Dolar Düşüşte; İkinci Virüs Dalgası İhtiyatı Tetikliyor

0

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Dolar Cuma günü Avrupa ticaretinde hafif düşüş yaşadı lakin Covid-19 virüsünün Avrupa ve ABD’de artmaya devam etmesi, olası aşıyla ilgili pozitif haberlere rağmen yatırımcıları, daha riskli dövizler alma hakkında diken üstünde tuttu.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 düşüşle 92,898 oldu. GBP/USD %0,3 artarak 1,3155 olurken USD/JPY %0,1 düşüşle 105,00’a geriledi ve AUD/USD %0,1 yükselişle 0,7233’ten alıcılandı.

Avrupa ve ABD’de ikinci virüs dalgası, virüsün yayılımını önlemek için yeniden kısıtlama uygulanması sonucunu doğurdu. Bu da haftanın başlarında olası aşılarla ilgili bir dizi pozitif gelişmeye rağmen döviz piyasalarında temkinlilik görülmesine yol açtı.

Pfizer (NYSE:PFE) ve BioNTech (NASDAQ:BNTX), Pazartesi günü kendi aşı adayıyla ilgili güçlü sonuçlar paylaşırken Moderna (NASDAQ:MRNA), aşısının etkinliğiyle ilgili duyuruyu ay sonuna kadar yapmayı beklediğini sözlerine ekledi

ING analisti Francesco Pesole bir araştırma yazısında, “büyük risk rallisi biraz ivme kaybetti lakin bunu herhangi bir piyasa düzeltmesine dönüştüremedi. Bu, döviz piyasalarında dolardaki düşüşün durması ile görülürken yüksek beta dövizleri hafta başındaki kârlarını büyük oranda elinde tuttu” dedi.

“Piyasalar için arka plan, aşıyla ilgili umutlar ile enfeksiyon oranlarındaki büyük artış arasındaki tezatlık olmaya devam ederken yatırımcılar, seçilmiş Başkan Biden’in virüse yönelik tepkisi, mali teşvik ve dış politikayla ilgili düşüncelerini öğrenmek için bekliyor.”

‘Flaş’ rapor, mevsimsellikten arındırılmış GSYH’nin Euro bölgesinde %12,7 ve AB’de %12,1 büyüdüğünü gösterdikten sonra oturum sonlarında yayınlanacak Euro bölgesi büyüme sayıları evvelsinde EUR/USD ikilisi %0,1 artarak 1,1814 oldu.

Bu sayede piyasalar, kıta genelindeki yeni kısıtlamaların artık çift dipli bir resesyonun olası olduğunu gösterdiğini düşünerek herhangi bir iyi haberi önemsemeyecek gibi görünüyor.

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Aralık toplantısında ek teşvik yapması bekleniyor ve Perşembe günü Başkan Christine Lagarde, olası bir aşı ile ilgili çok beklentiye girildiği hakkında uyardı.

Perşembe günkü bir panelde Lagarde, “büyük bir belirsizlik nehrinden şimdi diğer tarafı görebiliyoruz” dedi. “Lakin bu aşılama hakkında çok coşkulu olmak istemiyorum. Çünkü hala aşının üretimi ve dağıtımı hakkında belirsizlik var.”

Bunun yanı sıra Başbakan Boris Johnson’ın yakın çevresinden katı Brexitçi olan iki kişinin ayrılığı ile Sterlin destek gördü. Kıdemli danışman Dominic Cummings, BBC’ye yaptığı açıklamada yılsonuna kadar işi bırakmayı beklediğini sözlerine ekledi Johnson’ın iletişim müdürü Lee Cain de bir güç mücadelesi daha sonra bu hafta görevini bırakacak. Bu ayrılıklar, Brexit sonrası geçiş döneminin biteceği yılsonunda İngiltere’nin AB’den ayrılışında radikal bir kopuş arayışı riskini büyük bir olasılıkla azaltacaktır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.