Dolar/TL dünkü sert düşüşünün ardından bugün yükselişte

Investing.com – Berat Albayrak’ın istifasının sonrasında Hazine ve Maliye Bakanlığı’na Lütfi Elvan atandı. Lütfi Elvan, bugün TBMM’de kendisine yöneltilen yeni görevi için benim için de sürpriz oldu açıklamasını yaptı.

Albayrak’ın istifası ve bunun kabul edilmesinin sonrasında Lütfi Elvan ismi şimdilik piyasalardaki görünümü bozmuş değil, piyasalar ilk olarak TCMB’den hamle bekliyor ve 19 Kasım’daki PPK  toplantısında 400 bp ve üstünde bir faiz artışına gidilmesine ihtimal verilirken maliye politikalarında da para politikalarıyla uyumlu sıkılaşmaya gidilmesi bekleniyor.

 Gerek para gerekse mali politikalarda uygulanacak sıkılaşma adımlarını izleyecek olan piyasalarda bu yöndeki değişim pozitif fiyatlama sağladı ve Türk Lirası dün açık ara en kaliteli performansı gösteren para birimi oldu. Dün gün içinde %6’ya yakın değer kaybeden USD/TRY kuru bugün gelen tepki alımlarıyla 8,38’e yükselmesinin sonrasında 8,29’dan EUR/TRY de 9,80 seviyesinden işlem görüyor.

Küresel piyasalarda aşı haberleri ile yaşanan ralli dün son zamanların en kaliteli yükselişinin yaşanmasını sağladı, lakin yetkililerin aşının uygulanmasının zaman alacağını açıklaması ile yükseliş ivmesi bugün azaldı. Küresel risk iştahı ise devam etmekte.

Yurt içinde ekonomi yetkililerinin yol haritası ve açıklamalarının fiyat aralıkları belirlemesi beklenirken küresel tarafta ise zayıflayan dolar gelişen ülke varlıklarını destekliyor.

Yazar: Necdet Erginsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.