Devletten Kira Ve Nakit Para Desteği Geliyor! Hemen Başvuru Yapın!

0

Yaşanılan Covid-19 salgını nedeniyle birçok kişi işsiz kalarak ödemesi gereken kira ödemelerini yapamamıştı. Bunun üzerine de devlet kira yardımı yaparak bu kişilerin maddi anlamda geçirdiği zor dönemi biraz daha hafifletmeyi başarmıştı. Ancak birçok kişi halen bu kira yardımını nasıl alabileceği konusunda pek bir bilgiye sahip değil. Kira yardımı için başvuru yapacak olan kişiler öncelikle Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek ilgili koşulları öğrenmelidir. Daha sonrasında ise koşullar sağlanıyorsa yardım için başvuruyu gerçekleştirebilirler. Başvurular alındıktan kısa bir süre sonra onaylanarak ilgili banka hesaplarına yatmaktadır.

KİRA YARDIMI YAPAN KURULUŞLAR NELERDİR? NASIL BAŞVURULABİLMEKTEDİR?

Kira ödemelerini gerçekleştiremeyen kişiler için bazı kuruluşlar para yardımları yapmaktadır. Sırasıyla bu kuruluşları söyleyecek olursak da; Sivil Toplum Kuruluşları, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlıkları, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Çeşitli Özel Vakıflar ve Dernekler, Çevre ve Şehircilik Bakanlıkları gibi kuruluşlar belirtilebilir. Kira yardımı alacak olan kişiler bu kuruluşlardan da başvurularını gerçekleştirebilirler. Sayılan kuruluşlar içerisinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı büyükşehirlerdeki kiracılara 960 TL’ye kadar kira yardımı yapabilmektedir.

EKONOMİK SIKINTI ÇEKEN AİLELERDEKİ ÇOCUKLAR İÇİN EĞİTİM PARASI

Pek çok aile için oldukça gerekli olan eğitim parası yardımları çocukların eğitimlerine devam etmelerini sağlamaktadır. Çeşitli nedenlerden dolayı eğitimlerine ara veren ya da hiç başlayamayan çocuklar için oluşturulan bu yardım paraları farklı miktarlarda olmaktadır. Anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencileri bu yardım paralarından faydalanabilmektedir. Çeşitli öğrenim gruplarındaki öğrenciler için eğitim parası miktarları şu şekilde söylenebilmektedir: Anaokuluna giden çocuklar 500 TL, ilköğretime giden çocuklar 750 TL, liseye giden çocuklar 800 TL ve üniversiteye giden çocuklar da 900 TL eğitim yardımı alabilmektedir. Yardım paraları ise hiçbir şekilde okul ve şehir kısıtlaması olmadan her aile tarafından yararlanılabilmektedir. Çeşitli şartların sağlanması halinde herkes eğitim parası için başvuru yaparak yardımları aylık olarak ilgili hesaplardan alabilmektedir.

GEREKLİ AİLELER İÇİN EV TAMİR DESTEĞİ

Fakir ve gelir seviyesi muhtaçlık sınırının altında olan aileler için geliştirilen bu yardım paketi, evleri oturulmayacak kadar kötü durumda olan ailelere evlerini tamir ettirebilsinler diye verilmektedir. Çeşitli hasarların giderilmesi ve evin gerçekten oturulabilecek duruma gelmesi için bu yardımlar dağıtılmaktadır. Ev tamir parası ise farklı miktarlarda olabilmektedir. 15 bin, 20 bin ya da 25 bin değerlerinde olan bu yardımlara sahip olmak için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuru yapmak gerekmektedir. Yapılan başvurular ev incelemesi ve gelir durumu değerlendirilmesi ardından uygun görülürse kabul edilmektedir. Ev tamir parası yardımı için başvurular T.C kimlik kartı ile giderek dilekçe hazırlamalıdırlar. Eğer ki başvuru istenildiği gibi yapıldığı takdirde onaylanmazsa bulunulan yerdeki kaymakamlık ya da valiliğe şikâyet edilebilmektedir. Şikâyet onaylanırsa da yine yardım paraları alınabilmektedir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.