Dolar/TL haftanın son işlem gününde 7,60 yakınında fiyatlanıyor

0

Investing.com –  TCMB, dünkü PPK toplantısında politika faizini 425 bp artırarak %15 seviyesine yükseltti. Piyasa fonlamasına uyumlu yapılan faiz artışının yanında kurul, faiz koridorunda da yalınleşmeye gitti ve fonlamanın GLP değil politika faizi üstünden yapılacağını açıkladı.

Karar metninde kredi genişlemesinin yarattığı risklere ve enflasyondaki yükselişe vurgu yapan kurul, hedefler arasında rezerv artışını da ekledi. “Merkez Bankası, fiyat istikrarını sağlama ve sürdürme temel amacına enflasyon hedeflemesi rejiminin gerektirdiği şeffaflık, öngörülebilirlik ve hesap verebilirlik ilkelerini uygulayarak ulaşacaktır. Bu ilkeler ışığında, Merkez Bankası fonlaması temel politika aracı olan bir hafta vadeli repo faiz oranı üstünden yapılacak ve bu faiz oranı parasal duruş için tek gösterge niteliğinde olacaktır.” İfadesine yer vererek kararlılık iletiı veren merkezin duruşu piyasalarda olumlu karşılık buldu. USD/TRY kuru 7,51 seviyesine geriledi ve Eylül PPK toplantısı sonrası en düşük seviyeyi gördü. 5 yıllık risk primi de 392 bp seviyesine gerilerken BİST 100 tarafında rekor seviyeler görüldü.

Doların küresel piyasalarda yükseldiği işlem gününü TL pozitif ayrışarak tamamlarken haftanın son işlem gününde ise kur tarafında sınırlı bir alım var. Fiyat 7,60 yakınında işlem görüyor.

Yazar: Necdet Erginsoy

Leave A Reply

Your email address will not be published.