Dolar, Aşı İyimserliği Üzerine Zayıflıyor

0

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Covid-19 için bir aşının erkenden dağıtılma ihtimali, daha riskli varlıklara olan talebi artırarak Pazartesi günü doların zayıflamasına yol açtı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,2 düşüşle 92,248 oldu ve ayın düşük seviyesi 91,129’un çok az üstünde seyretti.

EUR/USD %0,1 artışla 1,1870’e yükselirken USD/JPY %0,1 düşüşle 103,81 puana geriledi ve AUD/USD %0,2 artışla 0,7317 oldu.

Geçen hafta aşıyla ilgili umut verici gelişmeler, güvenli liman dolar üstünde baskı yarattı. Bu, “Warp Speed Operasyonu” üst düzey bilim danışmanı Moncef Slaoui’nin, ABD FDA’nın Aralık ayı ortalarında Pfizer’in aşısına onay verebileceğini belirttiği Pazar günü de devam etti.

AstraZeneca (NASDAQ:AZN) Oxford Üniversitesi ile ortak geliştirdiği Covid-19 aşısının, evvel yarım sonra tam bir doz verildiği takdirde hastalarda Covid-19 virüsünü önlemek hakkında %90 etkinlik gösterdiğini belirttiği Pazartesi günü de iyi haberler devam etti. AstraZeneca’nın ilacının, özel bir dondurucu olmadan depolanabildiği bildirildi, bu da az gelişmiş sağlık sistemleri olan gelişmekte olan piyasalar için özellikle önem arz ediyor.

Bu haber tam da Şükran Günü tatili evvelsinde geldi. Milyonlarca Amerikalının aile ve dostlarını ziyaret etmek için yolculuk yapması bekleniyor ve tüm bunlar yükselen bulaş riski anlamına geliyor.

Dolara baskı oluşturan diğer şey de yükselen vaka rakamları üzerine sıkılaştırılan kısıtlamalarla baş edebilmek için özellikle mali bir teşvik anlaşması yokken ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in geçen hafta sürpriz bir biçimde acil durum kredi programlarını bitirmesinin sonrasında Fed’in genişleyici para politikasını sürdürmek zorunda kalabileceği fikri.

Nordea analistleri, “Mnuchin, Fed’in kriz programlarından bazılarının uzatılmasını veto etti lakin bunun yerine Fed’i, büyük bir Twist Operasyonuna ve daha fazla varlık alımına teşvik edebilir” dedi.

ABD’nin imalat ve hizmet sektörü PMI verileri, Covid-19 salgınının yol açtığı kısıtlamaların ekonomiye verdiği zararın boyutunu ölçmek için ilgiyle takip edilecek.

Bunun yanı sıra GBP/USD, AstraZeneca’nın aşı haberleri ile %0,4 artışla 1,3329 oldu. Bunun yanısıra İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak Pazar günü, AB ile bir Brexit ticaret anlaşması yapılacağı hakkında iyimser olduğunu sözlerine ekledi

Lakin ING analistleri, İngiltere-AB anlaşması yapılsa bile GBP’de fiyatlanan bir risk primi olmayışı, sınırlı bir artış yaşayabileceğini gösteriyor” dedi.

“Bu sayede siyaset ve İngiltere-AB ilişkisindeki belirsizliğin gelecek yıl daha belli belirsiz bir rol oynayacak olması ile bu, GBP’nin zayıf USD dinamiklerinden yararlanmasına imkan sağlayarak 2021’de GBP/USD’yi 1,40 üzerine gönderebilir.”

Sterlin euro karşısında da yükselerek bu ayın başında dokunduğu beş ayın yükseğini test etti.

Leave A Reply

Your email address will not be published.