Dolar için şoke eden tahmin: Yüzde 20 değer kaybedecek

0

Citibank, corona virüsü hastalığına karşı geliştirilen aşıların yaygın dağıtımı ve devam etmekte olan gevşek para politikası sebebiyle ABD dolarının gelecek yıl yüzde 20 kadar değer kaybedebileceği tahmininde bulundu.

ABD’li banka dün yayınladığı araştırma raporunda, “Uygun ve yaygın olarak dağıtılacak aşılar piyasaya çıktığında, bunun dolardaki aşağı yönlü yapısal trendde bir sonraki satış pozisyonlarına geçilmesine yol açacağına inanıyoruz” denildi.

Raporda, “Böyle bakıldığında, dolardaki değer kaybının önden yüklemeli gerçekleşme olasılığı ve doların 2021’de yüzde 20 kadar düşme potansiyeli bulunuyor” denildi.

ABD’li ilaç firması Moderna Inc dün ileri aşama deneysel aşısının Covid-19’u önlemede yüzde 94.5 etkili olduğunu açıklamıştı.

Citi’nin doların değer kaybedeceği yönündeki görüşü enflasyon beklentileri artsa bile ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz oranlarını düşük tutmaya devam edeceği tahminine de dayanıyor.

YARDIM PAKETİ SEÇİM SONRASINA KALMIŞTI

ABD Kongresi, corona salgınının patlak verdiği ilk dönem olan Mart ve Nisan aylarında partilerüstü bir anlaşmayla ailelere, şirketlere ve işsizlere 3 trilyon dolarlık ekonomik yardım paketi sağlamıştı. Lakin bu paranın büyük çoğunluğu harcandı.

ABD’de Beyaz Saray ile Cumhuriyetçi ve Demokrat Partili Kongre üyeleri arasında görüşülen, corona salgını sebebiyle ekonomik zarara uğrayan ailelere, iş yerlerine ve işsizlere yeni nakit desteği sağlayacak anlaşma seçim sonrasına kalmıştı.

ABD’de başkanlık seçimini Joe Biden kazandı lakin mevcut Başkan Trump seçimlerde hile yapıldığını iddia ediyor.

Trump, seçim kampanyası çalışmalarına başlamadan evvel yaptığı açıklamada, “Kişilerımız teşvik paketini almalı. Seçimlerden sonra şuana dek gördüğünüz en kaliteli teşvik paketini hazırlayacağız” demişti.

Lakin seçimi Demokratların adayı Biden kazandı ve yardım paketinin akıbetinin ne olacağı merak ediliyor.

FAİZ EN DÜŞÜK DÜZEYDE

ABD, corona virüsü hastalığından en çok etkilenen ülkelerin başında geliyor. Fed de ekonomiyi bu etkilerden korumak için uzun zamandır faizleri 0.0-25 aralığında tutuyor.

Fed son olarak, 5 Kasım’da açıkladığı faiz kararında piyasaların beklediği gibi politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0-0,25 aralığında sabit bırakmıştı. Fed varlık alımlarında da değişikliğe gitmedi.

DOLAR ENDEKSİ YATAY

ABD’li ilaç firması Pfizer’in sonrasında Moderna’nın da corona hastalığına karşı etkili bir aşı geliştirdiğini açıklamasının sonrasında ABD borsaları dün tarihi zirveden kapandı. Bugün ise MSCI dünya borsaları endeksi rekor kırdı.

Dolar endeksi ise aşıya rağmen salgın sebebiyle dünya çapında alınan tecrit önlemlerinin getirdiği kaygıyle 92.526 seviyesinde düne göre yatay seyretti.

Leave A Reply

Your email address will not be published.