Dolar, Mnuchin’in Müdahalesi Sonrasında Yükseldi; Perakende Satışlar Sterline Destek Oldu

0

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Yatırımcılar ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve Fed arasındaki olası bir uçurumu değerlendirirken dolar dar aralıklarda ufak artışlar yaşadı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 artarak 92,325 seviyesinde ayın düşük noktası 92,129’a çok yakın seyretti. İlaç üreticilerinin covid-19 aşısı ile ilgili gelişmeler paylaşmaya devam etmesiyle dolar, bir hafta süresince daha riskli dövizler karşısında zemin kaybetti.

EUR/USD %0,1 düşüşle 1,1870’e inerken USD/JPY %0,1 artarak 103,86 puana yükseldi ve AUD/USD %0,1 kayıpla 0,7286 oldu.

Dolar, yatırımcıların temkinliliğine yol açan bir çift zıt etkiye sahipti.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Fed’in pandemi kredisinin bir kısmını sonlandırma çağrısı yaptı ve CARES Yasası içerisinde diğer harcamalar için ayırmak üzere 455 milyar doların Hazine’ye tahsis edilmesini istedi. Merkez bankası bu hamleye açıkça karşı çıktı.

İki önemli kurum arasındaki ilk çatışma işareti bu oldu ve merkez bankasının desteğine güvenen bazı yatırımcıların kaygılerini artırarak güvenli liman dolara destek sağladı.

ABD Senatosu’ndaki Cumhuriyetçi ve Demokrat liderlerin, yeni bir teşvik paketi müzakerelerini sürdürmeyi kabul etmesinin sonrasında bu hareket, Amerikan dolarında görülen evvelki zayıflığı tersine çevirdi.

Perşembe günü paylaşılan rapora göre haftalık ilk işsizlik başvuruları, Covid-19 vakalarındaki artışın istihdam piyasasındaki toparlanmayı durduran kısıtlamalara yol açması ile beş hafta içinde ilk kez yükseldi.

California kapalı mekandaki kalabalık toplantılara ve zorunlu olmayan dış etkinliklere sokağa çıkma yasağı getirirken ülkenin üst düzey halk sağlığı ajansı, Amerikalılardan Şükran Günü için seyahat etmemelerini istedi.

Bunun yanı sıra İngiltere’nin perakende satışları Ekim ayında %1,2 ve bir yıl evvelsine göre %5,8 yükseldikten sonra GBP/USD %0,1 artış yaşadı. Tüketicilerin Noel alışverişine erken başlaması ile %4,2’ye düşüş beklentisini aştı.

Lakin İngiltere ile AB arasında olası bir ticaret anlaşması ile ilgili , sterlin için esas etken olmaya devam etmekte. Yani ekonomi verilerdeki gelişmeler sınırlı olabilir.

ING analistleri, “bazı AB ülkelerinin Avrupa Komisyonu’nu, anlaşmasız Brexit planlarını rapor etmeye çağırdığı bildirildi ki bu da müzakerelerdeki herhangi bir ilerlemenin etkililiği hakkında bazı şüpheleri artırıyor” dedi. “Bu günler Brexit için hayati olacak ve GBP’de her an büyük bir hareket bekleyebiliriz.”

Leave A Reply

Your email address will not be published.