Dolar/TL’de kritik günler

0

Dolar/TL BDDK’nın aktif rasyosunu yürürlükten kaldırması ile 7.83’e kadar geriledikten sonra, TSİ 11:00’de 7.88 civarında işlem görüyor. Talebin yerlilerden geldiği gözleniyor. Dolar/TL’de kritik bir gün yaşıyoruz. Hazine uzun aradan sonta bugün ilk kez 10 yıllık tahvil ihraç edecek.  Tahvile yoğun yabancı fon talebi gelmesi ile döviz kuru yeniden yatışabilir.  Günün ilerleyen saatlarinde ise Aktif Rasyosu’nun kaldırıldığı haberi global fonlara erişip fiyatlanacak.  Dolar daha fazla yükselebilir mi?  Uzman görüşlerini biraraya getirdik:

İktisatbank

İçeride ise, dün de bültenimizin başlığında da belirttiğimiz üzere, beklenti alınır gerçekleşme satılır prensibi ile kar satışlarının hala bitmediğine işaret etmiş, USDTRY kurunda yükseliş beklediğimizi (tepki yükselişi) belirtmiştik.

Dün sabah sularında, Libya’ya giden Türk bayraklı Roselina-A yük gemisinin hukuksuz bir biçimde İrini harekatından dönen bir Alman fırkateyni tarafından durdurulup aranması, Türkiye ile AB arasında yeni gerilime yol açtı. Özellikle, Sn. Cumhurbaşkanı’nın haftasonu Avrupa açılımı sonrasında, 10-11 Aralık tarihinde düzenlenecek AB Liderler Zirvesi evvelsinde gerginlik tırmanabilir.

USDTRY kurunda dün yaşanan, beklentimizin biraz da üstünde gerçekleşen %3 oranında tepki, 7,95 seviyesine kadar devam etti. TL’nin değer kaybetmesi, alternatif piyasaları da bozdu. BİST100 endeksi, küresel borsaların şaha kalktığı bir günde %0,7 oranında düştü. Döviz cephesinde gözlemlediğimiz kadarı ile, yurtiçi yerleşikler halen daha alıcı konumda boy gösteriyor!

ABD piyasalarını, Şükran Günü tatili sebebiyle kısa hafta bekliyor. Cuma günü alışveriş çılgınlığının yaşanacağı “Siyah Cuma” sebebiyle, işlem hacmi sığ tarafta kalabilir.

İçeride, Hazine’nin uzun aradan sonra ilk kez düzenleyeceği 10 yıllık tahvil ihracı önemli olacaktır.

USDTRY kurunda dün yaşanan tepki hareketini beklememize rağmen, %3 yükseliş biraz da beklentimiz ötesine geçti. Hukuk alanında beklenen somut adımların olmayabileceği kaygısi, Türk yük gemisinin dün durdurulması haberi, ya da Cumhurbaşkanlığı YİK üyesi Arınç’ın açıklamaları mı hareket tetikledi tam anlamıyla bilmiyoruz. Lakin, yurtiçi yerleşiklerin dövizle aşkının hala sönmediğini de göze çarpıyor!

Teknik bir bakış açısıyla, hareket devam ederse, yukarıda 8,00-8,16 bandı yeniden test edilebilir.

Reuters

Hazine Temmuz 2018’den beri gerçekleştirmediği 10 yıllık gösterge tahvil ihracı yanında bugün 7 yıl vadeli değişken faizli tahvili de ilk kez ihraç edecek.

Hazine yükselen borçlanma maliyetlerinin borç rasyolarına uzun vadeli tesirini azalmak için iki yıldır daha çok değişken faizli ya da kısa vadeli borçlanmaya yöneldi.

Kısa vadeli borçlanmaya yönlenme Hazine’nin iç borç stokunun ortalama vadesini 10 yıllık ihraçları bıraktığı zamandaki 4.2 yıldan 2.8 yıla kadar düşmesine yol açtı. Bu seviye 2012 senesinden beri en düşük oldu. QNB Finansbank’ın raporunda “10 yıllık tahvile gelecek talep miktarı, yabancı yatırımcı ilgisi yönünden gösterge olacak” denildi.

Gösterge 10 yıllık tahvil genellikle hem yerli hem de yabancı portföylerinde bulunsa da daha çok yabancılar tarafından tercih ediliyor.

Yabancı yatırımcılar Hazine’nin TL cinsi borçlanma piyasasındaki payını bir kaç yılda %20-25 seviyesinden %3’lere doğru azalttı. Bu düşüşte doğru para politikasının uygulanmasına ilişkin kaygıler rezerv satışları ve güven belirleyici oldu.

Bir bankanın Hazine masası işlemcisi, “Dün piyasada bir çok kişi birbirine TL’nin neden değer kaybettiğini soruyordu. Çünkü bu hareketi tetikleyecek bir haber akışı vardı diyemeyiz. Almanya AB gemi olayı biraz satışı tetikledi diyebiliriz. Siyasi gelişmeler de öyle lakin TL’de %10 değer kazancının sonrasında kar satışlarının %1 civarında kalmasını beklerdik. Dün %2’nin üstünde bazı zaman daha fazla kayıp yaşandı” dedi.

Türkiye ise Rosalina-A’nın gıdadan boyaya kadar değişik materyaller taşıdığını ve arama ekibinin Türkiye’nin onayını beklemeyerek ülkeler arası hukuku ihlal ettiğini belirtmişti. bankacı, “TL’deki kayıp için ana belirleyicinin lokallerin altın başta olmak üzere döviz alımları olduğunu göze çarpıyor. Yabancı yatırımcı girişi 6 Kasım’dan sonra düne kadar aralıksız devam etti. Lakin 7.5 seviyesi aşağı yönde kırılamadığında yabancı yatırımcının da girişlerini azalttığını gördük. Bu süreç lokal alımları ve 7.8 seviyesinde yabancı yatırımcının zarar kes (stop-loss) emirlerinin çalışmasıyla tetiklenmiş görünüyor. Yerlinin TL hakkında ikna edilmesi gerekiyor. Bunun yanısıra ekonomi yönetiminin, siyasetin yalnızca ekonomi değil hukuk demokrasi ve ülkeler arası ilişkilerde de değişimi gösterecek daha net adımları da görmek istediğini anlıyoruz.”

Bu kapsamda Hazine ve Maliye Bakanı Elvan ile Adalet Bakanı Gül, ekonomi ve yargı reformları için dün bir araya geldi. İki bakanın bu hafta da iş dünyasını dinlemesi bekleniyor.

FÖŞ anlattı:  TL Nasıl Değer Kazanır?

Sabah Bülteni:  Reformu dillendirmek günü kurtarmaya yetmiyor!

FÖŞANALİZ: Ne oldu bu dolara birden?

Zülfikar Doğan: Erdoğan’ın batıya dönüş iletiı yeni bir ‘gömlek değişikliği’ mi?

Leave A Reply

Your email address will not be published.