Dolar, Biden’in Göreve Geçişinin Netleşmesiyle Zayıfladı

0

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – ABD’nin siyasi geçişi hakkında netlik yaşandıkça dolar düşüş yaşadı ve Janet Yellen’ın yeni Hazine Bakanı olarak seçilmesi, Seçilmiş Başkan Joe Biden yönetiminde daha pahalı mali politika beklentilerini güçlendirdi.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,3 düşüşle 1 Eylül’den bu yana gördüğü en düşük seviye olan 92,252’ye geriledi.

Almanya’nın üçüncü çeyrek GSYH büyümesine artış yönlü bir revizyonun (%8,2’den %8,5’e) yapılması aracılığıyla EUR/USD %0,3 artışla 1,1873’e yükselirken USD/JPY %0,2 düşüşle 104,30 puana geriledi ve AUD/USD %0,9 artışla 0,7353 oldu.

ABD’de görev değişimine dair belirsizliğin çoğu Pazartesi günü ortadan kalktı. Merkezi Yönetim Teşkilatı başkanı Emily Murphy, üç haftanın sonrasında brifing verebileceğini ve görevine geçmesini kolaylaştıracak fonlamaya erişebileceğini söyleyerek Joe Biden’in başkanlık seçiminin kazananı olduğunu fiilen kabul etti.

Başkan Donald Trump, bunu onayladığıyla ilgili tweet atarak savaşmaya devam edeceğine söz vermiş olsa da sonucu kabulleneceğini ortaya koydu.

Trump’ın getirdiği Murphy, 3 Kasım’dan sonra haftalarca kararını değiştirmemiş, piyasalar da siyasi boşluğun devam edip etmeyeceğinden emin olamamıştı. Bu korkuların ortadan kalkması, yatırımcıları daha riskli varlıklara yönelterek güvenli liman dolara zarar verdi.

Pozitif hissiyata destek olan diğer gelişme, ABD Fed eski Başkanı Janet Yellen’ın Biden yönetiminin yeni Maliye Bakanı olması oldu.

Yellen kısa süre evvel virüsün yarattığı ekonomik yıkımla baş edebilmek için Kongre’ye yeni federal harcama programı çağrısında bulunmuştu. Bu, Fed’in pandemiyle mücadelede benimsediği düşük faiz oranı politikası için teşvik olarak görülüyor.

Daha riskli varlıklara yönelmek için bir başka sebep, umut verici aşı haberleri oldu ve bu AstraZeneca’nın Oxford ile beraber geliştirdiği aşı adayının, virüsten korunmada %90’a kadar etkinlik gösterdiğine işaret eden verilerle Pazartesi günü de devam etti. Pfizer (NYSE:PFE) ve Moderna (NASDAQ:MRNA) da olumlu yanıtlar paylaşmıştı.

Bunun yanı sıra GBP/USD %0,4 artarak 1,3371’e yükseldi ve 12 haftanın yüksek seviyelerine yaklaştı. Yatırımcılar, İngiltere ve AB’nin nihayet Brexit sonrası için bir ticaret anlaşmasına varabileceğini düşünüyor.

ING analistleri bir araştırma yazısında “bizce sağlam bir kanaat olarak kalan şey, müzakerelerin nihayetinde çökmesi halinde GBP’nin asimetrik olarak ters bir reaksiyonla karşılaşacağıdır” dedi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.