Dolar/TL TCMB kararı sonrası düşüşte, yabancılar sert azalttıkları Türkiye pozisyonlarını arttırıyor

0

ANKARA, 20 Kasım (Reuters) – Yeni ekonomi yönetiminin daha ortodoks politikalara dönüşünün ilk somut işareti ve yine yönetimin ilk sınavı olan Merkez Bankası’nın (TCMB) dünkü faiz kararı sonrası dolar/TL 7,50’ye doğru düşüşünü sürdürüyor.

TCMB verilerine göre hisse ve tahvil piyasasına geçen hafta yabancı yatırımcılar ortalama 910 milyon dolar giriş yaptı. Bu giriş TCMB verilerine göre Ağustos 2017’den beri en büyük giriş oldu. Kümülatif verilere bakıldığında yılbaşından bugüne yaşanan yabancı çıkışı da 13,5 milyar dolar civarından 12,7 milyar dolara geriledi.

TCMB Naci Ağbal başkanlığındaki ilk toplantıda politika faizini piyasa beklentilerine paralel 475 baz puan artışla %15’e yükseltirken, bundan sonra tüm fonlamanın politika faizinden yapılacağını da sözlerine ekledi TCMB attığı adımı dezenflasyon sürecinin en kısa zamanda yeniden tesisi için, “net ve güçlü bir parasal sıkılaştırma” olarak tanımladı. hazırda ortalama fonlama maliyetinin %14,87 olduğu göz önüne alındığında, politika faizinin %15’e yükseltilmesi pratikte sınırlı bir artırım anlamına gelecek. Lakin yine de yatırımcılar kararı, yeni ekonomi yönetiminin ilk önemli sınavı olarak görüyorlardı. ekonomi yönetiminde yaşanan değişim evvelsi işlem 6 Kasım’da gördüğü 8,58 zirvesinden 7,50’li seviyelere kadar geriledi. Euro/TL’deki düşüş 10,19’dan 8,90’a, sepet bazında TL’deki düşüş ise 9,38’den 8,19’a yaşandı.

Dolar/TL TRYTOM=D3 bu sabah saat 08.41’de 7,5450 / 7,5950, euro/TL 8,9665 / 9,0211, sepet bazında TL 8,2561 / 8,2950 seviyesindeydi.

5 yıllık CDS‘te 550 baz puandan başlayan düşüş 370 baz puanın altına kadar geriledi. Bu sabah aynı saatte 5 yıllık CDS 368 / 378 seviyesinde.

Bankacılar piyasadaki hareketler arasında CDS’teki düşüşe ayrı bir önem atfediyor. Ülke risk primindeki düşüşün Hazine’nin dolar cinsi borçlanması başta olmak üzere tüm fiyatlamalarda etkili olması sebebiyle 2 haftada 150 baz puan düşüşün önemine gözleri üstüne topluyorlar.

Lokal yatırımcılar ise yabancıların aksine TL’deki değer kazancını geçen hafta döviz ve altın cinsi varlıklarını yükseltmek adına bir fırsat olarak değerlendirdi. Lokaller geçen hafta yabancı para mevduatlarını ortalama 1,6 milyar dolar artırarak 225,8 milyar dolarla yeni tarihi zirveye taşıdılar. Bu yıl YP mevduat hacminde artış 32 milyar doları aştı.

Deniz Yatırım bu sabah paylaştığı notta, “Dolar/TL işlemlerinde azalan ülke risk primi ve atılan normal hayata dönme adımlarının etkili olduğu görülüyor. Ek negatif yeni bir başlık doğmadıkça TL lehine pozisyonlanmanın devam etmesini bekliyoruz. 7,73 teknik seviyesi aşağısında haftalık kapanış yapan paritede ‘lokallerin de satış tarafına geçtiği’ senaryoda 7,54 ve 7,29 desteklerinin sırasıyla test edilmesini bekliyoruz. Kısa vadede 7,83 bölgesi yukarı yönde geçilmedikçe düşüncemizde revizyona gitmeyeceğiz.” görüşüne yer verildi.

Reuters’ta ekonomi kontrolündeki değişiklik sonrası yayımlanan bir analizde önümüzdeki günlerde “serbest piyasa ekonomisi temelini baz alacak yeni bir sistem dizaynı, regülasyonlar, normal hayata dönmeye dair yeni adımlar, Hazine ve TCMB’nin senkronize bazı adımları” ön plana çıkabileceğine dikkat çekilmişti. de dün aktif rasyosunun ve zorunlu karşılık nemalandırma şartlarının kaldırılması gibi daha çok normal hayata dönme adımlarının piyasayı şaşırtmayacağını belirttiler. Bunun yanı sıra piyasalar dün gerçekleşen PPK sonrasında ekonomi yönetiminde yeni atamalar olup olmayacağını da izliyor. koronavirüs hastalığında vaka ve ölüm rakamlarının Nisan ayındaki zirveye tekrar yaklaşması sonrası tekrar devreye alınan hareket kısıtlamalarını da yakın zamandan izleniyor. Benzer trend hemen hemen tüm dünya çapında görülüyor.

Bugün iç piyasada güven endeksi, merkezi yönetim borç stoku verileri takip edilecek. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın saat 11.00’de başlaması beklenen MÜSİAD konuşması da piyasada izlenecek. Piyasalar ise, ABD Hazine Bakanlığı’nın acil kredi programını durduruyor olmasıyla ilgili haberlerin ekonomik toparlanmayla ilgili umutları kırmasıyla sendelemiş durumda.

Leave A Reply

Your email address will not be published.