Dikkat: Petrol, talep iyimserliğiyle yükselmeye devam ediyor

0

Petrol, Covid-19 aşısı haberleriyle önümüzdeki yıl küresel enerji talebinde süratli bir toparlanma beklentisi üstünden son sekiz ayın en yüksek seviyesini geçtikten sonra yükselmeye devam etmekte.

Daha kapsamlı bir finansal piyasalar rallisi içinde New York’taki vadeli işlemlerde petrol varil başına 45 doların üzerine işlem görerek %1 civarında yükseldi. Bank of America Corp.’a göre, seyahat kısıtlamalarının hafifletilmesi fosil yakıtlara olan talebi artırdığından, Brent ham petrolü 2021 yazında 60 dolara ulaşabilir.

Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin’in Başbakan Li Keqiang, tüketim için bir başka olumlu işaret olarak, 2021’de Çin’in büyük bir olasılıkla daha “normal” bir ekonomik büyüme aralığına döneceğini sözlerine ekledi Diğer yandan, Çin ve Japonya  Kasım ayında iki yönlü seyahati yeniden başlatmayı kabul ettiler. Ham petrol, ABD Başkanı seçilen Joe Biden’ın resmi geçiş sürecinin başlamasının sonrasında Salı günü %4,3 arttı.

Üç Covid-19 aşısının olumlu yanıtlarıyla, petrolün değeri bu ay dörtte birinden çok arttı. Salgın, Mart ayında küresel talebi harap ettiğinden beri görülmemiş yüksekliklere ulaşan petrol fiyat aralıklarındaki yükseliş, yeniden dirilen virüs daha fazla kilitleme önlemi gerektirirken gerçekleşti. Avustralya ve Yeni Zelanda Bankacılık Grubu Ltd.’de kıdemli bir emtia stratejisti olan Daniel Hynes, OPEC ve müttefiklerinin üretim kısıtlamalarını geciktireceği beklentisine rağmen olumluya dönen beklentilerle petrol fiyat aralıklarındaki yükselişin olumlu aşı gelişmeleriyle birlikte seyredeceğini düşünüyor.

West Texas Intermediate, New York Ticaret Borsası’nda Londra’da bu sabah Ocak teslimatı için %0,7 artışla varil başına 45,24 $ ‘a yükseldi.  Salı günü, 5 Mart’tan beri en yüksek seviye olan 44.91 dolardan kapanmıştı. .

Brent, Salı günü %3,9 artışla kapandıktan sonra ICE Futures Europe borsasında %1 artışla 48,32 $ oldu.

Şangay Ülkeler arası Enerji Borsası’nda ham petrol vadeli işlemleri, Salı günü %5 yükseldikten sonra varil başına %3 artışla 289,8 yuan’a yükseldi.

Goldman Sachs Group Inc., OPEC + ‘nın planladığı günlük 2 milyon varil üretim artışını üç ay ertelemesini beklediğini sözlerine ekledi Bu gerçekleşirse Brent’in önümüzdeki çeyrekte varil başına ortalama 47 dolar olacağı tahmin ediliyor.

İyimserlik, petrolün vadeli fiyatını yeniden biçimlendiriyor. Değişik göstergeler, 2022 sonlarına doğru petrolde üretim fazlasından üretim açığına geçileceğini anlatıyor.  Çinli ve Hintli rafineriler, pazara daha fazla köpük ekleyerek petrol aramak amaçlı bir dizi ihale açtı. Rongsheng Petro Chemical Co., Zhoushan’a teslim edilmek üzere spot ham petrol arzı ve gelecek yıl vadeli petrol arıyor. Indian Oil Corp. ise Aralık ve Ocak yüklemeleri için Orta Doğu ve Batı Afrika petrolü arıyor.

Bunun yanı sıra Amerikan Petrol Enstitüsü, verilere aşina olan bireylere göre ham petrol stoklarının 3,8 milyon varil arttığını açıkladı. Hükümet sayıları Çarşamba günü doğrularsa eğer, bu son üç haftadır stokların arması demek olacak.  Bloomberg anketinde resmi Enerji Bilgi İdaresi verilerinden evvel yapılan medyan tahminine göre, stoklar büyük bir olasılıkla geçen hafta 225.000 varil arttı.

Diğer yandan Biden yönetimi ile İran arasında İran petrolünü hakkında yeni tur görüşmler de olası gelişmeler arasında.  İran’ın Yüksek Lideri Ayetullah Ali Hamaney, Joe Biden’ın yeni yönetiminin Tahran’la yeniden görüşmesi beklendiği için kamuoyuna yaptığı açıklamada, ABD ile yaptırımlar hakkında geçmişte yapılan müzakerelerin kalıcı bir rahatlama sağlamadığı için başarısız olduğunu sözlerine ekledi

Nijerya’nın eskimekte olan rafinerilerini yenileme çabaları, kaynak yetersizliğinden dolayı tıkanmış olabilir, lakin Afrika’nın en büyük petrol üreticisi, yakıt ithalatına olan bağımlılığını bittirmeye yardımcı olmak için mini fabrikalarla ilerliyor.

Kuzey Afrika petrol üreticisi, alıcıların beklediğinden daha süratli üretim ve ihracat gerçekleştirerek ortalama 4,5 milyon varil Libya ham petrolü ve kondensi yüklü yedi tankeri Malta açıklarına demirledi. Ocak ayı için planlanan üretim artışı da fiyatlara etki yarattı.

Bloomberg

Leave A Reply

Your email address will not be published.