Dev bankalar faiz tahminlerini açıkladı

0

ABD’li yatırım bankası JPMorgan politika faizinin 500 baz puan artırılacağını öngörürken, Goldman Sachs’ın tahmini 475 baz puan oldu.

Politika faizi şu an yüzde 10.25 seviyesinde bulunuyor. Merkez Bankası ortalama fonlama maliyeti ise dün saygınlığıyla yüzde 14.36 seviyesinde.

ABD’li yatırım bankası JPMorgan, yeni ekonomi yönetiminden gelen politika değişikliği sinyallerine atıfta bulunarak TL için tavsiyesini “ağırlık azalt”tan “piyasa ağırlığı”na yükseltirken TCMB’nin 19 Kasım toplantısında 500 baz puan faiz artırımına gideceğini tahmin etti.

JPMorgan analisti Yarkın Cebeci ve Saad Siddiqui, bankanın kullanıcılarına gönderdikleri raporda “Yeni ekibin ilk sınavı gelecek haftaki para politikası toplantısı olacak” dedi.

Raporda, “Oldukça büyük bir faiz artırımına gideceklerini ve politika çerçevesini daha şeffaf ve öngörülebilir yapmak için yalınleştireceklerini düşünüyoruz” denildi.

Raporda Türkiye’nin orta vadede daralan döviz rezervini tekrar artırabilmesi ve yabancı yatırım çekebilmesi için “devamlı bir sıkı para politikası tutumu lüzumlu olacaktır” denildi.

GOLDMAN SACHS 475 BAZ PUAN TAHMİNİNDE BULUNDU

ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs, ekonomi kontrolündeki değişikliğin sonrasında TCMB’nin 19 Kasım toplantısında politika faizinde 475 baz puana varan artırım yapabileceği tahmininde bulundu.

Goldman Sachs tarafından yayımlanan raporda %10.25’te olan politika faizinin 475 baz puan artışla %15’e yükseltilebileceği açıklanırken, dolar/TL’nin bu seviyelerden de gerilemesi hakkında şüphe açıklandı.

TL dolar karşısında geçen hafta cuma gününden bu yana %8’in üstünde değer kazandı ve geçen hafta gördüğü 8.58 zirvesinden 7.8’in altına kadar geriledi.

GÖRÜŞLER OLUMLUYA DÖNDÜ

Societe Generale ve Citi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni ekonomik stratejinin benimseneceğiyle ilgili yaptığı açıklama daha sonra Türk lirası ile ilgili görüşlerini olumluya çevirdi. Societe Generale, TL’de dolar ve euroya karşı uzun pozisyon alma önerisinde bulundu.

Politika faizinin %15’e yükseltilmesi halinde, ağırlıklı ortalama fonlama faizi zaten dün saygınlığıyla %14.36’da olduğu için pratikte sınırlı bir faiz artırımı yapılmış olacak.

Goldman Sachs analisti Murat Unur, paylaştığı raporda “Para politikasının yönünün değiştiği açık, lakin… (TCMB’nin) daha ne kadar sıkılaşma yapabileceği ve bunu ne süre devam ettirebileceğini tahmin etmek güç” dedi.

Raporda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın dünkü konuşmasında yüksek faizin yüksek enflasyona yol açtığını tekrar söylemesi bu sebeple faiz artırımına tek seferlik yeşil ışık yakılmış olabileceğine dikkat çekildi. 

Leave A Reply

Your email address will not be published.