Dolar/TL yine 8.00’e giderken, kimse sebebini anlamıyor

0

Sabah sularında ateşi yatışan döviz kuru TSİ 18:00’de yeniden 8.00 kritik direncine doğru saldırıya geçti.  Türkiye’de dövizi tetikleyecek yeni bir gelişme yok, Gelişmekte Olan Piyasalar da sakin.  Tek neden petrol fiyat aralıklarının $50/varile yaklaşması olabilir. Lakin kim TL satıyor?  Diken’de yer alan (lakin Reuters mahreçli olduğunu düşündüğümüz habere göre), bankacılar da şaşkın.

Bankacılara göre, bu yıl 32 milyar dolar döviz alan ve dolar/TL’deki son düşüşü de dövizde yeni alım için fırsat olarak değerlendiren lokallerin yüksek enflasyon başta olmak üzere hala liraya belirgin dönüşü görülmüyor.

Buna tek istisna dün 8.05 seviyelerinden gelen lokal döviz satışları oldu. Tutarlar bankacılara göre hala yüksek değil lakin trend yönünden önemli.

Ekonomide daha ana akım politikalara doğru yaşanan değişim beklentisiyle yabancı yatırımcılar, bazı alanlarda hemen hemen sıfıra kadar indirdikleri Türkiye pozisyonlarını son iki haftada belirgin artırmayı sürdürüyor.

Buna karşın 225 milyar dolarla döviz ve altın varlıklarını tarihi zirvede tutan lokal yatırımcıların hala liraya belirgin bir geçişi olmaması kurdaki düşüşleri sınırlıyor.

Bankacıların Merkez Bankası verilerinden yaptığı hesaplamaya göre, 9-13 Kasım haftasında 1 milyar doları portföy girişi olmak üzere 5 milyar dolar civarında yabancı girişi yaşandı.

Dolar/TL bu zamanda 8.58 zirvesinden 7.5’e kadar gerilese de, bu hafta saygınlığıyla lirada değer kayıpları yeniden görülmeye başlandı. Bankacılar lokallerin de döviz satışına katılması halinde geçen hafta kurun 7.3 ve/yahut 7 seviyelerinin görülebileceğini düşünüyordu. Lakin bu beklenti gerçekleşmedi.

‘Mantıklı açıklamamız yer almıyor‘

Deniz Yatırım’dan Orkun Gödek, şöyle konuştu: “Küresel piyasalardaki risk iştahı tüm hızı ile devam ederken maalesef içeride yerel varlıklar pozitif tarafta kalma eğilimini son iki haftanın aksine volatilite artışı destekli gerçekleştiriyor. Hisse senetleri ve tahviller global eğilim ekseninde hareket ederken, liraya son iki günde sergilediği negatif ayrışmaya mantıklı hiçbir açıklamamız yer almıyor.”

Gödek şöyle devam etti: “Dolar/TL paritesi işlemlerinde azalan ülke risk primi ve atılan normal hayata dönme adımlarının etkili olmasının sonrasında ek negatif yeni bir başlık doğmadıkça Türk lirası lehine pozisyonlanmanın devam etmesini bekliyoruz. Günlük grafikte 7.93-7.73 seviyeleri destek, 8.06-8.20 ise direnç olarak izlenebilir.”

Siyaset izleniyor

Ekonomi yönetiminde iki hafta evvel yapılan değişiklikten sonra hukuk alanında yeni reformlar başlatılacağını gündeme getiren Erdoğan bir önceki günlerde yaptığı konuşmasında, “Önümüzdeki aylarda hukuk devleti kimliğini güçlendirmek için etkin yargı sistemi hakkında yeni adımlar atacağız” demişti.

Erdoğan’ın bu açıklamalarının sonrasında Arınç’ın yaptığı açıklamalar yeni zamanda Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala gibi isimlerin serbest bırakılacağı yorumlarına yol açmıştı. Lakin hem Erdoğan hem de bugün MHP lideri Devlet Bahçeli tarafından bu beklentiler reddedildi. Beklentileri dile getiren Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Bülent Arınç gelişmelerin sonrasında dün istifa etti.

Bunun yanı sıra Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ile Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, ekonomi ve yargı reformları için Pazartesi günü bir araya geldi. Piyasalar iki bakanın bu hafta da iş dünyasını dinlemesinin sonrasında atacağı adımları da izliyor.

Yabancı yatırımcı

Yabancı yatırımcılar Hazine’nin lira cinsi borçlanma piyasasındaki payını birkaç yılda yüzde 20-25 seviyesinden yüzde 3’lere doğru azalttı.

Bu düşüşte doğru para politikasının uygulanmasına ilişkin kaygıler rezerv satışları ve güven belirleyici oldu.

Bankacılar yabancıların daha çok yatırım yaptığı 10 yıllık gösterge tahvil ihraçlarının devam etmesi ile beraber yüzde 3 seviyesindeki payın artmasını da bekliyor.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, şu değerlendirmeyi yaptı: “Swap sınırlamalarının azaltılsa da devam etmesi sebebiyle Londra’da lira faizi yüzde 10.5 civarında seyrediyor. Bu sebeple yüzde 15 faiz likiditeyi Türkiye haricinde Londra’da lira lehine değerlendirmek isteyen yatırımcı için hala düşük. Burada bir değişim TL’de olumlu seyir getirebilir. Eurobond ile Hazine’nin 2.25 milyar dolar borçlanması önemli, bu maliyetten bir ay evvel borçlanamazdı. Döviz girişinin devam edeceğini gösteren her şey lira pozitif olur. Siyaset ve küresel gelişmeler de önemini korumaya devam edecek.”

Güldem Atabay & Semih Sakallı: Reform tartışmaları gölgesinde Türkiye ekonomisi nereye?

Dr. Tuğberk Çitilci: Faiz arttı, dolar neden artıyor?

Dikkat: Petrol, talep iyimserliğiyle yükselmeye devam etmekte

Hazine $2.25 milyar borçlandı, doların gazı bitti

Leave A Reply

Your email address will not be published.