Dolar/TL ve Euro/TL haftaya yükselişle başladı

0

Investing.com –  10 hafta art arda yükselen USD/TRY kuru 6 Kasım’da 8,58’i aşarak rekor kırdı. Kurda yaşanan yükselişte TL tarafındaki göstergelerdeki bozulma ve yükselen kredi genişlemesinin yarattığı risklerle birlikte jeopolitik gelişmeler de etkili oldu. Yıllık bazda %30 üstünde değer yitirerek gelişen ülke paraları içinde en kötü performansı gösteren TL’deki değer kaybı ekonomi cephesinde de acil kararlar alınmasına yol açtı.

TCMB Başkanının değiştirilmesi ve Hazine Bakanının istifası ile hareketlenen piyasalarda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın reform açıklamalarıyla çalışma giderek arttı. TL, rekor düşük düzeyden %10 toparladı ve USD/TRY kuru 2 hafta içinde 1 TL geriledi. TCMB’nin piyasa beklentilerine uygun 425 bp faiz artışı yapması, faiz koridorunda yalınleşmeye gitmesi ve yalnızca politika faizi üstünden fonlama yapılacağını açıklaması önemliydi Merkezin PPK metninde de enflasyon, rezervlerdeki düşüş, dolarizasyon ve kredi genişlemesinin yarattığı risklere dikkat çekmesi de merkezin bakış açısında da değişim olduğunu gösterdi.

Yurt içinde alınan karar ve uygulamalarla son iki haftayı yükselişle geçiren TL varlıklarda yeni haftada pozitif seyir sürüyor. BİST 100 rekor yükselişlerine devam etmekte, CDS son 9 ayın en düşük seviyelerinde ve tahvil faizinde de gerileme sürüyor. Kur cephesinde ise bir miktar yükseliş söz konusu.

Geçtiğimiz haftayı 7,62 seviyesinde tamamlayan dolar kuru haftaya alıcılı başladı ve gün içinde 7,80 seviyesine çıktı. Günlük bazda %2 primlenen fiyat son saatte 7,77 üstünde işlem görüyor. EUR/TRY de %2,5 primle 9,27’ye çıkmasının sonrasında 9,25 üstünde işlem görüyor.

Dolar kurunda 7,87 yükselişlerde ilk direnç olarak görülürken geri çekilmelerde ise 7,64 en yakın destek olarak izleniyor.

Yazar: Necdet Erginsoy

Leave A Reply

Your email address will not be published.