Destici: “(İstihdama ilişkin düzenlemeler içeren kanun teklifi) Yeniden düzenlenip Meclis’e getirilmesini teklif ediyorum”

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, “Ermenistan’ın işgal ettiği topraklardan çekilecek olması, Azerbaycan milleti, Türklüğü ve kahraman ordusu adına büyük bir başarıdır.” dedi.

Destici, Meclis’te gerçekleştirdiği basın toplantısında, Kurtuluş Savaşı’nın muzaffer komutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün milletin kibir kaynağı olduğunu ve olmaya da devam edeceğini vurgulayarak, “Ebediyete intikalinin 82. senesinde, Türkiye Büyük Millet Meclisinin ilk başkanı, Cumhuriyetimizin kurucusu, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve Cumhuriyetimizin kuruluşuna kanlarıyla hayat veren şehitlerimizi, gazilerimizi saygıyla ve rahmetle anıyorum.” ifadesini kullandı.

Azerbaycan ile Ermenistan arasında Dağlık Karabağ bölgesinde süren savaşın Azerbaycan’ın çok güçlü, kesin üstünlüğüyle devam ederken dün gece Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan’ın Dağlık Karabağ üstünde bir anlaşmaya vardığını anımsatan Destici, “Dünyaya duyurulan bu anlaşmaya göre Ermenistan’ın işgal ettiği topraklardan çekilecek olması, Azerbaycan milleti, Türklüğü ve kahraman ordusu adına büyük bir başarıdır. Ermenistan’ın ağlaya ağlaya, istemeye istemeye bu anlaşmayı imzalaması kardeş Azerbaycan’ın milleti ve ordusuyla sağladığı büyük bir başarı ve zaferdir. Bu zaferi alkışlıyorum. Azerbaycan devletini, milletini, Azerbaycan Türklüğünü ve kahraman Azerbaycan ordusunu tebrik ediyorum.” diye konuştu.

Anlaşmanın içerisinde tereddüt ettikleri maddelerin yer aldığına dikkati çeken Destici, “Bu anlaşmada dördüncü imza sahibi neden Türkiye Cumhuriyeti devleti değil? Türkiye’nin mutlaka orada dördüncü imza sahibi olması gerekiyordu.” dedi.

Rusya’nın bölgede askeri güç ile bulunacak olmasının kabul edilebilir olmadığını vurgulayan Destici, “Eğer orada Rus güçleri olacaksa Türkiye’nin de barış gücü olarak askeri gücünün bulunması gerekir.” değerlendirmesinde bulundu.

“Kanun teklifi geri çekilmeli”

TBMM Genel Kurulunda görüşülen, vergi ve SGK prim borçlarının yapılandırılması ile Kovid-19 salgınının istihdam üstündeki ters etkilerinin azaltılmasını içeren İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’ne değinen Destici, Hak-İş, Türk-İş ve DİSK’in kanun teklifinin getirdiği bazı düzenlemelere karşı olduğunu sözlerine ekledi

Sendikaların bu itirazlarının değerlendirilmesini isteyen Destici, “Bu düzenlemenin tekrar ele alınarak, işçi sendikalarıyla bir araya gelinip bir uzlaşıyla değerlendirilmesini, geri çekilerek yeniden düzenlenip Meclis’e getirilmesini teklif ediyorum. Bunun yanısıra örgütlenmeyle ilgili büyük sıkıntılar var. Çalışan işçilerimizin yüzde 12 civarının örgütlü olduğunu biliyoruz. Bu sebeple biz bu düzenlemede örgütlenmeyle ilgili de bazı zorluklar olduğunu göze çarpıyor. Bunun da düzenlenmesini istiyoruz.” diye konuştu.

Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinden affını istemesinin sonrasında yerine TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan’ın getirildiğini anımsatan Mustafa Destici, şunları kaydetti:

“Sayın Berat Albayrak’a şimdiye kadar olan hizmetleri için kişiyim ve camiam adına teşekkür ediyorum, bundan sonraki hayatında da başarılar diliyorum. Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine getirilen Sayın Lütfi Elvan’a da üstün başarılar diliyorum. Eğitimi, ehliyeti, liyakati onun yeni üstüne aldığı Hazine ve Maliye Bakanlığı görevini başarılı bir biçimde yapabileceğini göz önüne sermektedir. Onun başarılı olması Türkiye’nin başarılı olması demektir; hem Meclis olarak hem millet olarak destek vermemiz gerekiyor.”

Kaynak: Anadolu Ajansı / Bayram Akkaya

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.