Dolar, Aşının Tetiklediği Satışların Ardından Sakin

0

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Dolar Salı günü sakin kaldı. Pfizer’in aşı haberleri daha sonraki coşkunluğun sonrasında güvenli limanlardan yüz çeviren yatırımcılar tekrar Covid-19 tesirine odaklandı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 artışla Pazartesi günü gördüğü 10 haftanın en düşük seviyesi olan 92,12’nin üzerine çıkarak 92,778 oldu.

ZEW endeksi evvelsindeEUR/USD ikilisi %0,1 artışla 1,1816 oldu.

Ekim ayında rekor yükseklikte işten çıkarmalar yaşandığinı gösteren verilere rağmen GBP/USD %0,1 artarak dokuz haftanın yükseği 1,3171’e yükseldi. USD/JPY %0,3 düşüşle 105,03 olurken AUD/USD %0,1 kayıpla 0,7278’e düştü.

Pfizer (NYSE:PFE) ile ortağı BioNTech’ten gelen , üçüncü aşama deney verilerinin, “Covid-19’u önleme hakkında aşının %90 etkinlik gösterdiğini” söylüyor. Bu gelişme, yatırımcıların küresel ekonominin normal hayata dönmeye doğru ilk adım olarak görmesiyle Pazartesi günü daha riskli dövizlere doluşmayı tetikledi.

Lakin tepkinin 16 saat daha sonra döviz piyasalarına temkinlilik bir dereceye kadar geri döndü.

ING analistleri, “ne yazık ki bunların hiçbiri, küresel ekonominin karşı karşıya olduğu zorlu bir kışın kısa vadeli etkilerini değiştirmeyecek” dedi.

“Ekonomik görünüm için mühim bir anahtar olacak aşılarla ilgili hala önemli sualler var. Yaygın nüfusa uygulandığında aşı ne kadar etkili olacak? Nüfusun ne kadarı aşılanacak? Ve özellikle bazı aşıların sıfırın altındaki sıcaklıklarda taşıma/depolama hakkındaki güçlükleri düşünürsek ve büyük bir olasılıkla iki doz gerektireceğinden piyasaya çıkması ne kadar sürecek?”

Donald Trump’ın uzlaşma işareti göstermemesiyle ABD başkanlık seçimine dair kilit sualler da bekliyor.

Pazartesi günü Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnel, Trump’ın kesinlikle, seçimden kaynaklı “usulsüzlükleri” soruşturma hakkının olduğunu belirtti ve Demokratların büyük bir koronavirüs paketi planlarına olan muhalefetini tekrar dillendirdi.

Reuters verilerine göre Pazartesi günü ABD genelinde hastanede yatan 59.000 üstünde Covid-19 hastası vardı. Bu, ülkede şuana dek hastanede tedavi edilen en yüksek hasta sayısı. Art arda altıncı günde de 100.000’in üstünde yeni enfeksiyon kaydediliyor.

Bunun yanı sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, hazine ve maliye bakanı olan damadı Berat Albayrak’ın istifasını kabul etmesinin sonrasında USD/TRY ikilisi %2,4 artışla 8,2604 oldu.

Bu, 2020’de para birimi dolar karşısında ortalama %30 kaybeden bir ülkede daha fazla kargaşa anlamına geliyor.

Bunun yanısıra USD/CNY %0,2 düşüşle 6,6119 oldu. Günün erken saatlerinde paylaşılan veriler, Çin’in Ekim ayı tüketici ve üretici fiyat endekslerinin, yıllık bazda beklenenden daha ufak bir artış yaşadığını gösterdi ve TÜFE aylık bazda beklenenden daha ufak bir büyüme gösterdi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.