Devletten Esnafa Kira Yardımı ve Gelir Kaybı Nakit Yardımı! Hemen Başvuru Yapın!

0

Devletimiz yine bir büyüklük göstererek korona virüs salgını döneminde ihtiyaç sahibi olan yüz binlerce esnafımıza maddi destek sağlayacak. Sağlanacak olan maddi desteğin tek amacı esnafın ayakta tutulabilmesi ve yeniden kalkınabilmesini sağlamak oldu. İnsanların Korona virüs salgını döneminde yaşadığı ciddi ekonomik sıkıntılar bir yana gelir durumunda da kayıpların yaşanması ciddi sorunlara yol açtı. Ancak devletimiz 2020 yılı içerisinde vatandaşlara yaptığı gibi 2021 yılında da tüm esnaf ve sanatkarlara maddi yardım sağlayacak. Esnaf kira yardımı ve gelir kaybı maddi yardımı ile alakalı yapılan açıklamalar ise oldukça olumlu karşılandı. Kira yardımı ve 3000 TL maddi yardım olarak adlandırılan bu yardım tutarlarına başvuru yapabilmek için ise oldukça kısıtlı bir süre verildi.

ESNAF KİRA YARDIMI VE GELİR KAYBI YARDIMI AÇIKLAMASI

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın yaptığı açıklamalara göre esnafımızın yeniden kalkınabilmesi ve ayakta durabilmesi adına başlatılmış olan kira yardımı ve 3000 TL maddi yardım aşama aşama olarak ödenecek. Yani 3000 TL maddi yardım başvurusu yapmış olan tüm esnaflarımız başvurusu onaylandıktan sonra ilk ay 1000 TL, ikinci ay 1000 TL ve üçüncü ay 1000 TL olarak sonlanacak. Kira yardımında ise yapılacak olan ödemenin şu an tam olarak ne kadar süreceği bilinmiyor. Ama ileri dönemlerde yapılacak olan yeni açıklamalar sayesinde ödemelerin tutarlılığı meydana çıkacak. Bu noktada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan destekleri hayata geçirdiklerini dile getiren Pekcan, şunları kaydetti: “Dün itibarıyla Resmi Gazete’de yayımlanan esnaf ve sanatkârlarımız ile gerçek kişi tacirlere Korona virüs salgını nedeniyle verilecek destekler hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararı’yla ekonomik açıdan en çok etkilenen esnafımızın kira ve gelir kaybı desteği alması için gerekli yasal altyapı tesis edilmiştir. Konu hakkında başvuru ve destek süreçlerinin nasıl uygulanacağını içeren tebliğimiz de bugün yayımlandı. Destekten yararlanacak ekonomik faaliyet tanımlarını tebliğimiz ile beraber faaliyet alanlarında NACE kodlarıyla birlikte Bakanlığımız web sayfasında bugün yayımlıyor olacağız.”

ESNAF KİRA YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Esnaf kira yardımı başvurusu yapabilmek için öncelikle TC kimlik numaranızın son hanesi önem kazanıyor. Yani 0, 2, 4, 6, ve 8 olarak devam eden TC kimlik numaralarının son hanesine göre esnaf kira yardımı başvurusu yapılıyor. E-devlet üzerinden esnaf kira yardımı başvurusu ve gelir kaybı maddi yardım başvuruları başladı. Aşağıda sizlere vereceğimiz linkler ile beraber başvurularınızı kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Kira desteği başvuru sayfası  3 ay boyunca her ay 1000 TL hibe desteği başvuru sayfası

Yukarıdaki linklere tıkladıktan sonra karşınıza e-Devlet sayfası açılacak. “Kimliğimi Doğrula” sekmesine tıkladıktan ve e-Devlet şifreniz ile giriş yaptıktan sonra esnaf kira yardımı ve gelir kaybı maddi yardımı başvurusu yapabileceksiniz. E-Devlet sayfası içerisinde sizden istenen tüm bilgileri doğru bir şekilde girmeniz esnaf kira yardımı ve gelir kaybı maddi yardımına hak kazanabilme olasılığınızı yüksek tutacaktır. Başvurular ise şu tarihlerde yapılabilecek: Destek başvuruları 30 Aralık 2020 Çarşamba günü başlayacak olup 10 gün süre ile (8 Ocak 2021 Cuma gün sonuna kadar) devam edecektir. Online başvuruda yaşanabilecek yoğunluğun, hizmete erişime engel olmasını önlemek için, TC Kimlik Numarasının son hanesine göre aşağıdaki gibi başvuru alınacaktır;

  • 0 olan vatandaşlar 30 Aralık 2020 Çarşamba,
  • 2 olan vatandaşlar 31 Aralık 2020 Perşembe,
  • 4 olan vatandaşlar 1 Ocak 2021 Cuma,
  • 6 olan vatandaşlar 2 Ocak 2021 Cumartesi,
  • 8 olan vatandaşlar 3 Ocak 2021 Pazar,
  • 4 Ocak 2021 Pazartesi ve sonrası günler tüm vatandaşlar başvurabilecektir.
    Bilgilerinize sunarız.

ESNAF KİRA YARDIMI VE GELİR KAYBI YARDIMI BAŞVURU ŞARTLARI

Yeni tip Korona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle ticari faaliyetleri olumsuz etkilenen esnaf ve sanatkârlar ile gerçek kişi tacirlere verilecek hibe destek programına ilişkin usul ve esaslar belirlenmişti. Buna göre, destek programı kapsamında hibe, “gelir kaybı desteği” ve “kira desteği” olmak üzere iki şekilde sağlanacak. Destek programının süresi, Bakanlık internet sitesinden yapılan duyuruda belirtilen sürede başvuruların yapılması kaydıyla 2021 yılının ocak, şubat ve mart ayları olmak üzere üç ay olacak. Gelir kaybı desteği olarak, ticari kazançları basit usulde tespit edilenlere, vergiden muaf esnafa ve bunların dışında kalan esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirlere aylık 1000 lira olmak üzere toplamda 3 bin lira hibe desteği sağlanacak. Gelir kaybı desteğinden faydalanabilecek gerçek kişilerin vergi sicil kayıtlarına göre esas faaliyetlerini yürüttükleri işyerlerinin kira olması halinde, bu kişilere büyükşehir belediyelerinin bulunduğu yerlerde aylık 750 lira olmak üzere üç aylık toplamda 2 bin 250 lira, diğer yerlerde aylık 500 lira olmak üzere toplamda 1500 lira kira desteği verilecek.

Leave A Reply

Your email address will not be published.