Dolar/TL 7.7 etrafında dalgalanıyor, ekonomi yönetiminin ilk sınavı olarak görülen PPK bekleniyor

0

ANKARA, 19 Kasım (Reuters) – Yeni ekonomi yönetiminin daha ortodoks politikalara dönüşünün ilk somut işareti olması beklenen Merkez Bankası’nın (TCMB) bugünkü faiz kararı evvelsi dolar/TL 7.7 etrafında dalgalı bir seyir izliyor.

TCMB’nin faiz kararının TL’de önümüzdeki zamandaki seyrinde belirleyici olacak. Kararın Türkiye varlıklarını son birkaç hafta hariç aralıksız azaltan yabancı yatırımcı bakış açısını nasıl etkileyeceği de yakın zamandan izlenecek.

Reuters’ın 21 ekonomistin katılımıyla gerçekleştirdiği ankete göre TCMB’nin Naci Ağbal başkanlığındaki ilk toplantısında politika faizini 475 baz puan artışla %15’e yükseltmesi bekleniyor.

Hali hazırda ortalama fonlama maliyetinin %14.8 olduğu göz önüne alındığında, politika faizinin %15’e yükseltilmesi pratikte sınırlı bir artırım anlamına gelecek. Lakin yine de yatırımcılar kararı, yeni ekonomi yönetiminin ilk önemli sınavı olarak görüyorlar.

Reuters anketinde politika faizi için beklentiler %12.25 ile %16 arasında bulunuyor. Karar 1400’te açıklanacak.

Hafta başından bu yana 7.6045-7.8000 aralığında iki yönde de dalgalanan dolar/TL, dün de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarıyla tekrar dalgalandı. Kur bu sabah 0850’de 7.7005/7.7250 seviyelerinde bulunuyor.

Aynı saatte euro/TL 9.1243/9.1541, sepet bazında TL 8.4126/8.4398 seviyesinde.

Bir bankanın Hazine masası yetkilisi, “Dün Cumhurbaşkanı açıklamalarıyla bir dalgalanma yaşandı. Lakin piyasa beklentisi hâlâ 400-500 baz puan arasında bir politika faizi artışı yapılacağı yönünde. Geçen hafta bono piyasasını örnek verirsek ortalama 800 milyon dolar ile yılın en büyük girişi yaşanmış görünüyor ve bu giriş hala bir adım atılmadan yaşandı. Bu sebeple devamı için bugünkü karar belirleyici konumda. Rezerv kayıplarının telafisi yönünden da yabancı girişinin devamı gerekiyor” dedi ve ekledi:

“PPK kararının ötesinde piyasa detaylara da bakacaktır. Şu anda likidite adımları piyasa faizinin politika faizinin 450 baz puan üstünde biraraya geliyor. Bu sebeple önümüzdeki zamanda likidite adımlarının devam edip etmeyeceği de önemli olacak.”

Erdoğan dün yatırımcıyı yüksek faize ezdirmek istemediğini, faizler yükseldiği zaman yatırımların ve istihdam artışının mümkün olmadığını sözlerine ekledi geçen hafta da sürdürülebilir güçlü büyüme ve istihdam artışının yolunun fiyat istikrarından geçtiğini “bir başka ifadeyle enflasyonun kontrol altında tutulmasından geçtiğini” belirtti ve “Faizlerin en azından enflasyon seviyesinde tutulma mecburiyeti, bu hususta verdiğimiz mücadeleyi zora sokuyor” demişti. göre Erdoğan’ın iki cümlesi hariç diğer tüm açıklamalarının TL’nin değer kazancına destek oldu. Lakin açıklamalardaki bu iki detay TL’de dalgalanma getirdi.

Spinn Consulting’den Özlem Derici Şengül, TCMB’den piyasa beklentilerine paralel bir adım gelmesi halinde “…Dün itibariyle 7.7’in altında işlem gören dolar/TL’nin 7.5’lere doğru hareket etmesini ve CDS‘lerin daha da düşmesini birlikteinde getirebilir. Son zamanlarda speküle edildiği gibi 150-200 baz puanlık bir faiz artışının ise yine 8’li seviyelerin önünü açmasını ve TCMB’ye olan güven kanalı üstünden orta vadede yine döviz piyasası ve ülke risk primi üstünde kırılganlık oluşturmasını bekleriz” dedi.

Piyasalarda koronavirüs hastalığında vaka ve ölüm rakamlarının Nisan ayındaki zirveye tekrar yaklaşması sonrası tekrar devreye alınan hareket kısıtlamalarını da yakın zamandan izleniyor. Benzer trend hemen hemen tüm dünya çapında görülüyor.

Bankacılar geçen hafta lokallerin ortalama 2 milyar dolar döviz ve altın alımı gerçekleştirdiğini hesaplıyorlar. İlgili veri bugün saat 1430’da açıklanıyor. Lokallerin TL’ye olan ilgisinin artması ihtimali ise TL’de daha çok değer kazancı olması anlamına gelebilir. Tüm bu gelişmeler yine bugünkü PPK kararına bağlı olacak.

Ekonomi yönetiminin geçen hafta değişmesi ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yeni ekonomi yönetiminin “güven ve krebilite”yi ön plana çıkaran açıklamalarına destek vermesinin sonrasında TL geçen hafta dolar karşısında %10’a yakın değer kazanmıştı.

Türkiye’nin risk priminin göstergesi olan CDS geçen hafta sert bir düşüşle 550 puandan 400 baz puanın altına kadar gerilemişti. CDS bu sabah saat 0852’de 393/402 seviyesinde.

Leave A Reply

Your email address will not be published.