Dolar/TL 8,0 seviyesinin üzerini gördü

0

Investing.com –  Mali politikadaki gevşeme, enflasyondaki artışa karşın faiz indirimlerinin devam etmesi ve rezervlerdeki düşüş ile rekor kayıp veren TL, 6 Kasım gecesi başlayan değişim hareketleriyle dip düzeyden %10 toparladı. Geçen hafta 7,62 seviyesinde kapanış yapan USD/TRY kuru, yeni haftaya yükselişle başladı ve dün %4 primle 7,95’e yükselmesinin sonrasında bugün de %1,5 primle 8,04’ü gördü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomiyle birlikte hukuk alanında da reformlar yapılacağını açıklaması piyasalarda oldukça olumlu karşılandı. Son olarak Hazine ve Maliye Bakanı Elvan, Adalet Bakanı Gül ile görüştüklerini ve süreç için çalışmalara başladıklarını açıkladı. Piyasalarda ekonomi kadar bu kanatta yapılacak düzenlemeler de yakın zamandan takip ediliyor.

BDDK’nın aktif rasyosunu yıl sonunda kaldıracağını açıklaması da yine piyasalarca olumlu karşılandı ve tahvil, Türkiye CDS 5 Yıllık USD tarafındaki pozitif görünüm korunuyor, lakin kur cephesindeki hareket bu hafta TL negatif ilerliyor. PPK sonrası 7,51’e kadar gerileyen kur bugün 8,0 seviyesini aşmasının sonrasında 7,93’ten işlem görürken EUR/TRY kuru da 9,54’ü gördü. Gelişen ülke paralarının değer kazandığı işlem gününde TL negatif ayrışıyor ve TL, Güney Afrika randı, ruble, yen karşısında da %1 üstünde düşüş yaşıyor.

Yazar: Deniz Engin

Leave A Reply

Your email address will not be published.