Dolar/TL 7,80 seviyesine yükseldi

0

Investing.com –  8,54’ü aşarak rekor kıran USD/TRY kuru, TCMB Başkanının değiştirilmesi ve Hazine Bakanı Albayrak’ın istifası sonrası göreve Lütfi Elvan’ın atanmasıyla geçen hafta sert düşüş yaşadı. Düşüşü hafta içi hız kazandıran gelişme ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hukuk ve ekonomide reformlar yapılacağını açıklaması oldu. Hukukta kişisel özgürlük ve mülkiyet hakkı başta olmak üzere, ekonomide ise enflasyonu düşürecek ve TL’ye güveni artıracak adımlar başta olmak üzere reformlar yapılacağını açıklayan Erdoğan’ın ifadeleri sonrası TL, dolar karşısında %10’a yakın değer kazandı.

Geçen haftayı düşüşle kapatan kur, yeni haftaya bir miktar yükselişle başladı. Dün 7,75’i aşan kur, bugün 7,80’e yükseldi. Küresel piyasalarda doların zayıf ve birçok gelişen ülke parasının yükseliş yaşadığı işlem gününde TL’nin düşen paralar arasında yer almasında sert kayıp sonrası gelen tepki alımları ve bugün açıklanması beklenen önlemlerin etkili olduğu görülüyor.

Dünya çapında hızla artış gösteren Covid-19 hastalığında ABD bazı eyaletlerde önlemleri sıkılaştırırken Avrupa’da da alarm derecesi artırıldı. Yurt içinde de vaka ve can kaybındaki artış oldukça yüksek. Dün Bilim Kurulu ile görüşen Sağlık Bakanı Koca, yeni önlemlerin ele alındığını açıkladı ve bugün de yapılacak toplantıda İstanbul başta olmak üzere özellikle büyük şehirlerde önlemlerin sıkılaştırılması bekleniyor.

Perşembe günü yapılacak PPK toplantısında merkezin ne oranda faiz artıracağı ve sözlü ifadeleri de piyasaların radarında olurken piyasa fonlamasına göre faizin 400 bp üstünde artırılması beklentisi yüksek.

Yazar: Necdet Erginsoy

Leave A Reply

Your email address will not be published.