Dolar/TL ve Euro/TL’deki düşüş %3’ü aştı

0

Investing.com –  Yurt içi piyasalarda hafta sonu önemli iki gelişme yaşandı. İlki TCMB Başkanı Uysal’ın yerine Naci Akbal’ın atanması, ikincisi ise Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifası oldu.

Murat Çetinkaya’nın faiz artışı yaparak hükümet politikasıyla uyuşmaması sebebiyle görevden alınmasının sonrasında atanan yeni başkan Murat Uysal, faizi %24’ten %8,25’e düşürdü, lakin hem enflasyon hem de kurdaki artış sebebiyle Uysal, Eylül toplantısında 200 bp faiz artışı yaparak başkanlık sürecindeki tek faiz artışını gerçekleştirdi. Ekim toplantısında faiz değişikliğine gidilmedi, lakin kurul yıl sonu enflasyon beklentisini yükseltti. Piyasalarda merkezin politikalarına tepkilerin artmasının sonrasında Cumhurbaşkanlığı kararı ile Uysal görevden alınarak yerine tecrübeli bir isim olan Naci Ağbal atandı. Ağbal, dün banka genel müdürleriyle görüştü ve bugün de piyasalara istikrar iletiı verdi.

Yeni başkan Ağbal, bugünkü açıklamasında “Para politikasında, şeffaflık, hesap verebilirlik ve öngörülebilirlik ilkeleri çerçevesinde iletişim güçlendirilecektir.” İfadesini kullanarak merkezin piyasalarla daha anlaşılır bir iletişim sağlayacağını vurguladı. Ağbal, “19 Kasım 2020 tarihli Para Politikası Kurulu toplantısına kadar mevcut durum ve beklentiler gözden geçirilip, gelişmeler de yakın zamandan takip edilerek; oluşacak veri ve değerlendirmeler ışığında lüzumlu politika kararları alınacaktır.” ifadesiyle ise vaktinden evvel yani olağan üstü bir karar alınmayacağını, lakin PPK tarihinde de aksiyon alınacağını sözlerine ekledi Bu açıklama piyasalarda faiz artışı beklentisini de artırdı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın dün instagram hesabından yapılan istifa kararına hala hiçbir yetkiliden bir açıklama gelmedi ve kulislerde kararın kabul edilmediği yönünde haber akışı var. Benzer durum İçişleri Bakanı Soylu’nun pandemi sürecindeki sokağa çıkma yasağı kararı sonrası yaşanmıştı. Soylu, sosyal paylaşım sitesi twitter hesabından istifasını açıklamış lakin Cumhurbaşkanı istifayı kabul etmemişti. Bu kez ise sürenin uzaması ve hiçbir açıklamanın gelmemesi ikna çabalarının devam ettiğine dair haber akışına neden oluyor.

Piyasalar TCMB Başkanı Ağbal kararını olumlu karşıladı ve TL varlıklar haftaya yükselişle başladı. Sonrasında Ağbal’ın açıklamaları sonrası USDTRY 8,1770’e EURTRY 9,7275’e geriledi. Günlük düşüşün %3,5’i aştığı döviz kurları PPK sonrası kârlarının da bir kısmını sildi.

BİST 100 güne %2 yükselişle başlarken BİST Bankalar güne %4,4 BİST 30 %3,2 primle başladı. Günün ilk yarısında borsada en çok yükselen hisseler Acıselsan Acıpayam Selüloz Sanayi Ve Ticaret A.Ş. (IS:ACSEL), Brisa Bridgestone Sabanci Lastik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (IS:BRISA) ve Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (IS:VESTL) olurken en çok düşen hisselerin başında ise Kiler Gayrımenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (IS:KLGYO), Borusan Yatırım ve Pazarlama A.Ş. (IS:BRYAT) ve Kontrolmatik Teknoloji Enerji ve Mu (IS:KONTR) geliyor.

Gözler Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifa haberine çevrilmiş durumda.

Yazar: Necdet Erginsoy

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.