD/CNY %0,2 düşerek 6,5442 oldu.

Merkez bankası paranın gücünü kontrol altına almaya çalışmasına rağmen yuan, Mayıs sonundan beri dolar karşısında ortalama %9 kazandı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.