Dolar/TL sert düşüşlerin ardından yeniden 8’e yaklaştı, 2018’den beri ilk olacak 10 yıllık gösterge tahvil ihracı izlenecek

0

ANKARA, 24 Kasım (Reuters) – Dolar/TL Merkez Bankası’nın geçen haftaki faiz kararı ile beraber gerilediği 7.5’li seviyelerden yeniden 8’e doğru yükseliş yaşarken piyasada bugün 2018’den beri ilk kez yapılacak olan 10 yıllık gösterge tahvil ihracı takip edecek.

Hazine Temmuz 2018’den beri gerçekleştirmediği 10 yıllık gösterge tahvil ihracı yanında bugün 7 yıl vadeli değişken faizli tahvili de ilk kez ihraç edecek.

Hazine yükselen borçlanma maliyetlerinin borç rasyolarına uzun vadeli tesirini azalmak için iki yıldır daha çok değişken faizli ya da kısa vadeli borçlanmaya yöneldi.

Kısa vadeli borçlanmaya yönlenme Hazine’nin iç borç stokunun ortalama vadesini 10 yıllık ihraçları bıraktığı zamandaki 4.2 yıldan 2.8 yıla kadar düşmesine yol açtı. Bu seviye 2012 senesinden beri en düşük oldu. QNB Finansbank’ın raporunda “10 yıllık tahvile gelecek talep miktarı, yabancı yatırımcı ilgisi yönünden gösterge olacak” denildi.

Gösterge 10 yıllık tahvil genellikle hem yerli hem de yabancı portföylerinde bulunsa da daha çok yabancılar tarafından tercih ediliyor.

Yabancı yatırımcılar Hazine’nin TL cinsi borçlanma piyasasındaki payını bir kaç yılda %20-25 seviyesinden %3’lere doğru azalttı. Bu düşüşte doğru para politikasının uygulanmasına ilişkin kaygıler rezerv satışları ve güven belirleyici oldu.

Berat Albayrak’ın sürpriz istifası sonrası ise yabancı yatırımcılar Türkiye pozisyonlarını uzun bir aradan sonra artırmaya başlamış durumda.

TCMB verilerine göre hisse ve tahvil piyasasına Albayrak istifası sonrası haftada yabancı yatırımcılar ortalama 910 milyon dolar giriş yaptı. Bu giriş TCMB verilerine göre Ağustos 2017’den beri en büyük giriş oldu. Kümülatif verilere bakıldığında yılbaşından bugüne yaşanan yabancı çıkışı da 13.5 milyar dolar civarından 12.7 milyar dolara geriledi.

Dolar/TL ekonomi yönetiminde yaşanan değişim evvelsi işlem 6 Kasım’da gördüğü 8.58 zirvesinden 7.5’li seviyelere kadar geriledikten sonra yükselişe geçti. Euro/TL’deki düşüş 10.19’dan 8.9’a, sepet bazında TL’deki düşüş ise 9.38’den 8.19’a yaşandı.

Dolar/TL TRYTOM=D3 bu sabah saat 08.45’te 7.9000/7.9100, euro/TL 9.3627/9.3753, sepet bazında TL 8.6313/8.6427 seviyesindeydi.

5 yıllık CDS‘te 550 baz puandan başlayan düşüş 370 baz puanın altına kadar geriledi. Bu sabah aynı saatte 5 yıllık CDS 383/390 seviyesinde.

TL SERT DEĞER KAYBETTİ

Bir bankanın Hazine masası işlemcisi, “Dün piyasada bir çok kişi birbirine TL’nin neden değer kaybettiğini soruyordu. Çünkü bu hareketi tetikleyecek bir haber akışı vardı diyemeyiz. Almanya AB gemi olayı biraz satışı tetikledi diyebiliriz. Siyasi gelişmeler de öyle lakin TL’de %10 değer kazancının sonrasında kar satışlarının %1 civarında kalmasını beklerdik. Dün %2’nin üstünde bazı zaman daha fazla kayıp yaşandı” dedi.

Almanya ordusunun sözcüsü dün Hamburg fırkateyninden askerlerin Türk bandıralı Rosalina-A gemisine gece çıktıklarını lakin Türkiye’nin karşı çıkmasının sonrasında geri çekildiğini sözlerine ekledi

Türkiye ise Rosalina-A’nın gıdadan boyaya kadar değişik materyaller taşıdığını ve arama ekibinin Türkiye’nin onayını beklemeyerek ülkeler arası hukuku ihlal ettiğini belirtmişti. bankacı, “TL’deki kayıp için ana belirleyicinin lokallerin altın başta olmak üzere döviz alımları olduğunu göze çarpıyor. Yabancı yatırımcı girişi 6 Kasım’dan sonra düne kadar aralıksız devam etti. Lakin 7.5 seviyesi aşağı yönde kırılamadığında yabancı yatırımcının da girişlerini azalttığını gördük. Bu süreç lokal alımları ve 7.8 seviyesinde yabancı yatırımcının zarar kes (stop-loss) emirlerinin çalışmasıyla tetiklenmiş görünüyor. Yerlinin TL hakkında ikna edilmesi gerekiyor. Bunun yanısıra ekonomi yönetiminin, siyasetin yalnızca ekonomi değil hukuk demokrasi ve ülkeler arası ilişkilerde de değişimi gösterecek daha net adımları da görmek istediğini anlıyoruz.”

Bu kapsamda Hazine ve Maliye Bakanı Elvan ile Adalet Bakanı Gül, ekonomi ve yargı reformları için dün bir araya geldi. İki bakanın bu hafta da iş dünyasını dinlemesi bekleniyor.

Lokal yatırımcılar, 5 milyar dolara ulaştığı hesaplanan 9-13 Kasım haftasındaki yabancı girişinin aksine TL’deki değer kazancını döviz ve altın cinsi varlıklarını yükseltmek adına bir fırsat olarak değerlendirdi.

Lokaller yabancı para mevduatlarını ortalama 1.6 milyar dolar artırarak 225.8 milyar dolarla yeni tarihi zirveye taşıdılar. Bu yıl YP mevduat hacminde artış 32 milyar doları aştı. Bankacıların hesaplamarına göre lokal talep geçen hafta ve dün de devam etti.

Leave A Reply

Your email address will not be published.