Dolar/TL 7.7’nin hemen altında, yabancılar Türkiye pozisyonlarını artırırken ekonomide olası yeni adımlar izleniyor

0

ANKARA, 23 Kasım (Reuters) – Dolar/TL Merkez Bankası’nın geçen haftaki faiz kararı ile beraber gerilediği 7.7’nin altında dalgalı bir seyir izliyor.

Yabancılar hemen hemen sıfırladıkları Türkiye pozisyonlarını artırmaya devam ederken lokaller ise dolar/TL’de 8.5’ten 7.5’e doğru düşüşü döviz ve altın varlıklarını artırma yönünde kullanıyorlar.

Yeni ekonomi yönetiminin daha ortodoks politikalara dönüşünün ilk somut işareti ve yine yönetimin ilk sınavı olan Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararı sonrası piyasalarda olası yeni adımlar izleniyor.

TCMB verilerine göre hisse ve tahvil piyasasına 9-13 Kasım haftasında yabancı yatırımcılar ortalama 910 milyon dolar giriş yaptı. Bu giriş TCMB verilerine göre Ağustos 2017’den beri en büyük giriş oldu. Kümülatif verilere bakıldığında yılbaşından bugüne yaşanan yabancı çıkışı da 13.5 milyar dolar civarından 12.7 milyar dolara geriledi.

TCMB Naci Ağbal başkanlığındaki ilk toplantıda politika faizini piyasa beklentilerine paralel 475 baz puan artışla %15’e yükseltirken, bundan sonra tüm fonlamanın politika faizinden yapılacağını da sözlerine ekledi TCMB attığı adımı dezenflasyon sürecinin en kısa zamanda yeniden tesisi için, “net ve güçlü bir parasal sıkılaştırma” olarak tanımladı. hazırda ortalama fonlama maliyetinin %14.96 olduğu göz önüne alındığında, politika faizinin %15’e yükseltilmesi pratikte sınırlı bir artırım anlamına geliyor. Lakin yine de yatırımcılar kararı, yeni ekonomi yönetiminin ilk önemli sınavı olarak görüyorlardı. ekonomi yönetiminde yaşanan değişim evvelsi işlem 6 Kasım’da gördüğü 8.58 zirvesinden 7.5’li seviyelere kadar geriledi. Euro/TL’deki düşüş 10.19’dan 8.9’a, sepet bazında TL’deki düşüş ise 9.38’den 8.19’a yaşandı.

Dolar/TL TRYTOM=D3 bu sabah saat 0840’ta 7.6300/7.6590, euro/TL 9.0587/9.0943, sepet bazında TL 8.3444/8.3766 seviyesindeydi.

5 yıllık CDS‘te 550 baz puandan başlayan düşüş 370 baz puanın altına kadar geriledi. Bu sabah aynı saatte 5 yıllık CDS 371/379 seviyesinde.

Lokal yatırımcılar ise yabancıların aksine TL’deki değer kazancını 9-13 Kasım haftasında döviz ve altın cinsi varlıklarını yükseltmek adına bir fırsat olarak değerlendirdi. Lokaller yabancı para mevduatlarını ortalama 1.6 milyar dolar artırarak 225.8 milyar dolarla yeni tarihi zirveye taşıdılar. Bu yıl YP mevduat hacminde artış 32 milyar doları aştı.

Bankacılar lokallerin de döviz varlıklarında satış fırsatı görmesi halinde kurda evvel 7.54 sonrasında 7.3 seviyelerinin izlenecebileceği belirttiler.

Reuters’ta ekonomi kontrolündeki değişiklik sonrası yayımlanan bir analizde önümüzdeki günlerde “serbest piyasa ekonomisi temelini baz alacak yeni bir sistem dizaynı, regülasyonlar, normal hayata dönmeye dair yeni adımlar, Hazine ve TCMB’nin senkronize bazı adımları” ön plana çıkabileceğine dikkat çekilmişti. swap sınırlamaları, aktif rasyosunun ve zorunlu karşılık nemalandırma şartlarının gevşetilmesi/kaldırılması gibi daha çok normal hayata dönme adımlarının piyasayı şaşırtmayacağını belirtiyorlar. Bunun yanı sıra piyasalarda PPK sonrasında TCMB başkan yardımcıları, düzenleyici denetleyici kurumlarda olası yeni atamaları da izliyor. bankanın Hazine masası işlemcisi, “Piyasa verilerine bakınca yabancı girişinin 9-13 Kasım haftasında 5 milyar dolara eriştiğini aktarabiliriz. Bunun 1 milyar doları portföy girişi en büyük bölümü swap gecelik piyasalar kanalından yaşanmış görünüyor. Bu hafta Temmuz 2018’den beri ilk kez 10 yıllık tahvil ihracı yapılacak. Bu kağıt lokallerden çok yabancıların ellerinde tutmayı sevdiği bir ihraç. Bunun yanı sıra aktif rasyosu başka olmak üzere yeni normal hayata dönme adımları ve ekonomi yönetiminde olası yeni atamaları izleyeceğiz” dedi ve ekledi:

“Bunun ötesinde piyasaalar Türkiye ekonomisindeki değişimin siyasi yansımalarını da izliyor. Erdoğan’ın AB ile normal hayata dönme olarak anlamlandırılabicek söylemleri önemli. Siyasette hukuk ve demokrasi reformlarının nasıl hayata geçeceği bunun mevcut ittifaklara tesiri de önemli olacak.”

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan bu haftasonu yaptığı açıklamada, AB’nin Türkiye’ye verdiği sözleri tutmasını ve ayrımcılık yapmamasını vurgulayarak, geleceği Avrupa ile beraber kurmayı tasavvur ettiğini sözlerine ekledi ise Cuma günkü açıklamasında Türkiye’nin para politikasının güvenilirliğinin tekrar oluşturulmasının zaman alacağını açıkladı. koronavirüs hastalığında vaka ve ölüm rakamlarının Nisan ayındaki zirlerde seyretmesi tekrar devreye alınan hareket kısıtlamalarını da yakın zamandan izleniyor. Benzer trend hemen hemen tüm dünya çapında görülüyor. Türkiye’ye özgü fiyatlamaların piyasalarda 6 Kasım’dan bugüne belirgin olduğunu lakin bundan sonra küresel piyasaların da yeniden yakın zamandan takip edilmeye başlanacağı bir dönem bekliyorlar.

Asya borsaları koronavirüs aşısının yakın zamanda başyacağı umutlarıyla yükseldi lakin ekonomik tecrit uygulamalarının tesirine yönelik kaygıler ve ABD canlandırma adımına yönelik belirsizlikler kazanımları sınrladı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.