Dolar/TL %4 yükselişte 7,95’e çıktı

0

Investing.com –  USD/TRY kuru Ağustos ayı başında 7,27 rekor seviyeyi aşmasının sonrasında 10 hafta art arda yükselerek 6 Kasım’da 8,58 ile tarihi zirveye çıktı. Kurda yaşanan yükselişte TL negatif fiyatlamanın tesiri fazla olduğu için yönetim de yeni kararlar aldı.

Bakan ve başkan değişimi, ardında reform açıklamaları ve faiz artırımı ile dolar kuru 7,51’e kadar geriledi. Haftalık bazda son 2 yılın en kaliteli toparlanmasını gösteren TL, yeni haftaya düşüşle başladı. Gün içinde %2’ye yakın kayıpla 7,62’den 7,80 seviyesine çıkan kur, son saatte kazancını genişleterek 7,95’e çıktı. Günlük bazda %4 primlenen kurdaki yükselişte mühim bir haber akışı ya da yurt içi gelişme yer almıyor. Haftaya zayıf başlayan TL, euro karşısında da %4 düşüş yaşıyor ve EUR/TRY 9,46’ya yükseldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan hukuk ve ekonomi alanlarındaki reformlara hız verileceğini açıklamıştı. Bugün ise Hazine ve Maliye Bakanı Elvan, Adalet Bakanı Gül ile bir araya geldiklerini vurgulayarak “İş dünyası ve STK’lar ile yapacağımız toplantılar evvelsi bir değerlendirme yaptık. Önümüzdeki günlerde iş dünyasının görüşlerini de alıp adımlarımızı hızla atacağız.” açıklamasında bulundu.

Doların aşı gelişmeleriyle zayıf kaldığı yeni haftada gelişen ülke paralarında ise değerlenme var, lakin TL son iki haftalık kazancının sonrasında bugün en çok değer kaybeden gelişen ülke parası olarak negatif ayrışıyor.

Yazar: Necdet Erginsoy

Leave A Reply

Your email address will not be published.